NaukaNowościOprogramowanie

Technologia, która pozwala widzieć przez ściany

Kolejny raz fantastyka naukowa na naszych oczach staje się rzeczywistością. Grupa złożona z naukowców i studentów Massachusetts Institute of Technology opracowała metodę, która w oparciu o sztuczną inteligencję pozwala obserwować osoby poruszające się w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki niej można więc dosłownie widzieć przez ściany!

Sercem technologii o nazwie RF-Pose jest nadajnik radiowy wielkości laptopa. Urządzenie to wysyła fale radiowe, które bez problemu przenikają przez odpowiednio cienkie ściany, ale jednocześnie są odbijane przez ludzkie ciało. Zebrany sygnał jest następnie przetwarzany z wykorzystaniem algorytmów głębokiego uczenia, co pozwala określić położenie człowieka z aż 83% skutecznością. Program jest w stanie nie tylko zlokalizować ludzką postać, ale również odtworzyć ruch poszczególnych części jej ciała.

Niesamowite rezultaty wykorzystania tej technologii można zobaczyć na poniższym filmie: 

Metoda ta wymaga jeszcze dopracowania przed wprowadzeniem jej do powszechnego użytku, niemniej jednak już teraz wzbudza ona pewne kontrowersje. Oryginalnie zaprojektowano ją do monitorowania stanu osób starszych i chorych – system może np. wykryć upadek pacjenta po utracie przytomności. 
Bez trudu można znaleźć jeszcze wiele innych pożytecznych zastosowań, takich jak odnajdywanie osób zaginionych w gruzowiskach czy pomoc w akcjach antyterrorystycznych. Pytanie tylko, czy tak precyzyjna metoda obserwacji nie będzie przez nikogo nadużywana. W dobie rozwoju metod tego typu należy wystrzegać się, aby nie zostały one wykorzystane do naruszania naszej prywatności.

1 komentarz

Zostaw komentarz

Iza Mirecka
Redaktor techmaniacy.pl Prywatnie żona włąsciciela Moltera