BezpieczeństwoNaukaOgólne

Klej do serca i nie tylko

Na Uniwersytecie Harvarda powstał klej, który można by wykorzystywać do naprawy wewnętrznych tkanek w organizmie człowieka. Jak się okazało, śluz wydzielany przez śliniki rdzawe, czyli pewną odmianę ślimaków, ma właściwości niezwykle pożądane z punktu widzenia chirurgów operujących serce czy wątrobę człowieka.

Otrzymana przez badaczy substancja wykazuje właściwą lepkość, ale również wytrzymałość i elastyczność. Podczas testów mocno przywierała do świńskich skór, chrząstek, serc, tętnic, a nawet wątrób. Klej zachowywał spojenie nawet podczas ruchów i wykazywał wielką rozciągliwość. Spajał tkanki w ciągu zaledwie kilku minut i przylepiał się do powierzchni nawet wtedy, gdy te były pokryte krwią.

Co szczególnie ważne, uzyskany na Harvardzie klej nie wykazuje żądnej toksyczności. Oczywiście pozytywne rezultaty testów na organach zwierząt nie oznaczają jeszcze szybkiego wprowadzenia substancji do chirurgii. Sprawdzanie jej na ludziach i ostateczna weryfikacja kliniczna to znacznie dłuższa i skomplikowana procedura.

Zostaw komentarz