Media

Scania AXL: autonomiczna ciężarówka bez kabiny


Nie potrzebuje kierowcy, więc nie ma też kabiny. Oto Scania AXL – koncepcyjny pojazd ciężarowy, który lada chwila uzupełni katalog autonomicznych pojazdów tego szwedzkiego producenta, a już teraz stanowi zapowiedź poważnych zmian.

Samochody autonomiczne to temat poruszany głównie w kontekście autobusów czy osobówek. Mają być rozwiązaniem problemów z korkami i niedoświadczonymi lub nieodpowiedzialnymi kierowcami, a przy okazji poprawiać komfort podróżowania. O równie dużej rewolucji może być jednak mowa, gdy chodzi o samokierujące się ciężarówki. Najnowsza z nich to Scania AXL.


Scania AXL – ciężarówka, która nie potrzebuje kierowcy


Widzieliśmy już autonomiczną ciężarówkę Volvo, która jest testowana w norweskiej kopalni, ale Scania AXL to propozycja znacznie bardziej futurystyczna. Pojazd ten bowiem w ogóle nie ma kabiny dla kierowcy (podobnie jak zaprezentowany niedawno ciągnik rolniczy John Deere GridCON).


Scania AXL


Aktualna koncepcja tego modelu zakłada poruszanie się po ustalonych trasach (na przykład po zamkniętym terenie danego przedsiębiorstwa). Dzięki temu nie potrzebuje zbyt wielu dodatkowych elementów. To – plus brak kabiny – pozwoliło znacząco obniżyć wagę maszyny.


Modułowa konstrukcja i biopaliwo w baku


Charakterystyczną cechą pojazdu marki Scania jest też modułowa konstrukcja. Sprawia ona, że część użytkową AXL można dostosować do konkretnych, aktualnych potrzeb. Jak tłumaczy producent, jest to krok w kierunku utworzenia inteligentnego systemu transportowego przyszłości.


Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do sporej części konkurencji Scania nie zamierza stawiać w przypadku swojej ciężarówki na silniki elektryczne. Wciąż chce instalować „spalinowce”, tyle tylko, że działające z biopaliwem pochodzącym z odnawialnych źródeł. Podoba wam się ta koncepcja?


Źródło: Scania

Zostaw komentarz

Irek Zamojski
Apple , Samsung to tylko nazwy.My testujemy nie tylko popularne marki , ale też te niszowe , które dają często więcej możliwości niż drogi firmowy sprzęt !