Gry

Odnaleziono kod źródłowy Saints Row 2 na PC


​Konwersja gry akcji Saints Row 2 na PC, wydana w styczniu 2009 roku, była tak fatalnie przygotowana przez polski CD Projekt, że przez ostatnie lata produkcja pozostawała niemal kompletnie niemożliwa do uruchomienia na współczesnych maszynach bez masy błędów i kłopotów.

Dziwić może fakt, że za prace nad portem odpowiadał właśnie CD Projekt. Tak jednak było, a niewielu graczy pamięta dziś, że w 2009 roku polska firma stała na skraju bankructwa, wywołana zbyt agresywną ekspansją. W tym okresie zamknięto właśnie centrum lokalizacyjne i biura zagraniczne.

Wracając jednak do Saints Row 2: teraz okazuje się, że odnaleziono kod źródłowy przygotowany przez polskich deweloperów podczas prac nad konwersją. Twórcy oryginału – studio Volition – zapowiedziało podczas niedawnej transmisji na żywo, że bierze się za wskrzeszenie tytułu.

Specjalne, doborowy oddział składający się z dwójki programistów walczy obecnie, by przygotować port niemal od podstaw, umożliwiając – co najważniejsze – przeniesienie projektu na Steam. Ten wydano bowiem w ramach dawno już martwej inicjatywy Gamespy, zamkniętej sześć lat temu.

Gdy już uda się zapewnić transfer na aplikację Valve, twórcy upewnią się, że gra działa na współczesnych komputerach i rozdzielczościach, z czym obecnie także są spore problemy. W planach jest także przeniesienie rozszerzeń DLC, które dotychczas wydano wyłącznie na konsolach.

Kto w ogóle zgubił kod źródłowy do gry? Wydawcą produkcji i podmiotem odpowiedzialnym za konwersję była amerykańska firma THQ, która zbankrutowała ostatecznie w 2012 roku. Przedstawiciele Volition sądzili dotychczas, że pliki zniknęły gdzieś wraz z upadkiem korporacji.

Nie podano niestety, gdzie dyski twarde zostały znalezione. Być może pomogli właśnie Polacy, którzy odpowiadali za prace? A może firma, która przejęła większość elementów upadającego THQ, czyli Nordic Games z Austrii? Ta zagadka pozostaje obecnie tajemnicą, przynajmniej dla graczy.Zostaw komentarz

Irek Zamojski
Apple , Samsung to tylko nazwy.My testujemy nie tylko popularne marki , ale też te niszowe , które dają często więcej możliwości niż drogi firmowy sprzęt !