Różności i nowinki technologia

Wycieraczki drżą ze strachu o swój los. Tesla wyczyści szybę laserem


Brzydki robak. Zabijmy go laserem, zamiast korzystać z wycieraczki, ciu ciu ciu (to dźwięk lasera) – powiedzieli w Tesli i opatentowali sprawę.

Wydawało wam się, że Cybertruck Tesli jest udziwniony, że to przerost formy nad treścią? I po co ta walcowana stal i zbrojone szyby? Oraz dlaczego samochód dla zwykłych ludzi ma jednocześnie zostać pojazdem Tesli do podróży po Marsie?

Teraz się tego nie dowiecie. Dostaniecie tylko kolejną porcję pytań. Oto one: po co Tesla tak kombinuje przy wycieraczkach i dlaczego chce strzelać laserami do robaków na szybie?

Wycieraczki elektromagnetyczne

Laserowe wycieraczki to kolejny ostatnio ujawniony patent Tesli. Przed nim pojawił się jeszcze jeden, Tesla opatentowała wycieraczki sterowane przy pomocy elektromagnesu.

tesla wycieraczki laser

Wzdłuż przedniej szyby zamontowano prowadnicę, w której umieszczono magnesy trwałe. Po prowadnicy przesuwa się bloczek z elektromagnesem, a do bloczka zamontowane jest pióro wycieraczki. Sterując przepływem prądu przez elektromagnes można sterować szybkością, z jaką przemieszcza się wycieraczka wzdłuż (a może w poprzek?) szyby.

tesla wycieraczki laser

Takie rozwiązanie ma zwiększyć powierzchnię, którą pióro wycieraczki jest w stanie wyczyścić. A jeśli powierzchnia to nie wszystko i groźniejszy jest rozpaćkany robaczek? Tesla ma kolejny patent.

Czyszczenie szyby laserem

Co mówi chrząszcz do chrząszcza w chrząszczym niebie? Elon Musk zabił mnie laserem. Ta okrutna dla owadów przyszłość może nadejść, choć nie wiadomo, który z samochodów przyszłości Tesli miałby być wyposażony w tę śmiercionośną broń (samochód przyszłości Tesli to taki, który większość czasu spędza w przyszłości, rzadko pojawiając się w teraźniejszości).

Zgodnie z patentem, wiązka lasera ma być wykorzystywana do oczyszczania szyb i paneli fotowoltaicznych zamontowanych w samochodach. Urządzenie emitujące wiązkę umieszczone będzie na masce samochodu i celować będzie w przednią szybę. Laser nie wyklucza zastosowania innych rozwiązań, wycieraczki czy środki chemiczne wciąż są dozwolone.

tesla wycieraczki laser

Rozpoznawanie zanieczyszczeń może być wykonywane przez analizę obrazu i kolejne czujniki umieszczone wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Pozwoli to na skierowanie promienia tylko tam, gdzie jest to konieczne i dostosowanie parametrów wiązki lasera.

tesla wycieraczki laser

Tesla w patencie nie wyklucza też zastosowania dodatkowej powłoki ochronnej odbijającej lub pochłaniającej promień lasera. W ten sposób wiązka ma nie wyjść poza grubość szyby i laser nie wypali oczu kierowcy.

Nie o kierowcę tu chodzi

Który ma się kiedyś stać zbędny. Liczą się czujniki i kamery umieszczone w samochodach dążących do pełnej autonomii. A te nie lubią zanieczyszczeń w żadnym miejscu pojazdu, nie tylko na przedniej szybie. Dlatego rozwiązanie z laserem ma służyć także do oczyszczania innych powierzchni – bocznych szyb, soczewek kamer czy lusterek.

A skoro zanieczyszczenia też mają być rozpoznawane przez kolejny czujnik, to i jego soczewkę będzie można czyścić kolejnym laserem. Ale jak rozpoznać stopień zanieczyszczenia czujnika, chyba trzeba będzie zamontować kolejny czujnik? A jak zadbać o czystość tego kolejnego czujnika…

Śpijcie spokojnie robaczki

Nie jest pewne, czy którykolwiek z tych patentów zostanie wykorzystany w produkcji samochodów Tesli, lecz przyszłość zapowiada się ciekawie. Laser do czyszczenia szyb w firmie, która ma problem z kontrolą grubości lakieru. Doprawdy nie wiem, co może pójść nie tak.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Fun dobrej ksiązki oraz sportów walki ! Miłośnik nowinek technologicznych i gadżetów !