Media

Zdjęcia tajemniczego procesora Intel – producent pracował nad układami MCM?


Długo musieliśmy czekać na 8-rdzeniowe, mainstreamowe procesory Intela. Najnowsze informacje wskazują, że producent pracował nad takimi jednostkami już kilka lat temu.

Jeszcze do niedawna mainstreamowe procesory Intela oferowały maksymalnie 4 rdzenie. Zmieniło się to dopiero po premierze konkurencyjnych jednostek AMD Ryzen – w 2017 roku pojawiły się 6-rdzeniowe modele Coffee Lake, a w 2018 roku 8-rdzeniowe Coffee Lake Refresh. Co powiedzielibyście na tak złożone jednostki już w… 2009 roku?


Intel już wcześniej pracował nad 8-rdzeniowymi procesorami?


Jeden z użytkowników chińskiego serwisu Bilibili opublikował filmik z tajemniczym procesorem o oznaczeniu SoMa L450C234 pod gniazdo LGA 1156 (stosowane w generacji Lynnfield i Clarkdale z 2009 i 2010 roku). Sekret jednostki poznaliśmy dopiero po jej „oskalpowaniu” (zdjęciu odpromiennika ciepła).


Intel procesor


Intel procesor


Okazuje się, że producent zastosował tutaj konstrukcję typu MCM (Multi-Chip Module) – na laminacie znalazły się cztery krzemowe jądra, z których każde zawiera dwa rdzenie (łącznie osiem). Szczegóły techniczne układu pozostają tajemnicą.


8-rdzeniowy procesor to nieudany eksperyment Intela?


SoMa L450C234 to zapewne próbka inżynieryjna procesora, która ostatecznie nigdy nie trafiła do masowej produkcji. Dlaczego? Tylko możemy spekulować – być może chodziło o niesatysfakcjonującą wydajność, problemy z komunikacją jąder lub po prostu wysoki pobór energii elektrycznej.


Jak potoczyłaby się historia komputerów, gdyby Intel już w 2009 roku wydał 8-rdzeniowe procesory? Tego nigdy się nie dowiemy.


Źródło: Bilibili


Warto również zobaczyć:


Zostaw komentarz

Irek Zamojski
Apple , Samsung to tylko nazwy.My testujemy nie tylko popularne marki , ale też te niszowe , które dają często więcej możliwości niż drogi firmowy sprzęt !