NowościOprogramowanie

11 rzeczy, które wiemy o nowym systemie operacyjnym smartwatch od Google i Samsunga

Wczoraj przyniosła doniosła wiadomość, że Google i Samsung połączą swoje platformy smartwatchów Wear OS i Tizen w jeden system operacyjny. Nowe oprogramowanie jest obecnie określane jako Wear, ale nazwa ta może się zmienić, gdy zbliżymy się do pierwszych urządzeń, które będą z nim dostarczane.

Ujednolicona platforma ma dać smartwatchom z Androidem ogromny impuls i znacznie prostszą strategię. Pozwoli to również programistom tworzyć aplikacje i widżety dla jednego systemu operacyjnego zamiast dzielić wysiłki między Wear OS i Tizen. Wiele z tego zostało szczegółowo opisanych w poniższym filmie, ale skupmy się również na najważniejszych wydarzeniach.

Będzie szybszy niż Wear OS

Szybkość i responsywność były jednym z głównych punktów rozmów, gdy Google i Samsung ogłosili to podczas przemówienia na I / O 2021. Firmy twierdzą, że aplikacje otwierają się do 30 procent szybciej niż obecnie na Wear OS. Google obiecuje również „płynne animacje i ruch interfejsu użytkownika”, co nie zawsze było mocną stroną Wear OS.

Żywotność baterii również będzie o krok dalej

Smartwatche Samsunga już rutynowo trwały dłużej niż produkty Wear OS, więc nie jest to zaskoczeniem. Firma użycza Google pewnej wiedzy o sprzęcie, aby zapewnić lepszą wytrzymałość. „Firma Samsung wdrożyła naszą najlepszą technologię w celu zapewnienia zoptymalizowanej wydajności oraz zaawansowaną technologię grupowania czujników i technologii wyświetlania o niskim poborze mocy, aby zapewnić wydajną i długotrwałą baterię” Janghyun Yoon napisał po wtorkowych wiadomościach. Bjorn Kilburn z Google powiedział, że klienci mogą spodziewać się „przydatnych optymalizacji, takich jak możliwość ciągłego korzystania z czujnika tętna w ciągu dnia, śledzenia snu w nocy i utrzymywania baterii na następny dzień”.

Następny Samsung Galaxy Watch będzie działał na Wear

Samsung potwierdził, że jego następny smartwatch – i wszystkie inne w przygotowaniu – będzie obsługiwał zunifikowaną platformę Wear. Ale firma zwróciła uwagę, że wprowadzi niektóre z jej popularnych elementów sprzętowych, takich jak mechanizm obrotowej ramki.

Samodzielna aplikacja Mapy Google będzie wykonywać szczegółowe wskazówki dojazdu

W raporcie z Przewodowy, dowiedzieliśmy się, że na Wear planowana jest aplikacja Mapy Google z „nowym interfejsem użytkownika, który będzie działał również wtedy, gdy nie ma przy sobie telefonu”. To wskazuje na obsługę danych komórkowych na nowej zunifikowanej platformie.

Aplikacje Spotify i YouTube Music będą obsługiwać pobieranie offline

Spotify umożliwia już właścicielom smartwatchów Samsung pobieranie utworów do słuchania offline, a teraz ta sama wygoda zostanie rozszerzona na Wear. To jedna rzecz, której Spotify dla Apple Watch nadal nie robi.

Google potwierdziło również, że Muzyka YouTube będzie dostępna na Wear. Podobnie jak Spotify, będzie zawierał pełne wsparcie dla słuchania offline.

Śledzenie aktywności Fitbit zostanie wbudowane w platformę

Po zakończeniu przejęcia Fitbit na początku tego roku, Google zintegruje teraz niektóre funkcje monitorowania zdrowia i aktywności marki z Wear. Przyszłe urządzenia do noszenia Fitbit premium będą również działać na ujednoliconej platformie.

Producenci urządzeń będą mogli dostosować wygląd i styl

Google starał się we wtorek podkreślić, że ta platforma jest przeznaczona nie tylko dla siebie i Samsunga. „Wszyscy producenci urządzeń będą mogli dodać do platformy spersonalizowane środowisko użytkownika” – powiedział Kilburn. Okaże się to ważne, jeśli Google chce zatrzymać firmy takie jak Garmin na nowej platformie. I nie możemy zapomnieć o wielu tradycyjnych zegarmistrzach – Fossil, Citizen, TAG Heuer i innych – którzy stali za Wear OS w ostatnich latach pod nieobecność flagowego smartwatcha od Google.

Aplikacje powinny być szybsze i łatwiejsze do tworzenia dzięki nowym interfejsom API

Aplikacje Wear będą wykorzystywać najnowsze techniki programistyczne Androida, takie jak Jetpack i Kotlin, aby pomóc osiągnąć najlepszą możliwą wydajność. Google obiecuje również ułatwić życie twórcom aplikacji dzięki nowym interfejsom API, które obejmują kafelki, usługi zdrowotne, tarcze zegarków, komplikacje i nie tylko. Wskaźnik aktywności pokaże, kiedy w tle działają określone funkcje.

Niektóre smartwatche z Wear OS mogą zostać zaktualizowane do Wear

Nie ma jeszcze żadnych konkretnych obietnic, ale Google przynajmniej nie powiedział wprost o istniejących produktach przyzwyczajenie być zaktualizowany do nowego systemu operacyjnego. Firma powiedziała 9to5Google, „Będziemy mieć więcej aktualizacji do udostępnienia na osi czasu, gdy nowa wersja zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku”.

Samsung nie zaktualizuje modeli Galaxy Watch do Wear

Samsung nie będzie aktualizował swojej linii Galaxy Watch do Wear, ale twierdzi, że nie ma zamiaru zostawiać swoich obecnych klientów w kurzu, gdy zacznie wypuszczać sprzęt Wear. „Klientom, którzy już posiadają smartwatche Galaxy oparte na systemie Tizen OS, zapewniamy wsparcie oprogramowania przez co najmniej trzy lata po wprowadzeniu produktu na rynek” – poinformowała we wtorek firma. Jednak wydaje się prawdopodobne, że będzie więcej niż kilka funkcji i nowych sztuczek Wear, które nigdy nie trafią do starszych smartwatchów Galaxy.

Samsung wprowadzi swoje narzędzie do projektowania zegarków

Niektórym ludziom zależy na dobrym wyborze tarczy zegarka na drogim smartwatchu. Google i Samsung obiecują szeroką gamę stylów, a Samsung powiedział Wired, że jego narzędzie do projektowania – i wiele własnych charakterystycznych zegarków firmy – będzie dostępne na Wear.

Nieznane

Google i Samsung udostępnili przyzwoitą porcję informacji już pierwszego dnia, ale nadal nie mamy odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Więcej szczegółów powinniśmy poznać latem, gdy zbliżamy się do jesiennego sezonu sprzętowego.

  • Kiedy będzie dostępny pierwszy smartwatch Wear?
  • Czy podstawowy system operacyjny jest bliżej Wear OS czy bliżej Tizen? (Biorąc pod uwagę, że programiści będą używać narzędzi Androida do tworzenia aplikacji, wydaje się, że to pierwsze).
  • Czy będą potrzebne aplikacje pomocnicze, takie jak niektóre zegarki Samsunga?
  • Czy Wear będzie nadal oferować pozory wsparcia dla systemu iOS?
  • Co się stanie z Samsung Pay i Bixby? Czy oboje gonią na nadgarstku?

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook