Gry

179 Aresztowany w masowym globalnym usunięciu z ciemnej sieci

To jeden z największe jak dotąd globalne usunięcie z ciemnej sieci: 179 aresztowań w sześciu krajach; 500 kilogramów skonfiskowanych narkotyków; Skonfiskowano 6,5 miliona dolarów w gotówce i kryptowalutach. I chociaż została ogłoszona dziś rano, operacja Disruptor ma swoje korzenie w 3 maja 2019 roku. To jest dzień, w którym niemiecka policja zajęła Wall Street Market, popularny podziemny bazar, który dał władzom międzynarodowym wszystko, czego potrzebowały, aby znieść handel narkotykami w ciemnej sieci.

Nie jest jasne, jak duży ucisk spowoduje zakłócenie operacji w dłuższej perspektywie; rynek narkotyków w ciemnej sieci ma tendencję do odbijania się, nawet po głośnych upadkach rynków takich jak Silk Road i AlphaBay. Ale nawet jeśli organy ścigania grają w wieczną grę w Whac-A-Mole, przynajmniej stają się niezwykle biegli w uderzaniu.

W Stanach Zjednoczonych operacja Disruptor rozgrywa się w dziesiątkach dokumentów sądowych i około 120 aresztowaniach. W Ohio członkowie grupy znanej jako PillCosby zostali oskarżeni o wysłanie ponad miliona tabletek zawierających fentanyl. Prokuratorzy w Waszyngtonie twierdzą, że David Brian Pate ukrył tysiące tabletek OxyContin, Xanax i morfiny wewnątrz pamiątkowych marakasów. Farmaceuta w Nebrasce rzekomo planował zbombardować miejscowego konkurenta po kradzieży ich zapasów opiatów, w służbie tego, co według urzędników było jego dynamicznie rozwijającym się handlem narkotykami.

: Administracja ds. Egzekwowania narkotyków
: Administracja ds. Egzekwowania narkotyków

To, co łączy te sprawy, wraz z dziesiątkami aresztowań w całej Europie, to fakt, że śledztwa w dużej mierze wynikają z zeszłorocznej likwidacji na Wall Street Market. W tym czasie władze niemieckie aresztowały rzekomych operatorów tej strony i dwóch jej najbardziej płodnych sprzedawców. Europol potwierdził dzisiaj WIRED, że był również w stanie odzyskać serwer zaplecza Wall Street Market, dostarczając śledczym bezcennych dowodów.

„Dostarczył nam wszystkich informacji, które doprowadziły do ​​identyfikacji osób aresztowanych dzisiaj” – mówi rzeczniczka prasowa Europolu Claire Georges. „Zebraliśmy informacje, a następnie wysłaliśmy to, co nazywamy pakietami wywiadowczymi, do wszystkich zainteresowanych krajów. Zasadniczo są to informacje lub dokumenty, w przypadku których mówimy, słuchaj, wiemy, że ta osoba w Twoim kraju to zrobiła, możesz wszcząć dochodzenie ”. Georges mówi również, że zbliżają się kolejne aresztowania.

Chociaż aresztowania w Stanach Zjednoczonych zostały ogłoszone dzisiaj jako pakiet, przetoczyły się przez ostatnie kilka miesięcy. Na konferencji prasowej we wtorek rano pełniący obowiązki administratora DEA Timothy Shea specjalnie wezwał Ardena McCanna, rzekomo znanego jako RCQueen, DRXanax i inne aliasy na wielu ciemnych rynkach internetowych. Aresztowany na początku tego roku McCann rzekomo wysyłał co miesiąc ponad 10 2 kilogramów fentanylu i ponad 300 000 podrobionych tabletek Xanax.

„W pewnym sensie jest to po prostu idealna burzowa kombinacja tradycyjnej działalności przestępczej wszelkich form i rozmiarów, która łączy się z tą bardziej wyrafinowaną technologią” – powiedział dyrektor FBI Christopher Wray na wtorkowej konferencji prasowej. „Ale celem dzisiejszego ogłoszenia jest to, że nie ma znaczenia, dokąd idziesz, aby spróbować to zrobić, ani jak próbujesz to ukryć, przychodzimy po Ciebie”.

Wydawało się, że tak właśnie jest. Przejęcie Wall Street Market nie jest pierwszym ani nawet najbardziej niszczycielskim przejęciem ciemnej witryny przez organy ścigania. W 2017 roku holenderska policja przejęła kontrolę nad Hansa, dynamicznie rozwijającym się rynkiem darknet, a FBI zamknęło AlphaBay, jeszcze większego konkurenta. Podczas gdy wysiedleni użytkownicy AlphaBay gromadzili się w Hansa, aby naprawić, holenderskie władze spędziły tygodnie na rejestrowaniu ich aktywności, w tym wielu adresów domowych.

Obalenia i konfiskaty zawsze mają kumulatywny efekt. „Ci ludzie działają nie tylko na jednym rynku, ale obejmują całe spektrum ciemnej sieci” – mówi Georges z Europolu.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook