Gry

„2034: A Novel of the Next World War”, ekskluzywny fragment

WIRED zawsze była publikacją o przyszłości – o siłach, które ją kształtują, io kształcie, jaki chcielibyśmy, aby przybrała. Czasami oznacza to dla nas bycie nieokiełznanymi optymistami, wyobrażanie sobie scenariuszy, które najbardziej nas ekscytują. Czasami oznacza to, że staramy się wyobrazić sobie przyszłość, której naprawdę, naprawdę chcemy uniknąć.

Dając jasność i definicję trajektorii koszmarów, mamy nadzieję, że możemy dać ludziom możliwość ich rozpoznania i odwrócenia się od nich. Prawie, powiedzmy, sposób, w jaki szczepionka uczy układ odpornościowy, przed czym ma się bronić. I właśnie to próbuje zrobić ten numer WIRED.

W ciągu ostatnich kilku lat stosunki między USA i Chinami uległy pogorszeniu. I prawdopodobnie nie zestalą się w najbliższym czasie. W tej chwili oba kraje są nie tylko strategicznymi i ekonomicznymi konkurentami; zaczęli też dzielić się na coraz bardziej oddzielne sfery technologiczne – zmieniając wyścig o innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji, obliczeń kwantowych i cyberbroni w grę o sumie zerowej. Polityka hipernacjonalistyczna też nie zniknie. To coś, co nas zjada.

Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy przez telefon z pisarzem i powieściopisarzem Elliotem Ackermanem, omawiając poprawki do innej historii WIRED, kiedy powiedział coś, co sprawiło, że nasze uszy ożywiły się. Wspomniał, że kończy powieść z admirałem Jamesem Stavridisem, która wyobraża sobie, jak dzisiejsze warunki polityczne i technologiczne mogą przerodzić się w wojnę między USA i Chinami.

Ten artykuł ukazał się w numerze z lutego 2021 roku. Zasubskrybuj WIRED.

Ilustracja: Owen Freeman

Trochę o tych dwóch autorach: Ackerman, który napisał pięć powieści i pamiętnik, służył również pięć razy jako żołnierz piechoty morskiej w Iraku i Afganistanie, a także jedną kadencję jako członek Białego Domu w administracji Obamy. Stavridis dowodził flotami niszczycieli, grupą uderzeniową lotniskowców i Dowództwem Południowym Stanów Zjednoczonych, zanim został naczelnym dowódcą sojuszniczym NATO w latach 2009–2013; następnie został dziekanem Fletcher School of Law and Diplomacy na Tufts University. Obaj autorzy głęboko zastanawiają się nad bezpieczeństwem narodowym. Nie ma też apetytu na wojnę z Chinami.

Kiedy z nimi rozmawialiśmy, Stavridis powiedział nam, że do napisania tej powieści zainspirowały go dzieła literackie wywodzące się z zimnej wojny. Być może jednym z powodów, dla których ten konflikt nie wybuchł podczas III wojny światowej, powiedział, jest to, że tak wielu autorów skrupulatnie pracowało nad wyobrazeniem sobie najgorszego scenariusza – aby uczynić to, co nie do pomyślenia, tak żywe, jak to tylko możliwe. Stavridis przytoczył kilka przykładów. (Ten, który wydawał się duży: Trzecia wojna światowa, John Hackett.) Przypomniał nam się rok 1983 Dzień później– najczęściej oglądany film telewizyjny wszechczasów, który pieczołowicie przedstawiał następstwa wojny nuklearnej w mieście w Kansas. Widziało to 100 milionów Amerykanów, w tym prezydenta i połączonych wodzów.

Współpraca Ackermana i Stavridisa, 2034: Powieść o następnej wojnie światowej, to niezwykle dobrze poinformowana próba rzucenia podobnego zaklęcia przeciwko lunatycznemu wszczynaniu wojny z Chinami. „Historia tej książki z Elliotem polegała na tym, że ostrzegawcza opowieść może pomóc nam trzymać się z daleka od takich wydarzeń” – mówi Stavridis.

Postanowiliśmy więc zrobić coś niezwykłego: oddaliśmy cały lutowy drukowany numer WIRED fragmentowi ich książki, a tutaj, na WIRED.com, udostępniamy go w sześciu częściach, raz w tygodniu we wtorki. (Cała powieść będzie dostępna 9 marca w miejscach sprzedaży książek). Rozważ to kolejną szczepionkę przeciwko katastrofie. Na szczęście ta dawka nie wywoła chwilowej gorączki – i zdarza się, że jest to niesamowicie dobra lektura. Okazuje się, że nawet opowieści ostrzegawcze mogą być ekscytujące, gdy przyszłość, na którą jesteśmy najbardziej podekscytowani, jest taka, w której nigdy się nie spełniają. –Redaktorzy

  • Część I: Zagrożenie na Morzu Południowochińskim
  • Część II: Blackout w Waszyngtonie (od 2 lutego)
  • Część III: One Left to Tell the Tale (9 lutego)
  • Część IV: Zasadzka na wyspach Spratly (16 lutego)
  • Część V: Sailing Into Darkness (23 lutego)
  • Część VI: Przekraczanie czerwonej linii (2 marca)

Jeśli kupisz coś za pomocą linków w naszych historiach, możemy otrzymać prowizję. To pomaga wspierać nasze dziennikarstwo. Ucz się więcej.


Więcej świetnych historii WIRED

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook