Różności i nowinki technologia

5 najlepszych kurtek przeciwdeszczowych (2021): tanie, ekologiczne, piesze wycieczki, bieganie i nie tylko

Oceniając, czy kurtka jest ekologiczna, wziąłem pod uwagę kilka czynników. Korzystnie, wodoodporne materiały kurtki nie zawierają PFC; W przeszłości polecałem Keb Eco Shell firmy Fjällraven, ale jest on wyjątkowo drogi i co sezon należy go leczyć sprayem wolnym od PFC. Wypróbowałem również powłokę TreeLine firmy Black Diamond, która wykorzystuje opatentowany, wolny od PFC DWR wykonany głównie z oleju z nasion palmowych, ale nie był tak skuteczny. Nie zmokłem, ale zdecydowanie zrobiłem się trochę lepki.

Kurtka musi być nie tylko skuteczna, ale również wytrzymała. Dlatego wiele zrównoważonych firm, takich jak Patagonia, nadal używa fluorowanego DWR, aczkolwiek w nieco mniej toksycznych związkach. W ich rachunku lepiej jest mieć kurtkę, którą będziesz nosić i ponownie nosić, zamiast kupować mniej skuteczną kurtkę wolną od PFC, którą wymieniasz co sezon.

Biorąc to wszystko pod uwagę, myślę, że Eclipse (7/10, WIRED Review) jest nadal najbardziej przyjazną dla środowiska kurtką przeciwdeszczową, jaką wypróbowałem. W Portland mogę zdjąć DWR z kurtki przeciwdeszczowej w niecały rok, ale Eclipse po kilku latach nadal jest mocny. Marmot wykorzystuje technologię o nazwie AquaVent, która wykorzystuje gaz pod wysokim ciśnieniem do wtłaczania środków hydrofobowych bezpośrednio do włókien kurtki, gdzie jest polimeryzowany termicznie na miejsce. Oprócz tego, że jest trwalszy, nie wytwarza wielu toksycznych ścieków jako produktu ubocznego i jest o wiele łatwiejszy do czyszczenia.

Najlepsza kurtka przeciwdeszczowa do uprawiania turystyki pieszej

Kurtka Arc’teryx Beta LT (399 USD)

: Arc’Teryx

Chociaż większość z nas chce nosić sprzęt w 100% odporny na bomby, prawdopodobnie go nie potrzebujemy. Jeśli biegasz po okolicy i za godzinę lub dwie będziesz w domu, możesz nosić oddychającą i być może lekko przepuszczalną kurtkę, taką jak Cloudburst.

Ale jeśli jesteś narażony na ekspozycję lub jesteś poza domem przez 24 godziny lub dłużej, trudno jest polecić kurtkę bez najlepszego możliwego DWR. Z tego powodu zwykle polecam różne rodzaje muszli alpejskich. Nadal podoba mi się MicroGravity firmy Outdoor Research, który wykorzystuje opatentowaną tkaninę AscentShell firmy OR. Tworzy się Ascentshell, rozpylając nano-rozmiarowe włókna poliuretanowe na ładunek elektryczny, który tworzy cienką, elastyczną i oddychającą membranę, która jest następnie umieszczana pomiędzy wytrzymałym materiałem wierzchnim a wygodnym wewnętrznym materiałem podkładowym.

Ale ciężko jest zrobić bardziej skuteczną i wygodną kurtkę niż Arc’teryx. Tej zimy sięgnąłem po Beta LT bardziej niż jakąkolwiek inną kurtkę. Niestety, istnieje powód, dla którego używamy fluorowanego DWR od tak dawna: to naprawdę działa. Beta LT to trójwarstwowa kurtka Gore-Tex, która sprawdzi się we wszystkim, od jednodniowych wędrówek po wiosenną jazdę na nartach.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook