Różności i nowinki technologia

Adidas Terrex Futurecraft.Loop Anorak to kurtka nadająca się do recyklingu

W przypadku tej kurtki, powłoka, wypełnienie Primaloft i nić do szycia są wykonane z poliestru Parley for the Oceans, materiału wykonanego z plastiku zebranego z plaż i wybrzeży. Całe zapięcie kurtki odbywa się za pomocą pasków poliestrowych. Nie są używane żadne barwniki ani wykończenia. Jedynym przebłyskiem koloru jest bladożółty spalony poliester, w którym logo Terrex zostało wycięte laserowo na kołnierzu. Teoretycznie można by włożyć całą kurtkę do aparatu do recyklingu chemicznego poliestru, który stopiłby ją i wypchnął czyste białe włókno poliestrowe.

Pytanie brzmi, czy tę maszynę do recyklingu poliestru można zbudować na dużą skalę.

Obraz może zawierać: Wszechświat, Kosmos, Astronomię, Kosmos, Planetę, Noc, Na zewnątrz, Księżyc i Naturę

Przewodnik WIRED po zmianach klimatu

Świat się ociepla, pogoda się pogarsza. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, co ludzie mogą zrobić, aby przestać niszczyć planetę.

Podczas gdy odzież i akcesoria wykonane z butelek na wodę z recyklingu zaczęły się mnożyć, w żadnym sklepie nie znajdziesz modnego produktu wykonanego z przetworzonego poliestru. Pewien japoński dostawca pobierał stare polary Patagonii i przetwarzał je na świeży poliester, ale koszt został uznany za „zaporowy” w porównaniu z pierwotnym poliestrem. EVRNU, startup, dla którego Adidas jest jednym ze swoich głośnych partnerów, opracował proces recyklingu odzieży, ale na razie skupia się na recyklingu bawełny i nie współpracował z Adidasem przy tym projekcie.

Być może Adidas wie coś o recyklingu poliestru, czego reszta z nas nie wie, ale firma nie podzieliłaby się ze mną żadnymi szczegółami procesu. Zapytałem, skąd Parley for the Oceans zebrał związany z oceanem plastik. (Kiedy firma przedstawiła swoje pierwsze tenisówki Parley, plastik pochodził z Malediwów, wyspiarskiego kraju oblężonego przez oceaniczny plastik.) Zapytałem, gdzie jest wytwarzany poliester z recyklingu, gdzie kurtka zostanie poddana recyklingowi, ile razy to możliwe przeszedł przez system przed degradacją i jak poliester z recyklingu – z butelek lub ze zużytego poliestru – wypada w porównaniu z ceną pierwotnego poliestru. Freundorfer nie wiedział. „To pierwsza koncepcja i nie mamy jeszcze żadnych konkretnych informacji na temat tego, jak często można poddawać produkt recyklingowi” – mówi.

Skontaktowałem się bezpośrednio z firmą, ale odpowiedziała na wszystkie te pytania, wysyłając mi oświadczenie, w którym napisano: „Mamy wieloletnią sieć partnerów badawczych i partnerów w łańcuchu dostaw, takich jak PrimaLoft w wielu krajach świata. Współpracowaliśmy z naszymi dostawcami, aby stworzyć konstrukcje, które umożliwiają przetwarzanie materiałów pochodzących z recyklingu na dużą skalę ”.

: Adidas

Warto tutaj zauważyć, że druga generacja butów Future.Craft Loop zawiera tylko 5 do 10 procent materiału pochodzącego z recyklingu z pierwszej generacji, ze względu na wydajność.

Powstaje również pytanie, w jaki sposób Adidas będzie zbierał używane ubrania do recyklingu w tym nowym, odważnym, okrągłym świecie. „Szukamy najlepszego rozwiązania” – mówi Freundorfer. Wspomniała o kodach QR, które odsyłają do informacji o jej odesłaniu, dostarczaniu klientom etykiet wysyłkowych i potencjalnie nagradzaniu uczestniczących klientów kartami podarunkowymi lub ekskluzywną zawartością. „A potem może zostać wysłany do tych sieci logistyki zwrotnej, które właśnie rozwijamy” – mówi.

Adidas ma pod tym względem trudną drogę. Eileen Fisher, która szczyci się jednymi z najbardziej lojalnych klientów w branży i rozdaje karty podarunkowe za każdą przywiezioną przez siebie sztukę, zdołała zebrać tylko 5 procent tego, co produkuje w danym roku.

Świadomy Wrap

Jeśli chodzi o projekt, podobała mi się kurtka anorak i było mi smutno, kiedy przyszedł czas, żeby ją oddać. Było wygodne i ciepłe, jak uścisk. Kieszenie były wystarczająco głębokie, aby pomieścić całą izolowaną butelkę z wodą na wędrówkę. Ktoś zobaczył moje zdjęcie na Instagramie i powiedział, że wyglądam jak postać z Gwiezdnych Wojen. Jasne, kurtka szybko się poplamiła z powodu braku odporności na plamy, co prawie zawsze uzyskuje się dzięki toksycznej powłoce PFAS, więc dobrze się usuwa. Paski do kieszeni i do dokręcania kołnierzyka wymagały nawlekania podobnego do zapinania paska, więc były zbyt wybredne, bym zawracał sobie głowę ich zapinaniem. A gdy tylko pogoda przekroczyła 45 stopni, przestałem go nosić – nie mogłem go odpiąć w celu wentylacji, gdy się przegrzałem. (Fruendorfer mówi, że w przypadku komercyjnej wersji 2022 Adidas chce dodać zamki błyskawiczne i napy z recyklingu wykonane z tego samego materiału co kurtka).

: Alden Wicker

Adidas mówi, że w kurtce Future.Craft Loop Anorak zobowiązuje się nie mniej niż do „wyeliminowania odpadów z tworzyw sztucznych”. To prawdopodobnie przyciągająca uwagę hałaśliwa ze strony zespołu marketingowego. A może optymizm ze strony firmy z siedzibą w Niemczech, kraju z fetyszem recyklingu, napędzanym polityką, która nakłada na firmy odpowiedzialność za właściwą utylizację swoich produktów.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook