Gry

Aktor Darth Vader David Prowse zmarł w wieku 85 lat

David Prowse, aktor, który grał Dartha Vadera w oryginalnych filmach Gwiezdnych wojen, zmarł Associated Press zgłoszone. Miał 85 lat.

George Lucas zaprosił Prowse na przesłuchanie Gwiezdne Wojny po obejrzeniu aktora 6 stóp-6 w filmie Stanleya Kubricka z 1971 roku Mechaniczna Pomarańcza. Prowse miał wybór gry w Chewbaccę lub Vadera i wybrał to drugie, ponieważ, jak powiedział BBC, „Zawsze pamiętasz złego faceta”. Poza tym, dodał, nie miał ochoty nosić futrzanego kombinezonu Chewbacci.

Prowse zagrał byłego ojca Luke’a Skywalkera Gwiezdne Wojny, Imperium kontratakuje, i Powrót Jedi, ale słynne jest to, że jego głos nie trafił do filmów. Powiedział wszystkie kwestie Vadera, ale później dubbingowano głos Jamesa Earla Jonesa.

Zanim został aktorem, Prowse był w latach 60. mistrzem kulturysty w Wielkiej Brytanii. Jego największą rolą przed Darthem Vaderem była rola Green Cross Code Man, bohatera, który w rządowej kampanii publicznej promował bezpieczeństwo na przejściach dla dzieci. Prowse nazwał występ Code Man „najlepszą pracą, jaką kiedykolwiek miałem, w tym moją rolą w Gwiezdnych wojnach i zdecydowanie moim największym osiągnięciem”.

Dave Prowse Miss Pears 1981

David Prowse jako Człowiek Kodeksu Zielonego Krzyża w 1981 roku
: PA Images via Getty Images

Mark Hamill, ekran Prowsea Gwiezdne Wojny syn, napisał na Twitterze swoje kondolencje w niedzielę. „Był miłym człowiekiem i znacznie bardziej niż Darth Vader”, który „kochał swoich fanów tak samo, jak oni go kochali”.

Prowse przeszedł na emeryturę w 2016 roku z powodu problemów zdrowotnych, jak podał New York Times. Pozostawił żonę Normę Scammell i troje dzieci.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook