Nowości

Aktualizacja macOS 11.3 zawiera ogromną poprawkę bezpieczeństwa i nowe emoji

Firma Apple właśnie wydała macOS 11.3 wraz z iOS 14.5. Prawdopodobnie warto zaktualizować swojego Maca tak szybko, jak to możliwe – nie tylko dlatego, że zawiera kilka nowych funkcji, w tym ulepszenia dotyczące uruchamiania aplikacji na iPhone’a i iPada na komputerach M1 Mac oraz aktualizacje Apple Music i Podcastów, ale także naprawia główne zabezpieczenia wada.

Aktualizacja podobno naprawia lukę, która umożliwiła złośliwemu oprogramowaniu ominięcie wielu wbudowanych zabezpieczeń systemu macOS, takich jak kwarantanna plików i okno dialogowe otwierania GateKeepera. Podczas gdy wbudowany system ochrony przed złośliwym oprogramowaniem firmy Apple mógł nadal blokować złośliwe programy, gdyby Apple był ich świadomy, firma Jamf zajmująca się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw znalazła dowody na to, że luka w zabezpieczeniach była wykorzystywana przez osoby atakujące.

Apple szczegółowo opisuje również wiele innych poprawek bezpieczeństwa, które są zawarte w najnowszej aktualizacji na stronie z aktualizacjami zabezpieczeń. Catalina i Mojave również otrzymały łaty bezpieczeństwa dla tych, którzy nie zaktualizowali jeszcze do Big Sur.

Oprócz aktualizacji zabezpieczeń, jednym z największych nowych ulepszeń w wersji 11.3 (przynajmniej dla posiadaczy M1 Mac) jest możliwość zmiany rozmiaru okien aplikacji na iPhone’a i iPada. Firma Apple dodała również obsługę klawiatury, myszy i gładzika w grach zgodnych z kontrolerami.

Symbol nieskończoności w kolejce steruje funkcją autoodtwarzania.

Apple dodał również autoodtwarzanie do aplikacji Muzyka – funkcja, która jest świetna lub denerwująca w zależności od nastroju. Po osiągnięciu końca utworu lub listy odtwarzania Apple Music będzie kontynuować odtwarzanie muzyki, która uważa za podobną (na szczęście można ją wyłączyć, jeśli chcesz tylko posłuchać jednej konkretnej piosenki). Aplikacje Wiadomości i Podcasty również mają przeprojektowane strony, aby były łatwiejsze w użyciu (przy czym ta pierwsza ma przerobioną funkcję wyszukiwania – coś, co jest dla mnie ekscytujące i prawdopodobnie nikt inny).

Aktualizacja dodaje również wiele funkcji dostępnych w iOS 14.5: możliwość śledzenia AirTags za pomocą aplikacji Find My, nowe emotikony i głosy Siri oraz obsługę kontrolerów Xbox Series X / S i PlayStation 5 DualSense. Możesz odwiedzić witrynę Apple, aby zobaczyć całą listę aktualizacji i funkcji.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook