Różności i nowinki technologia

Aktywiści z firmy Amazon twierdzą, że jej wysiłki na rzecz klimatu wciąż są niewystarczające

Jak ponad tysiące pracowników Amazona przygotowanych do odejścia z pracy we wrześniu ubiegłego roku, CEO Jeff Bezos ogłosił serię wzniosłych obietnic. Nie o podwyżkach płac czy dłuższych wakacjach, ale o zmianach klimatycznych. Bezos powiedział, że Amazon stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, spełniając cele porozumienia klimatycznego z Paryża 10 lat wcześniej. Było to ambitne zobowiązanie, zwłaszcza dla giganta logistycznego, który polega na samolotach i ciężarówkach w dostarczaniu paczek bezpośrednio pod drzwi klientów.

Następnego dnia pracownicy Amazon nadal wymaszerowali z siedziby firmy w Seattle w ramach globalnego strajku klimatycznego prowadzonego przez nastoletnią aktywistkę Gretę Thunberg. Ale organizatorzy strajku, grupa o nazwie Amazon Employees for Climate Justice, powiedzieli, że zobowiązanie Bezosa dotyczące klimatu było krokiem we właściwym kierunku. Od tego czasu Amazon kontynuował to zobowiązanie, podejmując inne wysiłki, w tym fundusz inwestycyjny o wartości 2 miliardów dolarów dla firm pracujących nad dekarbonizacją. W tym tygodniu Amazon ogłosił nowy program przyjazny dla zmian klimatycznych, aby pomóc klientom w wyborze bardziej zrównoważonych produktów.

Rok po strajku obecni i byli pracownicy, którzy rozmawiali z WIRED, twierdzą, że Amazon powinien nadal robić więcej, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Pracownicy Amazon na rzecz sprawiedliwości klimatycznej zażądali, aby firma zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2030 r., Co jest znacznie bardziej ambitnym programem niż ten, który Bezos ogłosił w zeszłym roku.

„Kiedy pojawiło się zobowiązanie klimatyczne, pomyśleliśmy, że Amazon przygotowuje się do przewodzenia w dziedzinie klimatu” – mówi jeden z pracowników, który, podobnie jak wszyscy obecni pracownicy w tej historii, poprosił o zachowanie anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do publicznego przemawiania. „Wygląda na to, że są inne firmy przodujące bardziej niż Amazon”.

Obraz może zawierać: Wszechświat, Kosmos, Astronomię, Kosmos, Planetę, Noc, Na zewnątrz, Księżyc i Naturę

Przewodnik WIRED po zmianach klimatu

Świat się ociepla, pogoda się pogarsza. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, co ludzie mogą zrobić, aby przestać niszczyć planetę.

Microsoft powiedział, że chce być „ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla” w ciągu następnej dekady, obiecując usunąć więcej dwutlenku węgla z atmosfery, niż wydziela. Apple planuje, że do 2030 r. Cały łańcuch dostaw będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Google zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji do 2030 r., Co oznacza całkowite zaprzestanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nawet Walmart twierdzi, że osiągnie zerową emisję do 2040 r. Z drugiej strony Amazon obiecał osiągnąć zero „netto” w tych samych ramach czasowych – strategia, która zazwyczaj opiera się na projektach offsetowych w celu nadrobienia dalszego wykorzystania paliw kopalnych.

Rzecznik Amazon określił zobowiązanie klimatyczne jako odważny cel i powiedział, że w przeciwieństwie do wielu firm technologicznych Amazon musi uwzględniać ślad węglowy generowany przez wysyłkę produktów na całym świecie. Ponieważ Amazon stale się rozwija i nabywa więcej samolotów, samochodów dostawczych i serwerów komputerowych, poziom emisji również stale rośnie, co utrudnia firmie zmniejszenie wpływu na środowisko.

Amazon zaprzeczył również, że jakakolwiek jego praca nad zrównoważonym rozwojem lub zmianą klimatu była pod wpływem pracowników Amazon na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Rzecznik wskazał na niedawne Bloomberg News Historia donosi, że szefowa ds. zrównoważonego rozwoju firmy Amazon, Kara Hurst, powiedziała kierownictwu w 2016 roku – przed rozpoczęciem aktywizmu pracowniczego – że firma może „sprostać agresywnym celom klimatycznym bez łamania obietnic złożonych klientom”. W artykule zauważono jednak również, że zespół Hurt zinterpretował pracę pracowników Amazon na rzecz sprawiedliwości klimatycznej jako oznakę rosnącego zaniepokojenia klientów kwestiami klimatycznymi.

Nawet gdy Amazon poczynił postępy w zakresie ochrony środowiska w ciągu ostatniego roku, pracownicy Amazon dla Climate Justice wielokrotnie znajdowali się na celowniku firmy. Dwóch liderów AECJ, Emily Cunningham i Maren Costa, zostało zwolnionych na początku tego roku po rozesłaniu petycji domagającej się większej ochrony pracowników magazynów Amazon podczas pandemii koronawirusa. „Zlikwidowaliśmy tych pracowników nie z powodu publicznego mówienia o zrównoważonych warunkach pracy lub bezpieczeństwie, ale raczej z powodu wielokrotnego naruszania wewnętrznych zasad” – powiedział rzecznik Amazon.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook