Różności i nowinki technologia

Alphabet dostarcza bezprzewodowy Internet za pośrednictwem wiązek światła z odległości 20 km

Terminal komunikacji bezprzewodowej na dachu dużego budynku w Kenii.
Powiększać / Pilotowanie bezprzewodowych optycznych łączy komunikacyjnych Taary w Kenii.

Alphabet wkrótce dostarczy bezprzewodowy Internet przez wiązki światła w Kenii, wykorzystując technologię, która może pokrywać odległości do 20 km. Projekt Taara firmy Alphabet, zaprezentowany pod inną nazwą w 2017 roku, przeprowadził w zeszłym roku serię pilotaży w Kenii, a obecnie współpracuje z firmą telekomunikacyjną w celu zapewnienia dostępu do Internetu w odległych częściach Afryki.

Kenia otrzyma technologię jako pierwsza, a za nią inne kraje Afryki Subsaharyjskiej. Dyrektor Generalny Projektu Taara, Mahesh Krishnaswamy, opisał projekt w dzisiejszym komunikacie Alphabet:

Project Taara współpracuje obecnie z firmą Econet i jej spółkami zależnymi, Liquid Telecom i Econet Group, w celu rozszerzenia i ulepszenia przystępnego cenowo szybkiego Internetu dla społeczności w ich sieciach w Afryce Subsaharyjskiej. Łącza Taary zaczną pojawiać się najpierw w sieciach Liquid Telecom w Kenii i pomogą zapewnić szybką łączność w miejscach, w których trudno jest położyć kable światłowodowe lub gdzie rozmieszczenie światłowodów może być zbyt kosztowne lub niebezpieczne – na przykład nad rzekami w całym kraju parki lub w strefach pokonfliktowych.

Jak światłowód, bez kabli

Ilustracja terminala projektu Taara zapewniającego dostęp do Internetu z wysokiego budynku do odległego obszaru.

Ilustracja terminala projektu Taara zapewniającego dostęp do Internetu z wysokiego budynku do odległego obszaru.

Podobnie jak w przypadku kabli światłowodowych, technologia Taary wykorzystuje światło do przesyłania danych, ale bez kabli. Krishnaswamy kontynuował:

W ten sam sposób, w jaki tradycyjne światłowody wykorzystują światło do przenoszenia danych przez kable w ziemi, Taara wykorzystuje światło do przesyłania informacji z bardzo dużą prędkością jako bardzo wąską, niewidoczną wiązkę. Wiązka ta jest przesyłana między dwoma małymi terminalami Taara w celu utworzenia łącza. Pojedyncze łącze Taara może pokonywać odległości do 20 km i może przesyłać przepustowość do 20 Gb / s + – to wystarczy, aby tysiące ludzi oglądało YouTube w tym samym czasie.

Tworząc serię łączy z sieci światłowodowej naszego partnera przez naziemną sieć do obszarów o niedostatecznym zasięgu, łącza Taara mogą przekazywać ludziom szybki, wysokiej jakości Internet bez czasu, kosztów i kłopotów związanych z kopaniem rowów lub układaniem kabli wzdłuż biegunów .

Technologia wymaga połączeń na linii wzroku, więc Alphabet rozmieszcza terminale „wysoko na wieżach, słupach lub dachach”. Krishnaswamy napisał, że łącza Taara mogą „oferować opłacalny i szybki sposób na zapewnienie szybkiego dostępu do Internetu w odległych obszarach i pomóc zatykać krytyczne luki w głównych punktach dostępu, takich jak wieże komórkowe i hotspoty Wi-Fi”. Alphabet zachęcał innych dostawców usług internetowych i operatorów sieci komórkowych do skontaktowania się w sprawie wdrożenia Taary w dodatkowych obszarach.

Projekt Taara jest jednym z „ujęć księżycowych” opracowanych w filii Alphabet X (wcześniej znanej jako Google X). Taara wyrosła z projektu X’s Project Loon, który rozwinął sieć opartą na balonach, aby pokryć odległe obszary.

Jak wyjaśnia Alphabet, „zespół Loon musiał znaleźć sposób na utworzenie łącza danych między balonami, które latały ponad 100 km od siebie”, a tym samym „zbadał wykorzystanie technologii FSOC (Free Space Optical Communications) do ustanowienia połączeń o wysokiej przepustowości między balony ”. Po użyciu tych łączy do przesyłania danych między balonami w stratosferze, inżynierowie Loon zastanawiali się, czy mogliby „zastosować część tej nauki do rozwiązywania problemów z połączeniami nieco bliżej Ziemi” i tak narodził się Projekt Taara.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook