Różności i nowinki technologia

Amazon inwestuje 10 miliardów dolarów, aby konkurować ze SpaceX w satelitarnym łączu szerokopasmowym

Ilustracja Ziemi z liniami łączącymi miasta, reprezentującymi globalną sieć.

Getty Images | Yuichiro Chino

Amazon otrzymał zgodę Stanów Zjednoczonych na wystrzelenie 3 236 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej dla planowanej usługi szerokopasmowej „Project Kuiper”.

W czwartek opublikowano orzeczenie Federalnej Komisji Łączności uwzględniające wniosek Amazona. Amazon powiedział w poście na blogu, że zainwestuje w projekt ponad 10 miliardów dolarów.

„Ta inwestycja stworzy miejsca pracy i infrastrukturę w całych Stanach Zjednoczonych, zbuduje i skaluje naszą sieć naziemną, przyspieszy testowanie i produkcję satelitów, a także pozwoli nam dostarczyć przystępny terminal dla klientów, który sprawi, że szybkie i niezawodne łącza szerokopasmowe będą dostępne dla społeczności na całym świecie” powiedziany. Amazon skupi się na obszarach bez dobrej usługi internetowej i powiedział, że „Project Kuiper dostarczy szybkie usługi szerokopasmowe o małych opóźnieniach do miejsc poza zasięgiem tradycyjnych sieci światłowodowych lub bezprzewodowych”.

Planowane satelity miałyby orbitować na wysokości 590 km, 610 km i 630 km, umożliwiając opóźnienia znacznie mniejsze niż tradycyjne usługi satelitarne, które wykorzystują orbity geosynchroniczne o długości ponad 35 000 km. To jest podobne do Starlink SpaceX, ale SpaceX jest znacznie dalej, ponieważ wystrzelił około 540 satelitów i przygotowuje się do rozpoczęcia testów beta z klientami.

Usługa rozpocznie się po wystrzeleniu 578 satelitów

Zasady FCC dają Amazonowi sześć lat na wystrzelenie i obsługę 50% licencjonowanych satelitów, z terminem ostatecznym 30 lipca 2026 r. Pozostałe licencjonowane satelity Amazon musiałby wystrzelić do 30 lipca 2029 r.

Amazon planuje zaoferować klientom dostęp szerokopasmowy „po wystrzeleniu pierwszych 578 satelitów” – powiedział FCC. Amazon nie powiedział, kiedy usługa będzie dostępna dla klientów.

Zatwierdzenie FCC mówiło, że plan Amazona „zapewni[e] ciągły zasięg dla klientów na około 56 ° N i 56 ° S szerokości geograficznej południowej, obsługując w ten sposób sąsiednie Stany Zjednoczone, Hawaje, terytoria USA i inne regiony świata. ”Plan zakłada użycie częstotliwości 17,7-18,6 GHz i 18,8-20,2 GHz dla komunikacja kosmos-Ziemia i 27,5-30,0 GHz dla transmisji Ziemia-kosmos. FCC stwierdziła, że ​​przyznała licencję, ponieważ „poprawiłaby interes publiczny, zezwalając na system zaprojektowany w celu zwiększenia dostępności szybkich usług szerokopasmowych dla konsumentów, rządu i firm ”.

Amazon złożył wniosek do FCC w lipcu 2019 r. – więcej szczegółów na temat planu Amazon można znaleźć w naszej historii o aplikacji.

Zatwierdzenie FCC obejmuje wymagania dotyczące minimalizowania zanieczyszczeń orbitalnych i ryzyka kolizji, zapobiegania szkodliwym zakłóceniom, współdzielenia widma i ograniczeń mocy. Projekt satelitów Kuipera nie jest kompletny, więc firma będzie potrzebować kolejnej zgody FCC po przedłożeniu ostatecznego planu ograniczania zanieczyszczeń orbitalnych, ryzyka kolizji i „ryzyka wypadku z ponownym wejściem”. Zatwierdzenie FCC jest również uwarunkowane otrzymaniem przez Amazon „korzystnej” oceny od Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w celu wykazania zgodności z ograniczeniami mocy.

Oprócz SpaceX, Amazon Project Kuiper może potencjalnie stawić czoła konkurencji satelitów nisko-Ziemi ze strony OneWeb, która ogłosiła upadłość pod koniec marca. W dniu 3 lipca firma OneWeb zgodziła się sprzedać firmę konsorcjum obejmującemu rząd Wielkiej Brytanii i Bharti Global Limited. Rząd Wielkiej Brytanii, który inwestuje 500 milionów dolarów, powiedział: „Umowa umożliwi firmie ukończenie budowy globalnej konstelacji satelitów, która zapewni ulepszone usługi szerokopasmowe i inne usługi dla krajów na całym świecie”. OneWeb ma również inwestycję firmy Hughes, która obsługuje satelity geosynchroniczne.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook