Nowości

Amazon wprowadzi narzędzia do monitorowania pracowników fabryk i maszyn

Mężczyzna w pomarańczowych kamizelkach przenosi paczki Amazon na przenośniku taśmowym.

Amazon wprowadza nowe tanie narzędzia, które umożliwią fabrykom na całym świecie monitorowanie swoich pracowników i maszyn, ponieważ gigant technologiczny chce zwiększyć swoją obecność w sektorze przemysłowym.

Nowe usługi oparte na uczeniu maszynowym, uruchomione przez firmę Amazon AWS, działające w chmurze, obejmują sprzęt do monitorowania stanu ciężkich maszyn oraz wizję komputerową zdolną do wykrywania, czy pracownicy zachowują dystans społeczny.

Amazon powiedział, że stworzył dwucalowy, niedrogi czujnik – Monitron – który można podłączyć do sprzętu w celu monitorowania nietypowych wibracji lub temperatur i przewidywania przyszłych usterek.

Tymczasem AWS Panorama to usługa, która wykorzystuje wizję komputerową do analizy materiału filmowego zgromadzonego przez kamery w obiektach, automatycznie wykrywając problemy z bezpieczeństwem i zgodnością, takie jak pracownicy nie noszący środków ochrony indywidualnej lub pojazdy poruszające się po niedozwolonych obszarach.

Nowe usługi, ogłoszone we wtorek podczas dorocznej konferencji firmy dotyczącej przetwarzania w chmurze, stanowią krok naprzód w wysiłkach giganta technologicznego zmierzającego do gromadzenia i przetwarzania rzeczywistych danych w obszarach, które są obecnie uważane za niedostateczne.

„Jeśli spojrzeć ogólnie na produkcję i przemysł, jest to przestrzeń, w której wprowadzono pewne innowacje, ale jest tam wiele elementów, które nie zostały zdigitalizowane i zmodernizowane” – powiedział Matt Garman, szef sprzedaży i marketingu AWS, w rozmowie z FT .

„Zamknięty w maszynach”

„Jest mnóstwo danych w fabryce, zakładzie produkcyjnym lub łańcuchu dostaw. Jest po prostu zamknięty w czujnikach, zamknięty w maszynach, z których wiele firm może uzyskać wiele korzyści ”.

Amazon poinformował, że zainstalował 1000 czujników Monitron w swoich centrach logistycznych w pobliżu niemieckiego miasta Mönchengladbach, gdzie są one wykorzystywane do monitorowania paczek przenośników taśmowych.

Jeśli się powiedzie, powiedział analityk Brent Thill z Jefferies, posunięcie to pomogłoby Amazonowi umocnić swoją pozycję dominującego gracza w przetwarzaniu w chmurze w obliczu rosnącej konkurencji ze strony Microsoft Azure i Google Cloud, a także przedłużającego się spowolnionego wzrostu segmentu.

„Pomysł na analizę predykcyjną może wykraczać poza poziom fabryki” – powiedział Thill. „Może wjechać do samochodu, na most lub na platformę wiertniczą. Może krzyżować wiele różnych gałęzi przemysłu ”.

Wiele firm testuje już AWS Panorama. Siemens Mobility powiedział, że wykorzysta tę technologię do monitorowania ruchu w miastach, ale nie określi, które. Deloitte powiedział, że współpracuje z dużym portem morskim w Ameryce Północnej, aby użyć narzędzia do monitorowania ruchu przesyłek.

„Łatwo nam się martwić”

Jednak wykorzystanie przez Amazon narzędzi do monitorowania produktywności pracowników wzbudziło niepokój krytyków. Podczas pandemii firma wykorzystywała wizję komputerową, aby zapewnić przestrzeganie przez pracowników wytycznych dotyczących dystansowania się od społeczeństwa.

Swami Sivasubramanian, szef AWS ds. Uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, powiedział, że żadna z ogłoszonych usług nie będzie zawierała „gotowych” funkcji rozpoznawania twarzy, a on powiedział, że AWS będzie blokować klientów, którzy nadużywają warunków korzystania z usług w zakresie prywatności danych i nadzoru.

„Kiedy patrzysz na tę technologię, czasami bardzo łatwo jest nam się martwić, jak można je wykorzystać” – powiedział FT.

„Ale ta sama technologia może być wykorzystana do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników. Czy ludzie chodzą w miejscach, w których nie powinni? Czy jest wyciek oleju? Czy nie noszą kasków? To są rzeczywiste problemy ”.

© 2020 The Financial Times Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno ich rozpowszechniać, kopiować ani w żaden sposób modyfikować.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook