NowościRTVTelefony

Amazon’s Echo podbił inteligentny dom – co dalej?

Amazon przygotowuje się do najnowszego wydarzenia sprzętowego, podczas którego ma ogłosić swój najnowszy sprzęt do inteligentnego domu. Opierając się na poprzednich latach, mogliśmy zobaczyć nowe głośniki Echo, aktualizacje Alexa, routery Eero, kamery pierścieniowe i nie tylko.

Ale patrząc na ofertę inteligentnych domów Amazon w tej chwili, pytanie nie brzmi, czy Amazon będzie miał nowy sprzęt do pochwalenia się. Chodzi o to, czy Amazon może przekonać obecnych klientów do ich zakupu.

Spójrz na przykład na aktualną listę Echos lub Eeros. To już doskonałe produkty. Inteligentny sprzęt domowy ma znacznie dłuższą żywotność niż, powiedzmy, laptop lub smartfon, gdzie skoki w projektowaniu i nowe funkcje są znacznie bardziej widoczne. Jak więc przekonać kogoś, że jego inteligentny głośnik wymaga aktualizacji bez nowego ekranu lub lepszego aparatu, aby go sprzedać? Tak, Amazon może być w stanie zmusić właścicieli Echo pierwszej generacji do aktualizacji – nowsze wersje oferują znaczny wzrost jakości dźwięku i projektu – ale co z właścicielami urządzeń drugiej generacji lub najnowszą falą trzeciej generacji?

: Chris Welch / The Verge

Weźmy na przykład najnowszą Echo Dot, którą Amazon wydał w 2018 roku. Projekt jest nadal elegancki i elegancki, a jakość dźwięku wciąż świetna. Jest nawet wersja z wbudowanym zegarem. Co jeszcze można ulepszyć? Dodanie USB-C sprawiłoby, że byłbym szczęśliwy, z obsesją na punkcie gadżetów, pisarzem technicznym, który marzy o uniwersalnych standardach portów, ale nie jest to aktualizacja, za którą warto zapłacić, jeśli już ją posiadasz. I chociaż Amazon mógłby zmniejszyć rozmiar lub poprawić jakość dźwięku, trudno sobie wyobrazić, że którykolwiek z nich radykalnie poprawiłby codzienne korzystanie z obecnego modelu.

Właśnie te malejące zyski są dokładnie powodem, dla którego ostatnie wysiłki Amazona polegały mniej na zachęcaniu właścicieli Echo do aktualizacji, a bardziej na rozszerzaniu gdzie jego urządzenia Echo są umieszczone. Amazon może nie być w stanie przekonać Cię do wymiany starzejącego się echa w salonie, ale może przekonać Cię do zdobycia Echo Dot do innych pokoi, Echo Show do kuchni, Echo Studio do biura, Echo Auto dla Twojego samochodu, nawet nadające się do noszenia Echo Buds, Pierścienie Loop i Ramki, dzięki czemu jesteś w stałym kontakcie z Alexą.

Ale po zeszłorocznym zestawieniu sprzętu, trudno sobie wyobrazić, gdzie jeszcze Amazon może sprzedać ci, umieszczając inteligentny głośnik. Ostatnia runda prelegentów Amazona była już lepsza niż kiedykolwiek – i to w większej liczbie miejsc niż kiedykolwiek. Ale nawet pomysł sprzedaży większej liczby rodzajów Echa, aby pokryć twój dom lub osobę, ma ograniczenia. W pewnym momencie Alexa już Cię słyszy, gdziekolwiek jesteś w domu. A próby narysowania Alexy poza domem – za pomocą takich rzeczy, jak Echo Auto lub szereg urządzeń osobistych, aplikacji na smartfony i smartwatche – jeszcze się nie przyjęły.

: Dan Seifert / The Verge

Amazon ma jednak inną opcję: zamiast zwiększać konfigurację inteligentnego domu poprzez dodawanie większej liczby urządzeń, firma może pomóc w stworzeniu istniejącego inteligentnego domu mądrzejszy z nowymi funkcjami lub możliwościami Alexa.

Jednak takie podejście wiąże się z ryzykiem złożoności. Częścią magii urządzeń Echo jest ich względna prostota: prosisz Alexę o zrobienie czegoś lub udzielenie odpowiedzi na pytanie i tak się dzieje. Dodaj zbyt wiele funkcji lub opcji do góry, a stanie się mniejszym, mniej funkcjonalnym komputerem, którym musisz zarządzać. Nikt nie chce pamiętać konkretnego zagmatwanego polecenia lub sekwencji, aby coś zrobić.

To dziwny impas. Amazon pod wieloma względami boryka się z własnym sukcesem, ponieważ linia produktów jest na tyle mocna (i odporna na starzenie), że trudno jest przedstawić przekonujący argument, aby ulepszyć lub kupić więcej produktów. Wydaje się, że podobnie jak Alexander, nie ma już światów do podbicia przez Alexę – więc dokąd zmierza Amazon?

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook