Nowości

Apple dodał tajny przycisk do twojego iPhone’a, a być może nawet tego nie zauważyłeś

Twój iPhone dostał w zeszłym miesiącu nowy przycisk i być może nawet tego nie zauważyłeś.

Nie, Apple nie zakradło się do twojego domu i potajemnie nie przykleił przycisku do twojego smartfona. Ale wydał iOS 14, najnowszą wersję oprogramowania iPhone’a, która zawiera funkcję o nazwie Back Tap. Back Tap dodaje do telefonu fascynujący nowy „przycisk”, który zaciera granicę między sprzętem a oprogramowaniem.

Back Tap zamienia całą tylną część iPhone’a w gigantyczny przycisk dotykowy, który można dwukrotnie lub trzykrotnie stuknąć, aby uruchomić określone funkcje w telefonie. Jest duża szansa, że ​​jeszcze tego nie zauważyłeś. Apple przeniósł ustawienia Back Tap do swojego menu Dostępność.

Jego celem jest zapewnienie użytkownikom więcej opcji interakcji z ich urządzeniami. Większość opcji Back Tap odzwierciedla to, z ustawieniami otwierającymi przełącznik aplikacji, menu powiadomień lub centrum sterowania; przewiń aplikację lub stronę internetową; wyzwolić Siri; lub zrób zrzut ekranu.

Ale Back Tap łączy się również z niesamowicie solidną aplikacją Skróty firmy Apple, co oznacza, że ​​możesz skutecznie sprawić, że te nowe przyciski będą robić prawie wszystko, co możesz sobie wyobrazić. To fascynujący rodzaj przycisku: całkowicie niewidoczny gołym okiem, całkowicie niefunkcjonalny, dopóki nie zostanie aktywowany przez oprogramowanie, ale można mu za zadanie otworzyć, wchodzić w interakcje lub wykonywać prawie każde zadanie na smartfonie za jednym dotknięciem.

To dostosowanie oprogramowania jest kluczowe. Łatwo wyobrazić sobie świat, w którym Apple ograniczyło funkcję Back Tap do zaledwie kilku wstępnie ustawionych opcji, skupiających się na zwiększeniu dostępności interfejsu iPhone’a. Ale otwierając go na skróty, firma zmieniła Back Tap w narzędzie nieograniczonej kreatywności, pozwalając użytkownikom wymyślać własne sposoby wykorzystania nowego przycisku z tyłu urządzeń.

(To nie tylko Apple. Google eksperymentował z podobną, choć bardziej ograniczoną funkcją dla Androida 11, chociaż ostatecznie nie doszło do ostatecznej wersji. Niektórzy przedsiębiorczy programiści od tamtej pory powielili tę funkcję dla dowolnego urządzenia z Androidem).

Jest to również poziom kontroli, który jest prawie niespotykany w przypadku urządzeń z systemem iOS. Wyobraź sobie, że Apple pozwoli ci zmienić przypisanie przycisku bocznego (dla Siri i Apple Pay) na iPhonie 12, aby, powiedzmy, uruchomić Asystenta Google lub wysłać zaprogramowaną wiadomość tekstową do swojego partnera. To praktycznie nie do pomyślenia.

To też działa dobrze. Oprogramowanie reaguje i cokolwiek robi Apple, aby odróżnić celowe dotknięcie od zwykłego trzymania telefonu, działa dobrze. Zauważyłem, że jest to szczególnie przydatne do uruchamiania Centrum sterowania w celu szybkiego przełączania ustawień systemu.

Back Tap zmienia przeznaczenie istniejących czujników i sprzętu w telefonie iPhone za pomocą oprogramowania w celu utworzenia nowej interakcji sprzętowej, która wcześniej nie była dostępna. Jest to nowy fizyczny przycisk, z którym użytkownicy mogą wchodzić w interakcje – ale taki, który jest prawie całkowicie wolny od ograniczeń Apple.

Fizyczne przyciski są oczywiście najbardziej bezpośrednią formą interakcji. Dlatego Samsung nalega na specjalny przycisk Bixby i dlaczego Netflix płaci za miejsce na pilocie Roku. I chociaż Apple może nie chcieć zrezygnować z kontroli fizycznych przycisków na iPhonie, Back Tap – z prawie przyciskiem – jest następną najlepszą rzeczą.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook