RTVTelefony

Apple iPad Pro (2021): wiadomości, specyfikacje, data wydania, cena

Apple się popisało nowy iPad Pro wraz z mnóstwem innych zapowiedzi sprzętu i oprogramowania na wirtualnym wydarzeniu we wtorek. Następca iPada Pro 2020 dodaje chip M1 firmy Apple – taki sam jak ten w najnowszym MacBooku Air – wraz z technologią wyświetlania Mini-LED.

Tablet jest dostępny w rozmiarach 11 lub 12,9 cala i został ogłoszony wraz z nowym komputerem iMac, AirTags, Apple TV 4K i nie tylko, o których możesz przeczytać tutaj.

M1 i Mini-LED

: Apple

Największą wiadomością Apple w 2020 roku było odejście od stosowania procesorów Intel w swoich komputerach Mac na rzecz własnego krzemu firmy, opartego na architekturze ARM. Teraz ten sam procesor, który zadebiutował w zeszłorocznych MacBookach Air, Pro i Mac Mini – M1 – zasila iPada Pro.

Co to dla ciebie oznacza? Apple twierdzi, że oczekuje do 50 procent szybszej wydajności procesora i do 40 procent szybszej grafiki niż poprzedni iPad Pro.

Druga duża aktualizacja dotyczy wyświetlacza, szczególnie dla modelu 12,9-calowego. Używa teraz tego, co Apple nazywa Liquid Retina XDR, o tej samej nazwie, co technologia wyświetlania w jego 5000 USD Pro Display XDR. Z wyjątkiem tego, że podstawowa technologia nie jest taka sama. Wyświetlacz LCD iPada Pro o przekątnej 12,9 cala wykorzystuje technologię podświetlenia Mini-LED, która pojawiła się ostatnio w kilku telewizorach.

Technologia mini-LED, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje tysiące maleńkich diod LED do wytwarzania światła dla wyświetlacza LCD. Zamiast pojedynczego połączonego panelu (lub panelu z kilkoma strefami) oświetlającego ekran, to znacznie bardziej ukierunkowane podejście pozwala na lepsze współczynniki kontrastu, lepszą czerń i wyższą jasność (1000 nitów, do 1600 szczytowej jasności). Apple twierdzi, że iPad Pro ma ponad 10000 diod LED, co stanowi oszałamiający skok w porównaniu z zeszłorocznym modelem, który miał 72.

Dzięki tej technologii ekran iPada Pro ma 2596 lokalnych stref ściemniania, dzięki czemu ekran może precyzyjniej regulować jasność w dowolnym miejscu. Nie napotkasz również tak dużego krwawienia z podświetlenia, co jest częstym problemem w tradycyjnych wyświetlaczach z podświetleniem LCD, w których światło przecieka przez krawędzie ekranu. Lauren Goode z WIRED zauważyła ten problem na zeszłorocznym iPadzie Air. Wyświetlacz Liquid Retina 11-calowego iPada Pro nie wykorzystuje technologii Mini-LED.

Apple używa wyświetlaczy LCD do swoich iPadów od pierwszego modelu i to się nie zmienia. Mini-LED to tylko ewolucja istniejącej technologii podświetlania LCD. Można się zastanawiać, dlaczego nie zdecydował się na OLED, technologię wyświetlania stosowaną w najnowszych iPhone’ach. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Może to być kwestia ceny lub dostępności, ale OLED jest również bardziej narażony na wypalenie ekranu, w którym zawartość wyświetlacza pozostawia obraz ducha na panelu, jeśli jest pozostawiony bezczynny przez zbyt długi czas. Nie może też być tak jasny.

5G, Thunderbolt i Center Stage

: Apple

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook