Oprogramowanie

Apple ma nowego szefa inżynierii sprzętu w ostatnim tasowaniu wykonawczym

Zespół Apple ds. Sprzętu przeżywa największe zmiany w firmie od prawie dekady, gdy Dan Riccio – który pełnił w firmie funkcję wiceprezesa ds. Inżynierii sprzętu od 2012 roku – przechodzi na „nową rolę” w firmie. Zostanie zastąpiony jako główny inżynier sprzętowy Apple przez Johna Ternusa, który kierował zespołem projektowym iPhone’a 12 i 12 Pro, oprócz pracy nad chipami M1 firmy Apple. Ternus jest wiceprezesem ds. Inżynierii sprzętu w Apple od 2013 roku.

Rola starszego wiceprezesa ds. Inżynierii sprzętu w Apple jest kluczowa: stanowisko podlega bezpośrednio CEO Timowi Cookowi i jest odpowiedzialne za kierowanie zespołami inżynierów komputerów Mac, iPhone, iPad i iPod. Nowa rola Ternusa sprawi, że będzie on kierował działaniami sprzętowymi firmy, podobnie jak Craig Federighi – starszy wiceprezes Apple ds. Inżynierii oprogramowania – kieruje rozwojem systemów iOS i macOS.

Riccio nie opuści jednak Apple: będzie pracował nad bliżej nieokreślonym „nowym projektem” dla firmy w roli bezpośrednio podlegającej Cookowi. „W następnej kolejności nie mogę się doczekać, aby robić to, co kocham najbardziej – skupiać cały swój czas i energię w Apple na tworzeniu czegoś nowego i wspaniałego, czym nie mógłbym być bardziej podekscytowany” – wyjaśnia Riccio w komunikacie Apple.

Dan Riccio, obecnie były wiceprezes Apple ds. Inżynierii sprzętu
: Apple

Jeśli ten język brzmi znajomo, to dlatego, że jest to prawie taki sam opis, jaki Apple przedstawił poprzednikowi Riccio, Bobowi Mansfieldowi, kiedy ustąpił ze stanowiska wiceprezesa ds. Inżynierii sprzętu w 2012 roku. Podobnie jak Riccio, Mansfield przeszedł do „pracy nad przyszłymi projektami” w nienazwana rola, która podlegała bezpośrednio Cookowi – która Bloomberg notatki obejmowały prowadzenie samodzielnego zespołu samochodowego Apple do grudnia 2020 r., kiedy Mansfield całkowicie wycofał się z Apple.

Przyszłe ambicje Apple w branży motoryzacyjnej są obecnie kierowane przez Johna Giannandreę, dyrektora ds. Sztucznej inteligencji. Ale po odejściu Mansfield wydawało się, że w tym projekcie pojawił się wakat na stanowiskach starszych inżynierów sprzętu.

Posunięcie Riccio to ostatnie odejście od kierownictwa kierownictwa Apple w ostatnich latach, po legendarnym projektancie produktów Jony Ive (który ustąpił, aby założyć własną firmę projektową LoveFrom w listopadzie 2019 r.) I Phila Schillera, starszego wiceprezesa Apple ds. Globalnego marketingu, którego zastąpił Greg Joswiak w 2020 roku, gdy Schiller skupił się na prowadzeniu App Store i Apple Events.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook