NowościOprogramowanie

Apple ogłasza iPadOS 15 z ulepszeniami ekranu głównego i wielozadaniowości

Kilka tygodni po wprowadzeniu najpotężniejszych urządzeń iPad Pro w historii firma Apple ogłasza dziś najnowszą wersję iPadOS — i wyraźnie koncentruje się na tym, aby tablety Apple były bardziej wydajne. Przynajmniej jeśli często korzystasz z trybu podzielonego ekranu. Poza tym nie ma radykalnych zmian dla platformy.

Jak podobno, iPadOS 15 sprawi, że ekran główny będzie bardziej konfigurowalny i pozwoli na bardziej elastyczne rozmieszczenie widżetów. Możesz teraz przykleić je w dowolnym miejscu, co pojawiło się w iOS 14 w zeszłym roku. Ale iPadOS 14 nie oferował tej samej funkcjonalności, a widżety można było umieszczać tylko na pasku bocznym widoku Dzisiaj, pomimo ogromnej powierzchni ekranu tabletu.

Apple wprowadza także Bibliotekę aplikacji do iPada. Podobnie jak na iPhonie, pozwoli Ci zachować mniej zagracony ekran główny, umieszczając rzadko używane aplikacje w automatycznie zorganizowanej sekcji folderów. Na iPadach biblioteka aplikacji znajduje się w doku.

Wielozadaniowość również zyskuje bardzo potrzebne udoskonalenie. Nowe ikony ułatwią przejście do trybu podzielonego widoku, a Apple wspomniał również o funkcji „półki”, która ułatwia mieszanie różnych zadań. To znacząca zmiana w sposobie, w jaki działa obecnie wielozadaniowość na iPadOS i wydaje się, że jest to znaczna poprawa.

Wielozadaniowość staje się bardziej intuicyjna w iPadOS 15.
Obraz: Apple

QuickNote to nowe udogodnienie, które umożliwia dołączanie notatek do stron internetowych i innych obszarów iPadOS, co ułatwia powrót do nich.

Wreszcie, samodzielna aplikacja Tłumacz również pojawia się na iPadOS.

Nowe sztuczki udostępnione w iOS 15 na iPhonie

iPadOS 15 będzie również udostępniał wiele nowych funkcji i doświadczeń, które pojawią się w systemie iOS 15. Rozmowy FaceTime będą teraz obsługiwać dźwięk przestrzenny, aby uzyskać bardziej realistyczny, naturalny dźwięk. Funkcja izolacji głosu pozwoli Twojemu głosowi przebić się przez hałas w tle, a opcja „szerokiego spektrum” zostanie aktywowana jeszcze dźwięk niż wcześniej. W FaceTime pojawia się również tryb portretowy, w wyniku którego tło jest rozmyte, dzięki czemu ostrość jest skupiona na Twojej twarzy.

Apple wprowadza nową funkcję SharePlay dla FaceTime, która umożliwia użytkownikom wspólne udostępnianie multimediów — muzyki, filmów itp. — podczas połączenia grupowego. SharePlay będzie wykorzystywać funkcje iOS, takie jak obraz w obrazie, iMessage i inne, aby zapewnić płynne działanie na wielu urządzeniach jednocześnie.

Nowa aktualizacja oprogramowania iPada zawiera nowe narzędzia, które mają pomóc Ci się skoncentrować, takie jak ulepszone powiadomienia, które są łatwiejsze do zidentyfikowania oraz sekcję „podsumowania powiadomień”, która podsumowuje mniej niż istotne powiadomienia. Możesz także dostosować powiadomienia, które będą wyświetlane o różnych porach dnia, co pozwoli Ci oddzielić alerty służbowe i osobiste. Preferencje fokusa są synchronizowane między urządzeniami Apple.

Wspomnienia w aplikacji Zdjęcia można teraz zsynchronizować ze ścieżkami muzycznymi z automatycznymi filtrami i efektami zastosowanymi w oparciu o klimat utworu, a wyszukiwanie Spotlight ma również głębsze możliwości wyszukiwania. Live Text to funkcja, która wykorzystuje inteligencję urządzenia, aby wybrać tekst ze zdjęć, które zrobiłeś i tych w rolce aparatu. Obsługuje siedem języków.

Apple stawia na kolejny rok na prośby „pro”

Pod względem czystej wydajności iPad Pro z napędem M1 jest na równi z najnowszym komputerem iMac, MacBookiem Air, 13-calowym MacBookiem Pro i Mac Mini firmy Apple. Ich wydanie tylko podsyciło wezwania Apple do przekształcenia iPada w platformę, która może właściwie wykorzystać całą tę moc dla tych, którzy próbują używać urządzeń jako zamienników laptopów. Korzystanie z iPada to fantastyczne doświadczenie, które często może stać się frustrujące, gdy napotkasz ograniczenia jego oprogramowania.

Na liście życzeń niektórych użytkowników sprzed WWDC znajdowały się takie rzeczy, jak obsługa wielu użytkowników, bardziej zaawansowana aplikacja Pliki, lepsza obsługa zewnętrznych wyświetlaczy i profesjonalne aplikacje, takie jak Final Cut i Logic, trafiające na iPada. Apple nie zajęło się wieloma z tych potrzeb w dzisiejszym przemówieniu. Najbardziej ogłoszoną funkcją „pro” była możliwość tworzenia i dostarczania aplikacji za pomocą Swift Playgrounds. Musimy więc zobaczyć, jakie inne ulepszenia i niespodzianki może przynieść iPadOS 15, gdy wejdzie w fazę beta w nadchodzących tygodniach.

Rozwijanie… dodajemy więcej do tego posta, ale możesz śledzić wraz z naszym Blog na żywo WWDC 2021 aby otrzymywać wiadomości jeszcze szybciej.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook