Różności i nowinki technologia

Apple ponownie zajmuje drugie miejsce w rankingach dostaw smartfonów, gdy sankcje gryzą Huawei

Apple wyprzedził Huawei, aby odzyskać pozycję drugiego najlepiej sprzedającego się producenta smartfonów na świecie w 2020 roku, według nowych raportów badawczych Counterpoint Research i Canalys. Samsung nadal był liderem pod względem liczby dostarczonych smartfonów, a Xiaomi, Oppo i Vivo zajęły kolejne trzy miejsca, według Counterpoint.

Niecały rok temu ci sami analitycy donieśli, że Huawei wyprzedził Apple i zajął drugie miejsce w 2019 roku. Jednak od tego czasu wydaje się, że sankcje handlowe USA mocno uderzyły w Huawei. Według Counterpoint, dostawy smartfonów chińskiej firmy były o 21 procent niższe w 2020 roku w porównaniu z rokiem 2019, a Huawei całkowicie wypadł z pierwszej piątki w czwartym kwartale roku. To pierwszy raz od sześciu lat, że Huawei nie znalazł się w pierwszej piątce, zauważa Canalys.

Dostawy smartfonów Huawei wypadły z pierwszej piątki w czwartym kwartale 2020 r.
: Canalys

Chociaż Huawei nadal był w stanie utrzymać się na trzecim miejscu w ogólnym ujęciu, dzięki sprzedaży krajowej w Chinach (gdzie podobno dostarczył 70 procent swoich telefonów w 2019 r.), Xiaomi wykorzystał okazję do ekspansji międzynarodowej i odnotował wzrost dostaw o 17 procent w 2020 w porównaniu do 2019. Jednak najszybciej rozwijającą się marką smartfonów w 2020 roku była podobno Realme, która sprzedała 65 procent więcej telefonów niż w 2019 roku.

Zyski Apple były skromniejsze, wzrastając o 3 lub 5 procent rok do roku, w zależności od tego, czy zapytasz Counterpoint Research, czy Canalys. Ten ostatni zauważa, że ​​Apple dostarczyło najwięcej iPhone’ów w historii w czwartym kwartale ubiegłego roku.

Counterpoint Research donosi, że w zeszłym roku Apple wyprzedził Huawei.
: Counterpoint Research

Chociaż nadal jest to najlepiej sprzedający się producent smartfonów na świecie, oba raporty sugerują, że biznes smartfonów Samsunga traci udział w rynku. Zarówno Canalys, jak i Counterpoint twierdzą, że ich dostawy spadły o 14 procent w 2020 roku w porównaniu do 2019. To wciąż około 50 milionów smartfonów przed drugim Apple, ale różnica wydaje się zmniejszać. Counterpoint twierdzi, że południowokoreański gigant elektroniczny mierzy się z ostrą konkurencją ze strony Apple’a z wyższej półki rynku i chińskich producentów ze średniej półki.

Ogólnie rzecz biorąc, cały rynek smartfonów podobno spadł w porównaniu do 2019 r. Canalys informuje, że dostawy spadły o 7 procent, podczas gdy Counterpoint odnotowuje większy spadek o 10 procent. Counterpoint obwinia pandemię i wynikające z niej blokady za spadek, ale zauważa, że ​​dostawy zaczęły rosnąć w drugiej połowie roku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook