Różności i nowinki technologia

Apple pozywa firmę recyklingową za kradzież i odsprzedaż 100 000 iPhone’ów, iPadów i zegarków

Apple pozywa byłego partnera recyklingowego GEEP Canada – obecnie część Quantum Lifecycle Partners – za rzekomą kradzież i odsprzedaż co najmniej 103 845 iPhone’ów, iPadów i zegarków, które zostały zatrudnione do demontażu. „Co najmniej 11 766 funtów urządzeń Apple opuściło teren GEEP bez zniszczenia – fakt, który sam GEEP potwierdził”, czytamy w części skargi Apple, jak donosi Logika (przez AppleInsider).

Apple wysłało firmie recyklingowej ponad 500 000 iPhone’ów, iPadów i zegarków Apple w okresie od stycznia 2015 r. Do grudnia 2017 r. Logikaraport. Kiedy Apple przeprowadził audyt, odkrył, że 18 procent tych urządzeń nadal łączy się z Internetem przez sieci komórkowe. Te 18 procent nie liczy urządzeń Apple bez radia komórkowego, więc możliwe, że jeszcze wyższy procent gadżetów został odsprzedany.

Apple stara się uzyskać co najmniej 31 milionów dolarów kanadyjskich (około 22,7 miliona dolarów) od swojego byłego partnera. Firma recyklingowa zaprzecza wszelkim wykroczeniom, ale nie zaprzecza, że ​​doszło do kradzieży – podobno złożyła pozew, twierdząc, że trzech pracowników ukradło urządzenia we własnym imieniu. Apple nie zgadza się, twierdząc, że pracownicy ci byli w rzeczywistości wyższym kierownictwem w firmie recyklingowej Logika.

Robot recyklingowy Apple

Robot recyklingowy Apple Daisy może rozmontować dziewięć różnych modeli iPhone’a, aby odzyskać cenne materiały.
: Apple Newsroom

W zeszłym roku ludzie pozostawili po sobie rekordową ilość e-odpadów, czyli 53,6 miliona ton wyrzuconych telefonów, komputerów, urządzeń i innych gadżetów. Podobnie jak inne firmy technologiczne, Apple próbował ulepszyć swoje praktyki środowiskowe, w tym próbę przeniesienia recyklingu we własnym zakresie za pomocą własnych robotów do demontażu Daisy i Dave, które są zaprojektowane do odzyskiwania komponentów iPhone’a, których nie mogą tradycyjni recyklery.

Jednak firma nadal polega na innych partnerach w odzyskiwaniu cennego materiału ze zużytych urządzeń, a od 2015 do 2018 roku jednym z nich był GEEP Canada. Renowacja i odsprzedaż urządzeń była jednak również częścią działalności GEEP: chociaż firma oferowała w tym okresie wiele usług w zakresie zarządzania e-odpadami, na swojej stronie internetowej wyraźnie oświadczyła, że ​​jej misją jest „zachęcanie do ponownego wykorzystania, kiedy tylko jest to możliwe”.

Ale z punktu widzenia Apple odsprzedaż tych urządzeń nie byłaby w porządku. To, że produkty mogły być odsprzedawane w szarej strefie, nie oznacza, że ​​spełniały standardy jakości lub bezpieczeństwa Apple. „Produkty wysyłane do recyklingu nie nadają się już do sprzedaży konsumentom, a jeśli zostaną odbudowane z podrobionych części, mogą spowodować poważne problemy z bezpieczeństwem, w tym usterki elektryczne lub baterii” – mówi firma The Verge.

Apple złożyło skargę w styczniu 2020 r., Ale o kradzieżach wiadomo, ponieważ zostały wykryte w latach 2017-2018. Od tego czasu Apple nie współpracuje z GEEP Canada.

W 2019 roku opublikowaliśmy raport o tym, jak jeden z plakatów firm recyklingowych, Total Reclaim, reklamował swoje praktyki etyczne, jednocześnie wysyłając niebezpieczne odpady za granicę bez przestrzegania przepisów.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook