Nowości

Apple pracuje nad 32-rdzeniowym procesorem dla zaawansowanych komputerów Mac

Apple pracuje nad nowym procesorem opartym na architekturze ARM z aż 32 wysokowydajnymi rdzeniami procesora, które mogą pojawić się w komputerach Mac pod koniec 2021 r., Wynika z nowego raportu z Bloomberg. Procesor mógłby również pojawić się w nowym „połówkowym Macu Pro” w 2022 roku. Oprócz tego firma podobno rozwija projekty procesorów z maksymalnie 16 wysokowydajnymi rdzeniami i czterema energooszczędnymi rdzeniami, które są przeznaczone dla nowych wersji MacBooka Pro i iMaca. Nowe procesory mogą pojawić się już wiosną 2021 r. Przyszłe projekty Apple Silicon mogą również zawierać procesory graficzne z maksymalnie 128 dedykowanymi rdzeniami.

Wiadomości o nadchodzących procesorach pojawiają się, gdy Apple właśnie wypuściło pierwsze komputery Mac z własnymi chipami. Nowy MacBook Air, MacBook Pro i Mac mini wykorzystywały układ M1 firmy, który zawiera procesor z czterema rdzeniami o wysokiej wydajności i czterema rdzeniami o wysokiej wydajności. Jednak mocniejsze maszyny firmy, takie jak Mac Pro, nadal używają chipów Intela. Apple zapowiedział, że w ciągu dwóch lat zamierza przenieść całą ofertę komputerów Mac na własne chipy.

Istniejący chip M1 firmy Apple jest wyposażony w 8 rdzeni procesora; 4 rdzenie o wysokiej wydajności i 4 rdzenie o wysokiej wydajności.
: Apple

Oprócz zwiększonej liczby rdzeni procesora, Bloomberg donosi, że Apple pracuje również nad chipami z większą liczbą rdzeni GPU. Podczas gdy obecny układ M1 jest wyposażony w siedem lub osiem rdzeni GPU, Apple testuje obecnie modele z 16 i 32 rdzeniami i pracuje nad chipami z aż 128 na koniec 2021 lub 2022 roku.

Chip M1 ma do ośmiu dedykowanych rdzeni GPU.
: Apple

Chociaż Apple pracuje nad projektem procesora z 16 wysokowydajnymi rdzeniami procesora, Bloomberg zauważa, że ​​może zdecydować się na wydanie go z włączonymi tylko ośmioma lub 12 rdzeniami, w zależności od tego, jak przebiega produkcja masowa.

Przed ogłoszeniem przez Apple przejścia na procesory oparte na ARM, Bloomberg poinformował, że pracuje na procesorze z procesorem wyposażonym w osiem rdzeni o wysokiej wydajności i cztery rdzenie energooszczędne. Procesor z taką dokładną kombinacją rdzeni nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony.

Biorąc pod uwagę ambitne plany Apple, aby w ciągu najbliższych dwóch lat przenieść całą gamę komputerów Mac na własny układ scalony, ma sens, że opracowuje on potężniejsze chipy. Pierwsze komputery Mac z procesorem ARM zrobiły wrażenie dzięki połączeniu energooszczędności i wydajności, ale dopasowanie możliwości mocniejszych maszyn z procesorem Intel, takich jak Mac Pro, może być znacznie większym wyzwaniem.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook