Różności i nowinki technologia

Apple zgadza się ze stanami za 113 milionów dolarów za dławienie baterii iPhone’a

IPhone 6 na zdjęciu od tyłu, pokazujący logo Apple.

Prokuratorzy generalni z 33 stanów i Dystryktu Kolumbii osiągnęli ugodę z Apple w wysokości 113 milionów dolarów w związku z zarzutami, że producent iPhone’a ograniczał wydajność kilku generacji urządzenia, aby ukryć wadę konstrukcyjną baterii.

Stany twierdziły, że Apple ograniczało wydajność starzejących się iPhone’ów, nie informując konsumentów, że to robi ani dlaczego. To zatajenie narusza stanowe przepisy dotyczące ochrony konsumentów, argumentował rzecznik generalny.

„Firma Apple zataiła informacje o swoich bateriach, które spowolniły działanie iPhone’a, a wszystko to przekazując je jako aktualizację” – powiedział prokurator generalny Kalifornii Xavier Becerra, ogłaszając ugodę. „Dzisiejsze porozumienie zapewnia konsumentom dostęp do informacji potrzebnych do podjęcia świadomej decyzji przy zakupie i korzystaniu z produktów Apple”.

W 2016 i 2017 roku konsumenci korzystający zarówno ze zwykłej, jak i Plus wersji urządzeń iPhone 6, 6S, SE i 7 narzekali, że ich telefony z czasem stawały się znacznie wolniejsze. Testy użytkowników wykazały, że iPhone najwyraźniej celowo ograniczał wydajność, aby zachować żywotność baterii lub uniknąć nieoczekiwanych wyłączeń związanych z awariami baterii w miarę starzenia się telefonów.

Firma Apple potwierdziła w grudniu 2017 r., Że nowsze wersje iOS rzeczywiście celowo zmniejszały wydajność tych urządzeń, aby zapobiec opodatkowaniu baterii. Firma oferowała właścicielom tych telefonów tańsze zamienniki baterii – 29 USD zamiast 29 USD – w całym 2018 r., Aby złagodzić problem.

Przejście firmy w kierunku ograniczenia wydajności było być może zrozumiałe, ale brak przejrzystości firmy Apple spowodował, że miała kłopoty ze stanowymi i federalnymi organami regulacyjnymi, a także z wybaczonymi konsumentami. Pozew konsumencki został zamknięty, zanim zrobiły to pozwy stanowe: Apple rozstrzygnął pozew zbiorowy w marcu, dając właścicielom iPhone’a do 25 USD za każde dotknięte urządzenie.

Proponowane porozumienie ze stanami (PDF) nie kopie żadnych pieniędzy konsumentom. Zamiast tego 113 milionów dolarów zostanie podzielone między uczestniczące urzędy, aby wesprzeć ich wydziały ochrony konsumentów i odzyskać koszty postępowania sądowego. Ponadto ugoda wymaga głównie od Apple większej przejrzystości w kwestii swojego zachowania, dostarczając konsumentom „jasnych i widocznych informacji” na temat zarządzania wydajnością urządzeń i kondycji baterii.

Wydawało się, że Apple nauczył się tej konkretnej lekcji po tym, jak został złapany w pierwszej kolejności: po złapaniu flaku przez dławienie, Apple w 2018 wprowadził ustawienie, które pozwala użytkownikom wybrać, czy włączyć ustawienia zarządzania energią, które ograniczają wydajność urządzenia.

Prokuratorzy generalni dla Alaski, Arizony, Arkansas, Kalifornii, Connecticut, Florydy, Hawajów, Idaho, Illinois, Indiany, Iowa, Kansas, Kentucky, Luizjany, Michigan, Minnesoty, Missouri, Montany, Nevady, Nebraski, New Jersey, Północnej Karoliny, W rozliczeniu uczestniczyły Dakota Północna, Ohio, Oregon, Pensylwania, Karolina Południowa, Tennessee, Teksas, Utah, Vermont, Wirginia, Wisconsin i Dystrykt Kolumbii.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook