Nowości

Apple zmusiło do dodania wyników naprawy iPhone’a i MacBooka, aby zapewnić zgodność z francuskim prawem

Apple dodał wyniki napraw iPhone’a i MacBooka do swojego sklepu internetowego we Francji, aby zachować zgodność z nowym francuskim prawem, które weszło w życie w tym roku. MacGeneration informuje, że ocena uwzględnia takie cechy, jak łatwość demontażu urządzenia oraz dostępność instrukcji naprawy i części zamiennych. Na tej stronie pomocy dostępne są łącza do końcowej oceny każdego produktu ze szczegółami dotyczącymi sposobu ich obliczenia.

Oceny produktów Apple różnią się w zależności od produktów i generacji. Na przykład wszystkie modele iPhone’ów 12 mają wyniki 6 na 10, podczas gdy iPhone’y 11 z zeszłego roku są oceniane niżej – między 4,5 a 4,6. Poprawa, według szczegółowej oceny punktowej, wynika z tego, że nowsze iPhone’y są łatwiejsze w demontażu niż modele z poprzedniego roku, a części zamienne są tańsze w porównaniu z kosztem samego telefonu. Różnica między różnymi modelami MacBooków firmy, których wyniki wahają się od 5,6 do 7, jest mniejsza.

Wyniki są również wyświetlane dla MacBooków.
: Apple.com

Oceny zdolności do naprawy są wymagane przez nowe francuskie prawo, które weszło w życie 1 stycznia wraz z nowymi przepisami dotyczącymi odpadów. Witryna internetowa katalogująca wyniki różnych producentów podaje, że w zeszłym roku tylko 40 procent francuskich urządzeń elektrycznych zostało naprawionych po zepsuciu. Rząd zamierza podnieść tę wartość do 60 procent w ciągu pięciu lat, wykorzystując wyniki do edukowania konsumentów i wywierania nacisku na producentów, aby wprowadzali ulepszenia.

To nie jest doskonały system. Radio France Internationale Zauważa, że ​​producenci obliczają własne wyniki (aczkolwiek w oparciu o ścisłe wytyczne) i mogą łatwo uzyskać punkty za pomocą prostych środków, takich jak podanie większej ilości informacji o aktualizacjach oprogramowania.

Co najmniej jeden producent dokonał już zmiany w odpowiedzi na prawo. Raport z Le Monde Zwraca uwagę, że Samsung zaoferował internetowy przewodnik naprawy swojego Galaxy S21 Plus, najwyraźniej próbując poprawić wynik naprawy w porównaniu z modelem z poprzedniego roku. W przeszłości UE stosowała podobną inicjatywę, aby wspierać efektywność energetyczną, w ramach której etykiety zawierały proste informacje o zużyciu energii przez produkty gospodarstwa domowego.

Nowe prawo francuskie wciąż jest na wczesnym etapie i dopiero w 2022 roku firmy zaczną grozić karami za nieprzestrzeganie. Ale są już nadzieje, że inicjatywa – która obecnie obejmuje smartfony, laptopy, telewizory, pralki i kosiarki – może w przyszłości zostać rozszerzona na kolejne kategorie produktów. A ponieważ Parlament Europejski głosował w zeszłym roku za prawem do naprawy przepisów, istnieją nadzieje, że podobne inicjatywy mogą zostać wdrożone na całym kontynencie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook