Różności i nowinki technologia

Badania pokazują, że Android wysyła 20 razy więcej danych do Google niż iOS do Apple

Kobieta pod grubym kocem patrzy na swojego smartfona.
Powiększać / Osoby bezsenne i koncepcje uzależnień od telefonów komórkowych.

Niezależnie od tego, czy masz iPhone’a, czy urządzenie z Androidem, stale wysyła dane, w tym Twoją lokalizację, numer telefonu i szczegóły sieci lokalnej do Apple lub Google. Pewien badacz przedstawił bezpośrednie porównanie, które sugeruje, że chociaż zarówno iOS, jak i Android zbierają dane o słuchawkach przez całą dobę – nawet gdy urządzenia są bezczynne, zaraz po wyjęciu z pudełka lub po rezygnacji przez użytkowników – Google mobile OS zbiera około 20 razy więcej danych niż jego konkurent Apple.

Badacz Douglas Leith z Trinity College w Irlandii, zarówno iOS, jak i Android, powiedział, że przesyłają dane telemetryczne do swoich statków-matek, nawet jeśli użytkownik się nie zalogował lub wyraźnie skonfigurował ustawienia prywatności, aby zrezygnować z takiego gromadzenia. Oba systemy operacyjne wysyłają również dane do Apple i Google, gdy użytkownik wykonuje proste czynności, takie jak wkładanie karty SIM lub przeglądanie ekranu ustawień telefonu. Nawet w stanie bezczynności każde urządzenie łączy się ze swoim serwerem zaplecza średnio co 4,5 minuty.

Aplikacje i nie tylko

Nie tylko systemy operacyjne wysyłały dane do Apple czy Google. Preinstalowane aplikacje lub usługi również nawiązywały połączenia sieciowe, nawet jeśli nie były otwierane ani używane. Podczas gdy iOS automatycznie wysyłał dane Apple z Siri, Safari i iCloud, Android zebrał dane z Chrome, YouTube, Google Docs, Safetyhub, Google Messenger, zegara urządzenia i paska wyszukiwania Google.

Poniższa tabela przedstawia podsumowanie danych telefonu wysyłanych do Apple lub Google, gdy użytkownik nie jest zalogowany:

Douglas Leith

To, co wyróżnia Androida, powiedział Leith, to ilość gromadzonych danych. Podczas uruchamiania urządzenie z Androidem wysyła do Google około 1 MB danych, podczas gdy iOS wysyła do Apple około 42 KB. W stanie bezczynności Android wysyła około 1 MB danych do Google co 12 godzin, podczas gdy iOS wysyła do Apple około 52 KB w tym samym okresie. W samych Stanach Zjednoczonych Android gromadzi łącznie około 1,3 TB danych co 12 godzin. W tym samym okresie iOS zbiera około 5,8 GB.

Google się z tym nie zgadza

Google zakwestionował wyniki, twierdząc, że są one oparte na wadliwych metodach pomiaru danych gromadzonych przez każdy system operacyjny. Firma twierdziła również, że gromadzenie danych jest podstawową funkcją każdego urządzenia podłączonego do Internetu.

W oświadczeniu rzecznik napisał:

Zidentyfikowaliśmy wady metodologii badacza do pomiaru ilości danych i nie zgadzamy się z twierdzeniami artykułu, że urządzenie z Androidem udostępnia 20 razy więcej danych niż iPhone. Według naszych badań wyniki te różnią się o rząd wielkości, a przed publikacją podzieliliśmy się z badaczem naszymi obawami dotyczącymi metodologii.

Badanie to w dużej mierze pokazuje, jak działają smartfony. Nowoczesne samochody regularnie wysyłają do producentów samochodów podstawowe dane o komponentach pojazdów, ich stanie bezpieczeństwa i harmonogramach przeglądów, a telefony komórkowe działają w bardzo podobny sposób. Ten raport zawiera szczegółowe informacje na temat komunikacji, która pomaga zapewnić aktualność oprogramowania iOS lub Android, działanie usług zgodnie z przeznaczeniem oraz bezpieczeństwo i sprawne działanie telefonu.

W tle (co oznacza, że ​​Ars nie może nazwać ani cytować rzecznika), przedstawiciel powiedział, że stwierdzenie, że użytkownik może zrezygnować z gromadzenia wszystkich danych telemetrycznych przez system operacyjny Google, jest niewłaściwe. Pole wyboru Użycie i diagnostyka Androida nie obejmuje danych telemetrycznych, które Google uważa za niezbędne do normalnego działania urządzenia. Na przykład informacje telemetryczne zebrane przez usługę konfiguracji urządzenia są wymagane do aktualizacji i poprawiania systemu operacyjnego.

Rzecznik zakwestionował również metody, które badacz wykorzystał do pomiaru ilości danych gromadzonych przez iOS. Eksperymentalna konfiguracja, której użyli, nie przechwyciła pewnych typów danych, takich jak ruch UDP / QUIC, który jest powszechnie przesyłany przez smartfony.

Przedstawiciele Apple nie odpowiedzieli na e-mail z prośbą o komentarz.

Kolekcja całodobowa

Leith przeprowadził pomiary za pomocą Google Pixel 2 z systemem Android 10 i iPhone’a 8 z systemem iOS 13.6.1. IPhone został jailbreakowany przy użyciu exploita Checm8. Pixel miał włączone usługi Google Play.

Podsumowując, dostępne tutaj badanie mierzyło ilość danych zebranych przez urządzenia:

  • przy pierwszym uruchomieniu po przywróceniu ustawień fabrycznych
  • kiedy karta SIM została włożona lub wyjęta
  • gdy słuchawka była bezczynna
  • kiedy przeglądano ekran ustawień
  • kiedy lokalizacja była włączona lub wyłączona
  • gdy użytkownik zalogował się do preinstalowanego sklepu z aplikacjami

Leith powiedział, że gromadzenie danych przez oba systemy operacyjne jest niepokojące, ponieważ jest łatwo powiązane z nazwą użytkownika, adresem e-mail, danymi karty płatniczej i być może z innymi urządzeniami, które posiada użytkownik. Co więcej, stałe połączenia z serwerami zaplecza nieuchronnie ujawniają adres IP urządzenia, a co za tym idzie, ogólną lokalizację geograficzną użytkownika.

„Obecnie istnieje niewiele, jeśli w ogóle, realistycznych opcji zapobiegania temu udostępnianiu danych” – napisał Leith.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook