Różności i nowinki technologia

Boston Dynamics przedstawia Stretch: nowego robota zaprojektowanego do przenoszenia pudeł w magazynach

Boston Dynamics jest najbardziej znany ze swojego robota-psa Spot, maszyny zaprojektowanej do pracy w różnych środowiskach, od morskich platform wiertniczych po głębokie kopalnie podziemne. Jednak w ostatnich latach firma coraz bardziej skupiała się na przestrzeni logistycznej, a dziś przedstawia nowego robota, który ma na myśli tylko jedną aplikację: przenoszenie pudeł w magazynach.

Robot nazywa się Stretch i wygląda stosunkowo nudno jak na dzieło Boston Dynamics. Nie jest wzorowany na ludziach ani zwierzętach, a zamiast tego ma być jak najbardziej praktyczny. Ma kwadratową ruchomą podstawę zawierającą zestaw kół, „maszt percepcyjny” z kamerami i innymi czujnikami oraz ogromne ramię robota z siedmioma stopniami swobody i układem przyssawek na końcu, które może chwytać i przesuwać pudełka do 23 kilogramy (50 funtów) wagi.

To, co łączy Stretch z innymi maszynami Boston Dynamics, to koncentracja na mobilności. Zwykle, gdy automatyka jest instalowana w magazynach, system jest przykręcony w jednym miejscu z modelowanym przepływem pracy. Dla porównania, Stretch jest zaprojektowany tak, aby wsuwał się do każdego istniejącego miejsca pracy, gdzie może być przydatny do załadunku lub rozładunku towarów.

„To właśnie jest ekscytujące w tym systemie: może zapewnić automatyzację środowiskom, które nie mają infrastruktury automatyzacji” – mówi wiceprezes ds. Rozwoju biznesowego Boston Dynamics, Michael Perry The Verge. „Możesz skorzystać z tej możliwości i przenieść ją na tył ciężarówki, możesz przenieść ją do korytarzy, możesz przenieść ją obok przenośników. Wszystko zależy od aktualnego problemu ”.

Stretch może rozładowywać baterie przez osiem godzin na raz lub przełączyć się na zasilanie na uwięzi.
: Boston Dynamics

– Dzięki temu Boston Dynamics będzie docierać do klientów, którzy w innym przypadku unikaliby automatyzacji jako zbyt kosztownej lub czasochłonnej w integracji – mówi Perry. Około 80 procent światowych magazynów nie ma żadnego sprzętu automatyki, co zapewnia firmie spory rynek, na który można się kierować. Ale Stretch nie ma jeszcze ceny i może się zdarzyć, że w przypadku firm z niskimi marżami robot nie jest wart kłopotów, bez względu na to, jak mobilny jest.

Boston Dynamics wykazuje zainteresowanie przestrzenią logistyczną od 2019 roku, kiedy kupił Kinema Systems, firmę produkującą oprogramowanie do wizji maszynowej dla robotów w magazynach. Następnie zaprojektowano robota na kołach o nazwie Handle, który może przesuwać pudła za pomocą robota, równoważąc się z ogromną, kołyszącą się przeciwwagą jak ogon.

Perry mówi, że Handle miał „właściwą powierzchnię i odpowiedni zasięg” dla magazynów, ale nie mógł pracować wystarczająco szybko. Ramię robota jest bezpośrednio przymocowane do jego głównego korpusu, co oznacza, że ​​cała maszyna musiała poruszać się z każdym ładunkiem. Dla porównania ramię Stretcha obraca się swobodnie dzięki sprytnym (zgłoszonym do opatentowania) przeciwwagom ukrytym w jego kwadratowej podstawie.

„To naprawdę sekretny sos” – mówi Perry. „Ta podstawa jest w stanie wytrzymać siłę bezwładności ramienia oraz skrzynię kołyszącą się przy dużej wadze, bez konieczności polegania na kilkutysięcznikowej stalowej płycie przykręconej do podłogi”.

Dzięki chwytakom podciśnieniowym Stretch może obsługiwać tylko pudełka o płaskich powierzchniach – co ogranicza jego przydatność w niektórych magazynach.
: Boston Dynamics

Pochodzenie Stretcha wywodzi się z dwunożnego robota Atlas firmy Boston Dynamics, który jest w stanie zrównoważyć swoją wagę tak płynnie, że może biegać, skakać, wykonywać salta w tył i nie tylko. „Atlas podnoszący pudełko nie polega tylko na prostowaniu ramion i poruszaniu nimi, ale także na koordynowaniu bioder, nóg i tułowia” – mówi Perry. „Wiele z tego samego myślenia projektowego dotyczyło Stretch”.

W rezultacie firma Boston Dynamics twierdzi, że Stretch może obsłużyć do 800 skrzynek na godzinę, co jest wskaźnikiem przepustowości porównywalnym z liczbą pracowników. Akumulatory o dużej pojemności oznaczają, że Stretch może działać przez osiem godzin bez konieczności ładowania.

Do tej przepustowości należy jednak podchodzić ze sceptycyzmem. Wprowadzenie robotów do pracy w magazynach jest niezwykle trudne ze względu na ogromną różnorodność tych przestrzeni. Przepływy pracy mogą się zmieniać każdego dnia, gdy różne towary przychodzą i odchodzą, a często ceniona jest elastyczność. Dotychczasowa niezdolność maszyn do sprostania tym wyzwaniom doprowadziła do dynamiki typu wszystko albo nic w automatyzacji. Albo przerabiasz cały magazyn, aby był wystarczająco regularny, aby maszyny mogły go zrozumieć, albo trzymasz się ludzi, panów nieznanego.

Boston Dynamics twierdzi, że Stretch będzie w stanie przezwyciężyć ten podział. Firma twierdzi, że robot może być obsługiwany przez każdego po zaledwie kilku godzinach szkolenia, a jego mobilna podstawa oznacza, że ​​można go umieścić w przestrzeniach zaprojektowanych dla ludzi. Czy to zadziała? Dowiemy się dopiero, gdy Stretch uporczy się z pracą. Boston Dynamics twierdzi, że obecnie poszukuje klientów do pilotażu testów Stretch i zamierza komercyjnie wdrożyć je w 2022 roku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook