Telefony

Brak przejęcia Oracle TikTok oczekuje zgody Departamentu Skarbu i Białego Domu

Smartfon na kolorowym, nieostrym tle.
Powiększać / Logo TikTok wyświetlane na smartfonie z logo firmy macierzystej ByteDance w tle.

Prezydent Donald Trump przez kilka miesięcy naciskał na zakazanie lub sprzedaż TikTok amerykańskiej firmie. Wydaje się, że dotarł do celu, ponieważ Oracle potwierdziła, że ​​zawarła umowę z ByteDance przez TikTok. Ta transakcja niekoniecznie musi jednak rozwiać obawy Białego Domu związane z popularną aplikacją wideo – a umowa ma długą drogę do przejścia, w krótkim czasie, zanim zostanie wykonana.

Szczegółowe warunki umowy nadal nie zostały podane do wiadomości publicznej. Układ jest nie pełnej sprzedaży, do której dążył Trump jeszcze w zeszły piątek. Chiński zakaz eksportu uczenia maszynowego i algorytmów sztucznej inteligencji zapobiegł tego rodzaju bezpośredniej akwizycji.

Oracle niewiele mówi o transakcji, która wyciekła po raz pierwszy w niedzielę. W poniedziałek rano firma potwierdziła, że ​​złożyła propozycję zostania „zaufanym dostawcą technologii” ByteDance do Departamentu Skarbu do przeglądu w weekend 12-13 września. We wtorek rano powtórzyła oświadczenie w ramach zgłoszenia do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Skarbie, wstałeś

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin rozmawiał w poniedziałek z CNBC o kolejnych krokach w tej transakcji. Mnuchin nie omówił szczegółów transakcji, ale powtórzył, że Oracle jest „zaufanym partnerem technologicznym”. Dodał, że Oracle złożyło „wiele oświadczeń w sprawach bezpieczeństwa narodowego”, a także obiecał „stworzyć TikTok Global jako firmę z siedzibą w USA z 20 000 nowych miejsc pracy”.

Propozycja została wyrzucona do Departamentu Skarbu, ponieważ tam mieści się Komisja ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, czyli CFIUS. CFIUS, składający się z członków z kilkunastu różnych agencji, przeprowadza przeglądy bezpieczeństwa narodowego transakcji, w których zagraniczna firma nabywa część lub całość działalności amerykańskiej. Proponowana transakcja Oracle jest w pewnym sensie odwrotna – amerykańska firma inwestuje w zagraniczną platformę – i zazwyczaj nie przechodzi przez przegląd CFIUS. Komitet był jednak mocno zaangażowany w całą sagę TikTok do tej pory.

CFIUS jesienią ubiegłego roku rozpoczął retrospektywną recenzję TikTok, która powstała, gdy ByteDance przejął amerykańską firmę Musical.ly i zmienił jej nazwę. Biały Dom zakończył przegląd 14 sierpnia dekretem wykonawczym (PDF) stwierdzającym, że przejęcie Musical.ly rzeczywiście stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i zakazującym przejęcia z mocą wsteczną oraz wymagającym od CFIUS nadzorowania pewnego rodzaju procesu zbycia.

„Termin upływa 20 września”, powiedział Mnuchin CNBC, chociaż Trump kilkakrotnie deklarował, że będzie to 15 września. Od teraz do tego czasu „przechodzimy przez dwa procesy. Jeden to przegląd CFIUS, drugi to przegląd bezpieczeństwa narodowego na mocy zarządzenia prezydenta … W tym tygodniu dokonamy przeglądu tego w komisji CFIUS, a następnie przedstawimy prezydentowi rekomendację i omówimy ją z nim. ”

Zapytany konkretnie o zagrożenia bezpieczeństwa narodowego ze strony zastrzeżonych algorytmów TikTok, które mimo wszystko mogą nie być częścią umowy, Mnuchin nie odpowiedział bezpośrednio na pytanie. Zamiast tego powiedział: „Z naszego punktu widzenia będziemy musieli upewnić się, że kod jest bezpieczny, dane Amerykanów są bezpieczne, telefony są bezpieczne, i będziemy chcieli porozmawiać z Oracle w najbliższym czasie kilka dni z naszymi zespołami technicznymi ”.

Odmowa

Doradcy Trumpa są podzieleni co do tego, czy administracja powinna zaakceptować umowę z Oracle, czy też podjąć bardziej rygorystyczne działania, donosi The Wall Street Journal. Według WSJ, Mnuchin wspiera transakcję z Oracle i zapewnił sobie wsparcie Sekretarza Handlu Wilbura Rossa przed weekendem. WSJ nie wymienił „chińskich jastrzębi” w Białym Domu, którzy podobno sprzeciwiają się umowie. Są jednak republikanie na zewnątrz Białego Domu, którzy otwarcie proszą CFIUS o zakazanie transakcji.

Sen. Josh Hawley (R-Mo.), Który często wypowiada się na temat kwestii technologicznych, wezwał organy regulacyjne do zablokowania umowy.

„Dostępne dowody dają tylko jeden wniosek: ByteDance nie ma żadnego zamiaru zrzec się ostatecznej kontroli nad TikTok” – napisał Hawley w liście do Mnuchin (PDF).

Umowa „jest całkowicie niedopuszczalna i zdecydowanie niezgodna z dekretem prezydenta z 6 sierpnia” – napisał Hawley, podsumowując, że preferowana byłaby pełna sprzedaż lub całkowity zakaz. „CFIUS powinien niezwłocznie odrzucić wszelką współpracę Oracle-ByteDance i odesłać piłkę z powrotem na boisko ByteDance, aby firma mogła znaleźć bardziej akceptowalne rozwiązanie”.

Źródła poinformowały dziś rano CNBC, że Biały Dom chce przyspieszyć zatwierdzenie i że ogłoszenie dające zielone światło dla umowy może nadejść już dziś.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook