Różności i nowinki technologia

Brak przejrzystości osłabia politykę pandemiczną

Nowojorczycy są wciąż zastanawiam się nad nowym, zasada obejmująca cały stan że bary, restauracje i siłownie muszą być zamykane o 22:00, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid. Czy było to oparte na nowych dowodach, że wirus mutuje jak wirus zły duch, coraz gorzej w nocy? Nie dowiedzielibyście się tego z oświadczenia gubernatora Andrew Cuomo, w którym nie przytaczano żadnych badań, które mogłyby uzasadniać tę politykę. W ogłoszeniu stwierdzono jednak, że Nowy Jork wykorzystuje „więcej nauki niż jakikolwiek inny stan w kraju”.

SUBSKRYBUJ

Zasubskrybuj WIRED i bądź mądry dzięki większej liczbie ulubionych autorów pomysłów.

Widziałem to wielokrotnie od początku pandemii: przepisywany jest nowy, „oparty na nauce” środek Covid-19, ale popierająca go nauka jest albo niejasna, albo całkowicie jej brakuje. Na przykład w zeszłym tygodniu pracowałem nad artykułem o najnowszych badaniach nad procedurami kwarantanny. Najlepsze dane do tej pory sugerują, że ośmiodniowy okres kwarantanny w połączeniu z testem Covid zapewnia ten sam poziom ochrony, co tradycyjna 14-dniowa kwarantanna. Ale potem zobaczyłem nową politykę stanu Nowy Jork: niektórzy ludzie, którzy przybyli spoza stanu, mogą poddać się kwarantannie tylko przez cztery dni. Zapytałem Departament Zdrowia Nowego Jorku, w jaki sposób doszli do tej decyzji, i przesłali mi kolejne oświadczenie od Cuomo, w którym powiedział tylko, że „współpracował z globalnymi ekspertami ds. Zdrowia” nad planem. Formalne wskazówki od stanowego wydziału zdrowia również nie zawierały żadnych cytatów z badań, ale znalazły miejsce, by pochwalić się rekordem Nowego Jorku w zakresie „ścisłego przestrzegania protokołów opartych na danych i opartych na dowodach”.

Ten problem nie ogranicza się do jednego stanu. Relacjonując tę ​​samą historię kwarantanny, skontaktowałem się z Albertą w Kanadzie, co pozwala niektórym podróżnym na jeszcze bardziej ryzykowny 48-godzinny okres kwarantanny. Jaka była podstawa naukowa tej polityki? Nigdy nie słyszałem. Brak przejrzystości ujawnił się nawet w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. W marcu wysłałem e-mail do centrali w Genewie, aby zapytać, jak czuli się wtedy tak pewni, że koronawirus SARS-Cov-2 nie był „przenoszony w powietrzu”. Biuro prasowe odpowiedziało na moje pytania parą nieprzydatnych dokumentów naukowych. W takim przypadku decyzja o pominięciu (lub zignorowaniu) istniejących badań – które sugerowały, że inne koronawirusy prawdopodobnie będą rozprzestrzeniać się drogą powietrzną – mogła równie dobrze być śmiertelnym błędem.

Przeczytaj całe nasze pokrycie koronawirusa tutaj.

Ukrywanie naukowych podstaw polityki pandemicznej utrudnia opinii publicznej ocenę tego, co się dzieje. Oznacza to, że nie ma dobrego sposobu na audyt środków, które mogą być źle wykonane lub nawet niebezpieczne. Ryzyko może być jednak jeszcze większe. Kiedy władze służby zdrowia przedstawiają jedną zasadę po drugiej bez jasnego, naukowego uzasadnienia, ich rady wydają się arbitralne i kapryśne. To podważa zaufanie publiczne i utrudnia wdrażanie zasad, które mają sens – w przypadku tej pandemii i wszelkich przyszłych kwestii związanych ze zdrowiem publicznym. Jak zauważył Zeynep Tufekci w marcu, zarówno WHO, jak i amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom spartaczyły wczesne przekazy na maskach, zalecając ich używanie wyłącznie przez pracowników służby zdrowia. Być może gdyby te agencje bardziej szczerze cytowały badania, których używały do ​​stworzenia tych wskazówek, odwrotna twarz, która nastąpiłaby, wydawałaby się mniej arbitralna – i dostarczałaby mniej materiału do późniejszego maskowania sceptyków.

Jednak w tej pandemii wszędzie istnieją zasady, które nie są pozyskiwane. Na początku opinia publiczna nie miała możliwości dowiedzenia się, że zalecenie pozostawania w odległości 6 stóp od siebie pochodzi częściowo z reguły trzech stóp określonej przez dziesięciolecia badań graczy w karty., oraz że zalecane odstępy zostały podwojone na podstawie badań nad rozprzestrzenianiem się pierwotnego wirusa SARS przez kabiny samolotu. A co z powszechną zasadą, że każdemu dziecku w szkole powinno być przydzielonych 44 stopy kwadratowe? David Zweig z WIRED wyśledził to od konsultanta, który znalazł to w czasopiśmie edukacyjnym, który z kolei spartaczył to, co już było błędnymi obliczeniami przez edukacyjną organizację non-profit. Niektóre wytyczne dotyczące pandemii są jeszcze dziwniejsze i bardziej tajemnicze. Starając się powstrzymać ludzi przed niepotrzebnym wychodzeniem z domu i rozprzestrzenianiem się Covid-19 w miarę zbliżania się zimy na półkuli południowej, rząd Republiki Południowej Afryki uniemożliwił sprzedaż butów i spodenek z odkrytymi palcami (chyba że miały być noszone na legginsach), na uzasadnienie, że jakakolwiek podróż w celu zakupu takiej odzieży byłaby nieistotna. W pozornie cofniętym ruchu miasto Madryt zamknęło parki, ale pozwala na kontynuowanie niektórych posiłków w pomieszczeniach. W międzyczasie dyrektor medyczny Kanady zalecił, aby osoby zaangażowane w aktywność seksualną nosiły maski.

pracownicy sanitarni sprzątający schody

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Oto cały zasięg WIRED w jednym miejscu, od tego, jak zapewnić rozrywkę swoim dzieciom, po wpływ tej epidemii na gospodarkę.

Agencje zdrowia publicznego mają pierwszeństwo w zapewnianiu naukowego wsparcia dla swoich zaleceń. WHO i CDC czasami cytują badania naukowe w swoich poradnikach. Ten ostatni, na przykład, podaje konkretne informacje na temat nauki leżącej u podstaw zaleceń dotyczących mycia rąk – w tym kilkanaście odniesień do opublikowanych prac naukowych. Pandemia stwarza szczególne wyzwania w tym względzie, biorąc pod uwagę bezprecedensowe tempo i ilość nowych badań nad nowym koronawirusem. Jeszcze wiosną co tydzień publikowano 4000 nowych artykułów na ten temat; a naukowcy mieli „topić się” w zalewie znalezisk. Wiele z tych nowych badań pojawia się teraz w Internecie, zanim zostaną sprawdzone przez recenzentów czasopism naukowych. Niektóre z ustaleń nie wytrzymały próby czasu, a wraz ze zmianą dowodów nadal będą toczyć się bitwy o to, które badania powinny być tymi, które kierują polityką. Ale teraz nie jesteśmy nawet wtajemniczeni w tę debatę.

Nasze wytyczne firmy Covid zawierają kryzys przejrzystości i należy się nim zająć. Żyjemy w czasach, gdy ludzie dokładnie analizują etykiety żywieniowe i martwią się o warunki w gospodarstwie, w którym hodowano ich mięso. Więc pokaż nam dane i badania, które informują o regułach dotyczących pandemii, niezależnie od tego, jak bałagan może być. Zobaczmy, jak powstaje kiełbasa polisowa Covid-19.


Więcej od WIRED na Covid-19



Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook