Różności i nowinki technologia

Brave Browser-Maker wprowadza przyjazny dla prywatności czytnik wiadomości

Brave Browser-Maker wprowadza przyjazny dla prywatności czytnik wiadomości

Getty Images

Brave Software, producent przeglądarki internetowej Brave, wprowadza czytnik wiadomości, który ma chronić prywatność użytkowników, uniemożliwiając stronom – zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym – śledzenie witryn, artykułów i tematów historii przeglądanych przez ludzi.

Brave Today, jak nazywa się ta usługa, korzysta z technologii, która według firmy odróżnia ją od serwisów informacyjnych oferowanych przez Google i Facebook. Został zaprojektowany, aby dostarczać spersonalizowane kanały informacyjne w sposób, który nie pozostawia śladu dla Brave, dostawców usług internetowych i stron trzecich. Nowa usługa jest częścią strategii Brave polegającej na wyróżnieniu swojej przeglądarki jako bardziej przyjaznej dla prywatności niż konkurenci.

Key to Brave Today to nowa sieć dostarczania treści, którą firma przedstawia. Zazwyczaj serwisy informacyjne używają jednej sieci CDN do buforowania treści, a następnie udostępniają ją użytkownikom. Dzięki temu CDN lub korzystająca z niej usługa może zobaczyć zarówno adres IP, jak i źródło wiadomości każdego użytkownika, a z czasem dane te mogą pomóc usługom w tworzeniu szczegółowych profili zainteresowań danej osoby.

CDN Brave Today ma inne podejście. Został zaprojektowany w sposób, który oddziela adres IP użytkownika od żądanej treści. Jedna jednostka oferuje usługę równoważenia obciążenia, która odbiera ruch zaszyfrowany TLS od użytkownika. Następnie moduł równoważenia obciążenia przekazuje ruch do sieci CDN, która przetwarza żądanie.

Moduł równoważenia obciążenia zna adres IP użytkownika, ale ponieważ żądanie jest zaszyfrowane, nie ma wglądu w treść, której szuka użytkownik. W międzyczasie CDN widzi tylko żądanie, ale nie ma możliwości poznania adresu IP, który je tworzy. Odpowiedzi są dostarczane w odwrotnej kolejności. Aby zapobiec łączeniu danych, Brave twierdzi, że użyje jednego dostawcy do równoważenia obciążenia, a innego do dostarczania treści.

Oto ilustracja tego, jak to działa:

Ars Technica

Aby zapobiec wykorzystywaniu przez dostawcę równoważenia obciążenia rozmiaru żądań i odpowiedzi do wnioskowania o zawartości zaszyfrowanych danych, usługa będzie również używać techniki zwanej dopełnieniem, która dodaje znaki do zwykłego tekstu przed jego zaszyfrowaniem.

CDN wykorzystuje kilka innych technik, aby zachować anonimowość użytkowników. Wśród nich: usunięcie różnych nagłówków, które mogłyby posłużyć do identyfikacji osoby zgłaszającej żądanie.

Brave twierdzi, że podejmuje również kroki w celu ochrony informacji użytkownika przed własnymi pracownikami. Firma skonfigurowała między innymi swoje konto u dostawcy usług równoważenia obciążenia, aby ograniczyć dostęp do swoich zasobów rejestrowania. Dostawca równoważenia obciążenia nie zapewnia również klientom możliwości używania protokołu proxy do wstrzykiwania adresu IP żądającego do wychodzących żądań. W przypadku jednak zmiany, Brave zawarł również umowę z load balancerem, która ogranicza dostęp do logów lub korzystanie z protokołu, nawet jeśli Brave o to poprosi.

Serwis informacyjny będzie personalizować treści przy użyciu danych, które nigdy nie opuszczają przeglądarki. Początkowo będzie to działać, szukając dopasowań między domenami w zestawie kanałów RSS na podstawie najpopularniejszych witryn w rankingu Alexa, Feedly i Comscore. Ostatecznie usługa będzie korzystać z systemu reklam użytkowników Brave, który działa również z wykorzystaniem wyłącznie danych przechowywanych lokalnie.

Brave Today ma 15 kategorii wiadomości z 300 źródeł. Czytnik wiadomości zostanie bezpośrednio zintegrowany ze wszystkimi wersjami przeglądarki z wyjątkiem iOS. Przeglądarka Brave ma ponad 22 miliony aktywnych użytkowników miesięcznie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook