Nowości

Chiński łazik Zhurong wysyła selfie z Mars

Chiny opublikowały nowe zdjęcia ze swojego łazika Zhurong, który zaczął krążyć wokół Marsa pod koniec maja. Jedno ze zdjęć to urocze selfie Zhuronga postawionego obok platformy do lądowania. „ grupowe objazdowe”, jak nazywa je Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna w poście na blogu, zostało zrobione małą bezprzewodową kamerą, którą łazik umieścił na powierzchni, po czym wrócił, aby ustawić się w kolejce do zdjęcia jak podekscytowany rodzic.

Zhurong zrobił też zdjęcie samego lądowiska, pokazując rampę, którą zjechał łazik, chińską flagę i, jeśli przyjrzysz się bliżej jej lewej stronie, maskotki Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Pośród czerwono-pomarańczowego krajobrazu znajduje się platforma lądowania z rampą, która schodzi z niej.

Platforma lądowania Zhurong.
: CNSA

Więcej zdjęć w wątku na Twitterze poniżej, link tutaj, w tym panorama ukazująca horyzont Czerwonej Planety w oddali za łazikiem wraz ze śladami na powierzchni po wyrzuceniu paliwa podczas lądowania.

Zhurong dołączył w zeszłym miesiącu do NASA Perseverance on Mars (chociaż łaziki są od siebie oddalone o ponad tysiąc mil), czyniąc Chiny drugim krajem, który wylądował i operował łazikiem na planecie. Oczekuje się, że będzie eksplorował przez około 90 dni i zdobędzie więcej zdjęć podczas analizowania marsjańskiego klimatu i geologii.

Wytrwałość wysłała również kilka własnych zdjęć w kwietniu, chociaż użyła ramienia robota (kijka do selfie, jeśli wolisz), zamiast odłożyć kamerę i cofnąć się od niej. To zdjęcie rodzinne zarówno łazika, jak i jego małego towarzysza helikoptera, Ingenuity. NASA szczegółowo opisuje, jak zrobiono selfie w tym poście na blogu z filmami.

Lekko wypaczone zdjęcie złożone z Perseverance po prawej i malutkim helikopterem Ingenuity po lewej.  „Twarz” Perseverance jest zwrócona w stronę aparatu, podczas gdy jego główny korpus jest ustawiony pod kątem.

Wytrwałość i pomysłowość w selfie złożonym z 62 pojedynczych zdjęć.
: NASA/JPL-Caltech/MSSS

A oto „twarz” Wytrwałości na tle pogodnej panoramy Marsa. Planeta może być samotnym miejscem, ale tworzy raczej malownicze tło.

Głowa Perseverance wystająca z dołu kadru jak twarz, przed marsjański horyzont.

Wytrwałość patrzy w kamerę.
: NASA / JPL (ścieg panoramiczny Joey Roulette / The Verge)Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook