Nowości

Chipmaker twierdzi, że zwiększy produkcję starszych chipów 28 nm

Kobieta ogląda maskę - część używaną do poczęcia wafla - w salonie 12-calowej fabryki United Microelectronics Corp (UMC) w Tainan na południu Tajwanu.
Powiększać / Kobieta ogląda maskę – część używaną do poczęcia wafla – w salonie 12-calowej fabryki United Microelectronics Corp (UMC) w Tainan na południu Tajwanu.

Sam Yeh | Getty

United Microelectronics Corporation (UMC), czwarty co do wielkości producent chipów kontraktowych na świecie, rozszerza swoje możliwości produkowania dojrzałych chipów technologicznych w zamian za gwarancje finansowe, w odpowiedzi na niedobory występujące w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników.

Firma UMC podała, że ​​zwiększy zdolność produkcyjną do produkcji 20 000 płytek miesięcznie przy 28 nm, jednym z węzłów technologicznych najbardziej dotkniętych globalnym niedoborem chipów, w istniejącej fabryce w Tainan.

Inwestycja zwiększy wydatki kapitałowe firmy w tym roku o 53 procent do 2,3 miliarda dolarów, ale jest realizowana w ramach umowy, która zobowiązuje kilku największych klientów UMC do wpłacenia depozytów z góry i zagwarantowania pewnych zamówień po stałej cenie.

Umowa jest bardzo nietypowa dla producentów chipów kontraktowych. Elastyczność w przydzielaniu zdolności produkcyjnych do zamówień od różnych klientów od dawna jest podstawą ich rentowności.

Ale ten model znalazł się pod ostrzałem jako pierwsi producenci samochodów, a obecnie rosnąca liczba innych sektorów nie jest w stanie zapewnić wystarczającej liczby chipów od odlewni, takich jak UMC i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), światowego lidera w branży.

UMC stwierdziło, że umowa była „innowacyjną, korzystną dla wszystkich” umową. „To wzmocni naszą pozycję finansową, aby wykorzystać okazję rynkową” – powiedział inwestorom Jason Wang, prezes UMC.

TSMC podało w tym miesiącu, że zainwestuje 100 miliardów dolarów w nowe moce w ciągu trzech lat. Intel niedawno ogłosił program inwestycyjny o wartości 20 miliardów dolarów, w ramach którego chce rzucić wyzwanie TSMC w oferowaniu usług kontraktowych w zakresie chipmaking.

Oczekuje się jednak, że globalny niedobór chipów będzie trwał nadal. UMC podało, że wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych wyniósł 100 procent w pierwszym kwartale i na razie pozostanie na tym poziomie. Firma spodziewa się, że średnie ceny sprzedaży swoich żetonów wzrosną w tym roku o 10 procent w porównaniu z rokiem 2020.

„W dojrzałych węzłach występuje nierównowaga popytu i podaży” – powiedział Liu Chi-tung, dyrektor finansowy UMC. „Widzieliśmy wiele zwiększania pojemności w zaawansowanych węzłach, ale firmy nie zajmowały się dojrzałymi węzłami. W tych węzłach jest wiele krytycznych komponentów ”.

SK Hynix, drugi co do wielkości producent układów pamięci na świecie, planuje przesunąć część swoich planowanych wydatków kapitałowych na następny rok na drugą połowę tego roku, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na chipy.

Koreański koncern podał w środę, że popyt był wyższy niż oczekiwano i prognozuje pogorszenie nierównowagi popytu i podaży w kolejnych kwartałach. Oczekuje, że podaż chipów D-Ram pozostanie ograniczona przez cały rok i przewiduje szybszy niż oczekiwano wzrost popytu i cen na chipy pamięci Nand.

Chociaż umowa UMC ma na celu walkę z niedoborem, oczekuje się, że ukształtowanie się jej zajmie co najmniej dwa lata, podkreślając głębokość ograniczeń w łańcuchu dostaw półprzewodników.

Chociaż fabryka przeznaczona do zwiększania mocy produkcyjnych już istnieje, oczekuje się, że masowa produkcja rozpocznie się dopiero w drugim kwartale 2023 r., Ponieważ brakuje również kluczowych narzędzi. „Współpracujemy z naszymi dostawcami. Jest czas na wyposażenie – powiedział Wang.

© 2021 The Financial Times Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno ich rozpowszechniać, kopiować ani w żaden sposób modyfikować.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook