GryNowościRTV

Chipy M1 pierwszej generacji firmy Apple już zmieniły naszą koncepcję wydajności laptopa

Pojawiają się pierwsze M1 MacBooki Apple, a świat laptopów zmienił się z dnia na dzień.

Kiedy Apple po raz pierwszy ogłosił, że zamierza przenieść swoje komputery – a konkretnie MacBook Air i 13-calowy MacBook Pro klasy podstawowej, jego najpopularniejsze komputery PC – na nowy i szalenie inny typ procesora, było wiele powodów do sceptycyzmu. . Apple wysuwał ogromne roszczenia co do żywotności i wydajności baterii, czego nie udało się dostarczyć pierwszej fali laptopów opartych na Arm firmy Qualcomm i Microsoft.

Ale Apple to zrobiło, z komputerami zasilanymi przez nowy procesor M1, który nie tylko jest zbliżony do ich poprzednich odpowiedników Intela, ale miażdży je pod każdym względem – i nie tylko w podstawowym modelu chipów Intela, które M1 ma zastąpić. Zarówno we wczesnych testach porównawczych, jak i bezpośrednich porównaniach do kompilowania kodu, Wydaje się, że procesor M1 firmy Apple radzi sobie nawet z najpotężniejszym procesorem Intel Core i9 do laptopów.

Rozmowa natychmiast się odwróciła: nie chodzi już o „dlaczego miałbyś ryzykować na nowym, niesprawdzonym procesorze Apple”, ale „jak zareagują konkurenci tacy jak Intel, AMD i Qualcomm?”

Od lat Intel i AMD grają w szachy, strzelając w tę iz powrotem, poprawiając wydajność procesora, żywotność baterii i wbudowaną grafikę. Wygląda na to, że Apple gra w zupełnie inną grę na zupełnie innym poziomie. Ta sama zależność między sprzętem a oprogramowaniem, która doprowadziła do tak wielkich sukcesów na iPhonie i iPadzie, została teraz zastosowana na komputerach Mac.

Nie chodzi tylko o to, że sprzęt Apple jest szybszy (chociaż proste testy porównawcze wskazywałyby, że tak jest); chodzi o to, że oprogramowanie Apple zostało zaprojektowane tak, aby jak najlepiej wykorzystać ten sprzęt, w sposób, w jaki nawet najlepsza optymalizacja systemu macOS w systemie x86 nie była. Jak zauważa John Gruber (cytując inżyniera Apple Davida Smitha), nowe chipy obsługują podstawowe zadania aplikacji macOS niskiego poziomu do pięciu razy szybciej na M1 niż na Intelu, ponieważ Apple był w stanie zaprojektować chip od podstaw, aby być konkretnie dobry w tych zadaniach. Dlatego nowe komputery Mac M1 (i istniejące modele iPhone’ów i iPadów) są w stanie zrobić więcej przy stosunkowo mniejszej ilości pamięci RAM niż ich odpowiedniki z Intelem (i Androidem).

Apple wykonał również niesamowitą pracę z Rosettą 2, jej warstwą tłumaczeniową do uruchamiania starszych aplikacji x86 na M1. To kolejna kluczowa część tego, w jaki sposób strategia oprogramowania Apple opłaca się dużym dywidendom dla nowego sprzętu, umożliwiając bezproblemowe uruchamianie starszego oprogramowania na nowym komputerze Mac bez żadnych realnych spadków wydajności. Apple prawie na pewno uwzględnił optymalizację Rosetty 2 w projekcie M1, korzystając z tego samego równoległego rozwoju, co reszta sprzętu. W rezultacie laptopy M1 nie zmuszają użytkowników do wybierania między doskonałą wydajnością w aplikacjach zoptymalizowanych pod kątem technologii Arm kosztem starszej wydajności x86; zamiast tego dobrze działają stare aplikacje, a nowe zoptymalizowane aplikacje jeszcze lepiej.

Nowy MacBook Air jest szybki

: Vjeran Pavic / The Verge

Najbardziej ekscytującym – lub przerażającym, jeśli jesteś tradycyjną firmą produkującą chipy PC – częścią nowych chipów Apple jest to, że M1 jest tylko punktem wyjścia. To procesor Apple pierwszej generacji, zaprojektowany w celu zastąpienia chipów w najsłabszych i najtańszych laptopach i komputerach stacjonarnych Apple. Wyobraź sobie, co mogą zrobić laptopy Apple, jeśli firma może powtórzyć ten sukces na swoich laptopach i komputerach stacjonarnych z najwyższej półki lub po kilku latach dojrzewania dla linii z serii M.

W tej chwili zaletą tradycyjnych laptopów x86 jest to, że tylko Apple, z prawie pełną kontrolą nad swoim sprzętem i oprogramowaniem, udało się osiągnąć ten poziom szybkości, wydajności oprogramowania i żywotności baterii na Arm.

Otwarte jest pytanie, czy firmy takie jak Qualcomm i Microsoft będą w stanie naśladować sukces Apple’a dzięki kolejnej fali maszyn Windows opartych na Arm. Z pewnością wymagałoby to znacznie większej restrukturyzacji systemu Windows, która miałaby wpływ na znacznie większą liczbę klientów niż zmiany Apple’a. I chociaż Microsoft projektuje własne laptopy Surface – a nawet współpracował z Qualcomm nad budowaniem układów SQ1 i SQ2 opartych na Arm dla swojej linii Surface Pro X – wciąż jest daleko od poziomu kontroli, jaką Apple utrzymuje nad swoim ekosystemem oprogramowania / sprzętu to pozwala na tak duży sukces M1.

Nowe MacBook Air i MacBook Pro nie będą idealnymi laptopami dla wszystkich, zwłaszcza jeśli polegasz na ogromnych zadaniach intensywnie wykorzystujących GPU lub określonych narzędziach programistycznych. Ale kiedy laptop M1 za 1000 dolarów może przelicytować maksymalny MacBook Pro o wartości 6000 USD z czterokrotnie większą pamięcią RAM i najlepszym chipem Intela również działa chłodniej i ciszej w mniejszej i lżejszej obudowie oraz przy dwukrotnie dłuższej żywotności baterii, dokąd w ogóle idą konkurenci?Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook