Nowości

Ci, którzy najprawdopodobniej dostaną Covid, są ostatnimi w kolejce po szczepionki

Już widzimy konsekwencje tych decyzji. W Waszyngtonie zachęcano mieszkańców powyżej 65 roku życia do zapisywania się do programu szczepień przez Internet lub telefon w systemie „kto pierwszy, ten lepszy”. Kiedy pojawiły się dane dotyczące podawania szczepionek, różnice rasowe były dramatyczne. Oddział 7, który jest w 92 procentach rasy czarnej, stanowił tylko 8 procent szczepień, chociaż 15 procent zgonów w mieście miało miejsce w tej okolicy. Oddział 2, który jest w 69 procentach biały, otrzymał prawie 22 procent dostępnych szczepionek, mimo że ma tylko 5 procent zgonów w mieście.

System „kto pierwszy, ten lepszy” „nie przyniesie pożądanego efektu w postaci dostępu do mieszkańców, którzy są najbardziej dotknięci” – mówi członek rady DC, kenijczyk R. McDuffie. „Ponieważ istnieje przepaść cyfrowa, mieszkańcy, którzy nie mają dostępu do internetu, oraz mieszkańcy, którzy są naszymi pracownikami pierwszej linii i muszą pracować, napotykają wszelkiego rodzaju przeszkody”.

McDuffie z powodzeniem naciskał na nowy system ustalania priorytetów w Waszyngtonie, który rezerwuje niektóre spotkania dla osób z najbardziej dotkniętych obszarów, w tym Ward 7.

Chociaż największe różnice w liczbie zgonów spowodowanych koronawirusem mają charakter rasowy, przyczyny są społeczne i środowiskowe, a nie biologiczne. To, jak ludzie żyją i pracują, ma ogromny wpływ na ich szanse na zarażenie się Covid. Osoby kolorowe są bardziej skłonne do wykonywania pracy w miejscach publicznych, mieszkają w mieszkaniach niż w domach jednorodzinnych, są bardziej uzależnione od transportu publicznego i mają mniejszy dostęp do zwolnień lekarskich lub miejsc pracy, które pozwalają im pracować z domu. Bardziej prawdopodobne jest, że żyją na zanieczyszczonych obszarach, gdzie toksyczna jakość powietrza może zwiększyć podatność na wirusa.

Jak dotąd systemy dystrybucji „faworyzowały tych, którzy mają czas na siedzenie online i obserwowanie otwierających się spotkań, zapisują się jako pierwsi, mają dostęp do Internetu w pierwszej kolejności lub mogą usiąść w kolejce i czekać na szczepionkę na wiele godzin ”- mówi Jessica Heier Stamm, profesor inżynierii z Kansas State University, która bada, jak poprawić zdrowie publiczne i działania humanitarne. „To nie są ci sami ludzie, których praca wymaga, aby byli osobiście lub których sytuacja życiowa jest zatłoczona lub których stan zdrowia naraziłby ich na większe ryzyko”.

Heier Stamm badał kampanię szczepień H1N1. Mówi, że pierwszym odruchem urzędników jest „złożenie czegoś razem i spróbowanie czegoś podobnego do tego, co robiliśmy w przeszłości”. Mówi jednak, że urzędnicy powinni działać bardziej świadomie i rozważyć inne czynniki: Czy szczepią jak najwięcej tak szybko, jak to możliwe? Albo budować systemy gromadzenia danych, aby precyzyjnie docierać do słabszych grup? Czy mają na to czas?

Podawanie szczepionek najsłabszym wymaga większej logistyki i bardziej wyrafinowanego gromadzenia danych, niż ustalono w wielu obszarach. To problem, gdy nowe epidemie i mutacje grożą osłabieniem dokonanego skromnego postępu.

Chęć szybkiego działania utrudnia nadanie priorytetu grupom rasowym i etnicznym. Kalifornia pierwotnie planowała uwzględnienie wieku, rasy i czynników społeczno-ekonomicznych w swoich planach, ale zdecydowała się na prostsze podejście: wszyscy powyżej 65 roku życia, bez specjalnego uwzględnienia rasy.

Tak czy inaczej, ludzie czują się wykluczeni. W Dallas stan najpierw odrzucił, a następnie zaakceptował, plan nadania priorytetu szczepieniom na podstawie kodu pocztowego. Decyzja ta doprowadziła do serii spornych spotkań urzędników hrabstwa.

JJ Koch, komisarz hrabstwa, zasugerował nadanie priorytetu 11 kodom pocztowym o niższych dochodach ze szczególnie ryzykownymi chorobami towarzyszącymi, takimi jak choroby serca. Mówi, że przeciwnicy błędnie przedstawili jego propozycję jako wykluczającą wszystkich poza określonymi kodami pocztowymi. Ale twierdzi, że było to konieczne po pierwszym wprowadzeniu faworyzowania bogatych, białych mieszkańców.

pracownicy sanitarni sprzątający schody

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Oto cały zasięg WIRED w jednym miejscu, od tego, jak zapewnić rozrywkę swoim dzieciom, po wpływ tej epidemii na gospodarkę.

„Każdy, kto miał dobry internet i mógł po prostu wskoczyć do samochodu w ciągu pierwszego tygodnia, był nieproporcjonalnie uprzywilejowany” – powiedział Koch. Dane z hrabstw pokazują, że w pierwszym tygodniu szczepień 20 procent rejestrujących było Latynosami, chociaż stanowią oni 38 procent przypadków w hrabstwie. Biali rejestrujący stanowili ponad 60 procent, pomimo 31 procent przypadków.

„Zatem pomysł, że w jakiś sposób wyrównanie szans poprzez nadanie priorytetów pewnym grupom na kilka dni jest w jakiś sposób niesprawiedliwy, po prostu całkowicie przeczy temu, czym jest sprawiedliwość” – mówi Koch. Obawia się, że pozostawione bez kontroli dysproporcje będą rosły, co doprowadzi do eksplozji przypadków wśród mieszkańców innych osób, podczas gdy mieszkańcy rasy białej skorzystają na większej dostępności szczepionek.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook