Różności i nowinki technologia

Ciężkie pożary niszczą kondora kalifornijskiego

Ogień Dolan pochłonął 124 924 akrów Lasu Narodowego Los Padres i zabił 11 kondorów, 10 procent stada Big Sur. (Ostatecznie zespół Ventany wypuścił w tym roku w Kalifornii 17 kondorów). Biolodzy z Ventany znaleźli później ptaki z oparzeniami gorącego gazu na stopach, jakby ich skóra stopiła się, gdy ogień przeszedł pod ich brzuchami. Pożar zniszczył również ośrodek badawczy kondorów Ventany i infrastrukturę miejsca uwolnienia. Zagrody, w których czasami trzymane są ptaki, stały się zniszczonymi ruinami płotów z siatki. Pomieszczenie laboratoryjne dla biologów dzikiej przyrody zostało zniszczone. Kamery transmitujące na żywo stopiły się, a spalone drzewa runęły, blokując jedyną drogę do obiektu.

„Dzięki temu od kilku miesięcy zajmujemy się zarządzaniem kryzysowym” – mówi Emmons o okresie pożarów w Big Sur. „Kiedy przechodził ogień Dolan i wszystkie ptaki albo ginęły od ognia, albo mocno się paliły, a następnie musiały złapać te ptaki i poradzić sobie z nimi, widząc zniszczenia i ekstremalne oparzenia, których doznały – to było trudne dla wszystkich z nas.”

: Stephanie Herrera / Ventana Wildlife Society

Dzieje się to nie tylko w Kalifornii. Wcześniej latem, 700 mil od Big Sur, niedaleko Wielkiego Kanionu, Tim Hauck, menadżer programu kondorów w Peregrine Fund, również wyruszył, aby sprawdzić, czy pisklę złapano w Pine Hollow Fire. Ogień przeszedł przez jaskinię, w której przebywała pisklę. Hauck wędrował godzinami poza szlakiem przez wyboistą, spaloną pustynię w 106-stopniowym upale, zanim dostrzegł trzymiesięczne dziecko, żywe i karmione przez rodziców. „Pisklę prawdopodobnie wycofało się na tyły jaskini, gdzie byłoby to najbezpieczniejsze”. – powiedział Hauck. „I chociaż prawdopodobnie zrobiło się bardzo gorąco, gdy ogień przeszedł, pisklę udało się przeżyć, a rodzice wrócili”.

Podczas gdy pożary w Arizonie nie doprowadziły do ​​śmierci kondorów, zarówno Pine Hollow Fire, jak i Mangum Fire zagroziły ptakom. Gdy pożary rosły, pracownicy Funduszu Wędrownego musieli usuwać swobodnie latające ptaki i umieszczać je w niewoli w celu ochrony. Tymczasowo stracili też kontakt z kolejną sześciotygodniową laską i martwili się, że zginął w pożarze. Ale kilka dni później biolog był w stanie potwierdzić, że pisklę jest zdrowe i aktywne.

Według Victorii Bakker, ilościowego biologa zajmującego się ochroną przyrody z Montana State University, 11 kondorów, które zginęły w pożarze Dolan, było jedynymi, które straciły w tym roku pożary, ale przed 2020 rokiem było siedem podejrzanych zgonów kondorów związanych z pożarem od czasu rozpoczęcie działań rehabilitacyjnych w 1992 r. Przed tym rokiem przypuszczalnie najwięcej kondorów zginęło w jednym pożarze, tylko dwa. „To dodatkowy rok śmiertelności w jednym przypadku” – mówi Bakker o pożarze Dolan.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook