Media

Claudia Conway’s TikToks Can’t Save Democracy

Były piątek Wysłała doradczynię Trumpa Kellyanne Conway tweet wydawało się to prawie nieuniknione: „Dziś wieczorem uzyskałem wynik pozytywny na obecność Covid-19”. Jako ostatnia z serii pozytywnych testów po wybuchu epidemii w Białym Domu, która zaraziła prezydenta, jej stan był wart opublikowania – ale ta wiadomość już się zepsuła. Claudia Conway, 15-letnia córka Kellyanne, ogłosiła diagnozę swojej matki w poście TikTok tego samego wieczoru. Powiedziała, że ​​Kellyanne okłamała ją co do wyników testu.

Kilka dni później młodszy Conway ponownie udał się na TikTok, aby zapewnić, że stan zdrowia Trumpa się pogorszył. „Najwyraźniej źle mu idzie lol i robią, co w ich mocy, aby go ustabilizować” – napisała. Licealistka opublikowała również i usunęła film, na którym jej matka skarciła ją za poprzednie filmy. „Skłamałeś o pieprzonym Covidzie!” Kellyanne paruje tonem rozpoznawalnym dla każdego, kto kiedykolwiek był matką lub córką. Claudia wstała inne nowy TikTok wyjaśniający, że jej mama nie mimo wszystko ją okłamał – z Kellyanne w tle, namawiając ją do wyjaśnienia. Podczas gdy konflikt między rodzicem a dzieckiem miał patynę znajomego – wyzywającego nastolatka, poirytowanej matki – jego stawka stała się przedmiotem troski narodowej.

Latem Claudia przyciągnęła setki tysięcy obserwujących na TikTok i Twitterze za swoją bezczelną, bezczelną krytykę Trumpa i poparcie dla postępowej polityki, a jej posty były spektaklem buntu Gen Z. Teraz przekazywała ważne wiadomości z jego świata. Poprzez TikTok dała ludziom spragnionym informacji cyfrowe spojrzenie na zamieszanie w nieprzejrzystej, często rozpraszającej się administracji w kryzysie. Za jej wysiłki zwolennicy i media chrzczą ją jako nowego bohatera #Resistance. Jest ostatnią postacią, która od 2016 roku pełni rolę być może zbawiciela, którą w różnych momentach pełnili Robert Mueller, Stormy Daniels i James Comey. Może Ona zdjąć Trumpa? Jako opowieść jest tak porywająca jak dobra powieść dla młodzieży: odważna nastolatka ujawnia potężnych kłamców, ratuje demokrację itp.

Ale to wszystko jest złe. To nie jest podróż bohatera. To smutny rodzinny melodramat, który przypadkiem rozgrywa się pośrodku diagramu Venna nakładających się kryzysów w kulturze amerykańskiej.

Administracja Trumpa jest otwarcie wrogo nastawiona do prasy i woli, aby prezydent komunikował się bezpośrednio z Amerykanami, często za pośrednictwem Twittera. Za pomocą przerywanych tweetów Trump zasygnalizował poważne zmiany w polityce i kadrach; na przykład zwolnił Sekretarza Stanu Rexa Tillersona za pośrednictwem Twittera i ogłosił również swoją decyzję o zakazie stosowania oddziałów transpłciowych w serii tweetów. Czyniąc to, prezydent nieumyślnie uwarunkował ludzi, aby traktowali konta w mediach społecznościowych związane z jego najbliższym kręgiem jako kanały wiedzy na ten temat.

W przeciwieństwie do swojej matki czy Trumpa, Claudia Conway nie ma dobrze udokumentowanej historii okłamywania narodu amerykańskiego, a jej odważne publiczne stanowisko wobec rodziny i jej polityki wzmacnia jej wiarygodność jako kogoś, kto nie boi się przemawiać do władzy. Zaakceptowanie twierdzeń Claudii o zdrowiu prezydenta jest dla niektórych kuszące, ponieważ te stwierdzenia potwierdzają to, co uważają za prawdę (że nie mówi prawdy o swoim zdrowiu) lub po prostu chcieliby być prawdą (że cierpi). Ale zaakceptowanie spekulacji z drugiej ręki na temat wybuchu epidemii w Białym Domu przez prywatnego obywatela jako faktów świadczy o zepsutym ekosystemie informacyjnym w Ameryce.

Claudia nie powinna być w sytuacji, w której ludzie oczekują od niej aktualności na temat sytuacji nadzwyczajnej w kraju. Jednak teraz, gdy jest w tej niefortunnej roli, nikt nie sprzyja ignorowaniu tego, co ma do powiedzenia. W ostatnich latach wielu bardzo młodych działaczy społecznych przekazało szerokiemu audytorium pilne przesłanie; Na przykład szwedzka obrończyni środowiska Greta Thunberg lub uczniowie z Parkland High School, którzy przeżyli strzelaninę w szkole, by kiknąć w bezpieczną broń. Ich młodość nie umniejsza ich powagi, ani nie sprawia, że ​​ich pomysły są mniej warte rozważenia. Podobnie fakt, że Claudia Conway jest nastolatką, nie dyskredytuje jej. Ale ubóstwianie jej jako figlarnej figurantki wyrządza jej krzywdę, podobnie jak przyjmowanie jej słowa jako ewangelii.

Czytaj więcej

Claudia doświadcza zniekształcającego wpływu kultury, w której polityka i celebryci zbiegli się w pojedyncze bagno; zyskała rozgłos dzięki pomocy TikTok, która wysyła jej zdenerwowane depesze jako fragmenty materiałów eksploatacyjnych. Być może dostałaby się do klasy eksperta z innego strumienia – pomyśl Meghan McCain, zmieniając swój blog w karierę gadatliwej głowy – ale algorytmy akceleracjonizmu sprawiły, że dotarła szybko, bez zgody publicysty, rodzicielskiej Uwaga.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook