Różności i nowinki technologia

Co by się stało, gdyby stopił się cały lód Antarktydy?

Tak jest rzeczywiście zmiany klimatyczne. Nie ma wątpliwości, że my (ludzie) wprowadziliśmy do atmosfery całą masę dwutlenku węgla i ten dwutlenek węgla zmienia klimat. A sytuacja wygląda bardzo źle. Może naprawdę źle. Więc co by się stało, gdyby globalna temperatura wzrosła na tyle, aby stopić pokrywę lodową na Antarktydzie? Ile jest wody i jak bardzo podniesie się poziom morza? A co z czapą polarną Arktyki? Dlaczego nie słyszymy o problemach spowodowanych przez topniejący lód na biegunie północnym? (Ponieważ każdego lata topi się coraz więcej lodu).

Antarktyka pokrywa lodowa

Zacznę od lodu na biegunie południowym. Normalnie wykonałbym tradycyjne oszacowanie „na końcu koperty” i po prostu uzyskałbym przybliżone wartości rzeczy. Jednak w tym przypadku naprawdę nie mam pojęcia o wielkości pokrywy lodowej Antarktydy. Nie jestem pewien co do obszaru ani głębokości lodu. Szczerze, to nie moja wina. To dlatego, że dorastałem z tą mapą odwzorowania Mercator. Taka mapa sprawia, że ​​Antarktyda jest niewiarygodnie ogromna.

Aby z grubsza oszacować wielkość Antarktydy, myślimy o niej jako o okręgu o średnicy równej szerokości USA. Widzicie, teraz stworzyliśmy połączenie między czymś, czego tak naprawdę nie macie, a czymś, co możecie znać. Jak daleko to jest w całych Stanach Zjednoczonych? Powiedzmy, że ma szerokość około 3000 mil (4800 km). Tak więc, jeśli przybliżymy to jako średnicę okrągłej Antarktydy, pole powierzchni będzie wynosić:

Ilustracja: Rhett Allain

Wybacz mi, ale zamierzam trochę oszukiwać. Ponieważ naprawdę nie wiem, czy ta wartość jest legalna, czy szalona, ​​zamierzam zajrzeć na stronę Wikipedii Antarctica. Świetnie – jestem dość blisko. Czuję się teraz lepiej. Ale poczekaj! Jest jeszcze jedna trudna rzecz do oszacowania – średnia głębokość pokrywy lodowej na biegunie południowym. No cóż. Spojrzałem już na stronę i widzę, że średnia grubość lodu to 1,9 km. Tak będzie najlepiej. Nie ma mowy, żebym zgadł, że jest taki gruby. To szalona ilość lodu.

Więc teraz możemy wizualizować tę pokrywę lodową jako gigantyczny cylinder – może bardziej podobny do cylindra w kształcie krążka hokejowego. Objętość mogę obliczyć jako powierzchnię podstawy (koło) pomnożoną przez wysokość. Zamierzam zachować pomiary w jednostkach metrów, aby ułatwić sobie pracę.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook