Nowości

Co to jest? Dwupartyjny plan dotyczący sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa narodowego

Wojskowy dron jest bez twarzy i groźny na przeważnie błękitnym niebie.
Powiększać / Zbliżenie na samolot bez załogi Predator MQ-9.

Przedstawiciele USA Will Hurd i Robin Kelly pochodzą z przeciwnych stron coraz szerszej alei, ale podzielają obawy, że Stany Zjednoczone mogą stracić kontrolę nad sztuczną inteligencją, zagrażając amerykańskiej gospodarce i równowadze sił na świecie.

W czwartek Hurd (R-Tex.) I Kelly (D-Ill.) Zaproponowali, aby Stany Zjednoczone nie pozostały w tyle za Chinami, zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowania sztucznej inteligencji w obronie i bezpieczeństwie narodowym. Chcą odciąć Chinom dostęp do chipów krzemowych specyficznych dla sztucznej inteligencji i naciskać na agencje Kongresu i federalne, aby przeznaczyły więcej zasobów na rozwijanie i bezpieczne wdrażanie technologii AI.

Chociaż Kapitol jest coraz bardziej podzielony, dwupartyjny duet twierdzi, że widzi wyłaniający się konsensus, że Chiny stanowią poważne zagrożenie i że wspieranie rozwoju technologii USA jest kluczowym lekarstwem.

„Amerykańskie przywództwo i zaawansowana technologia mają kluczowe znaczenie dla naszego sukcesu od czasów II wojny światowej, a my jesteśmy w wyścigu z rządem Chin” – mówi Hurd. „Czas, aby Kongres odegrał swoją rolę”.

Kelly, członkini Kongresowego Czarnego Klubu, mówi, że znalazła wielu Republikanów, nie tylko Hurda, jedynego Czarnego Republikanina w Izbie, otwartych na współpracę nad kwestiami technicznymi. „Myślę, że ludzie w Kongresie rozumieją teraz, że musimy zrobić więcej niż dotychczas” – mówi.

Strategia obrony narodowej Pentagonu, zaktualizowana w 2018 r., Mówi, że sztuczna inteligencja będzie kluczem do wyprzedzania rywali, takich jak Chiny i Rosja. Czwartkowy raport przedstawia zalecenia, w jaki sposób Kongres i Pentagon powinny wspierać i kierować wykorzystaniem technologii w takich obszarach, jak autonomiczne pojazdy wojskowe. Został napisany we współpracy z Bipartisan Policy Center i Georgetown’s Center for Security and Emerging Technology, które konsultowały się z ekspertami z rządu, przemysłu i środowiska akademickiego.

Raport mówi, że Stany Zjednoczone powinny ściślej współpracować z sojusznikami w zakresie rozwoju i standardów sztucznej inteligencji, jednocześnie ograniczając eksport do Chin technologii, takich jak nowe chipy komputerowe, które napędzają uczenie maszynowe. Taki sprzęt umożliwił wiele ostatnich postępów w wiodących laboratoriach korporacyjnych, takich jak Google. W raporcie wezwano również agencje federalne do przekazania większej ilości pieniędzy i mocy obliczeniowej w celu wsparcia rozwoju AI w rządzie, przemyśle i środowisku akademickim. Pentagon został poproszony o zastanowienie się, jak sądy wojenne poradzą sobie z kwestiami odpowiedzialności, gdy systemy autonomiczne są używane na wojnie, oraz o omówienie swojego zaangażowania w etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Hurd i Kelly twierdzą, że wojskowa sztuczna inteligencja jest tak potencjalnie potężna, że ​​Ameryka powinna zaangażować się w rodzaj dyplomacji sztucznej inteligencji, aby zapobiec niebezpiecznym nieporozumieniom. Jednym z 25 zaleceń raportu jest to, że Stany Zjednoczone ustanowiły procedury komunikacji z Chinami i Rosją specyficzne dla sztucznej inteligencji, aby umożliwić dialog międzyludzki w celu uniknięcia przypadkowej eskalacji spowodowanej przez algorytmy. Ta sugestia ma swoje echa w gorącej linii Moskwa-Waszyngton zainstalowanej w 1963 roku podczas zimnej wojny. „Wyobraźcie sobie sprawę, która jest bardzo ważna: jak wygląda kubański kryzys rakietowy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji?” – pyta Hurd, który pod koniec roku odchodzi z Kongresu.

Przedrzyj się przez szum

Poza takimi najgorszymi scenariuszami raport zawiera bardziej trzeźwe pomysły, które mogą pomóc zlikwidować szum wokół wojskowej sztucznej inteligencji i zabójczych robotów. Apeluje do Pentagonu, by zrobił więcej, aby przetestować solidność technologii, takich jak uczenie maszynowe, które mogą zawieść w nieprzewidywalny sposób w szybko zmieniających się sytuacjach, takich jak pole bitwy. Według raportu agencje wywiadowcze i wojsko powinny skoncentrować wdrażanie sztucznej inteligencji na zastosowaniach back-office i niekrytycznych do czasu poprawy niezawodności. Może to zapowiadać nowe kontrakty z wiodącymi firmami komputerowymi, takimi jak Amazon, Microsoft i Google.

Helen Toner, dyrektor ds. Strategii w centrum Georgetown, mówi, że chociaż Pentagon i społeczność wywiadowcza próbują zbudować niezawodne i odpowiedzialne systemy sztucznej inteligencji, „pojawia się pytanie, czy będą miały odpowiednie możliwości, czy też będą miały wsparcie instytucjonalne”. Mówi, że finansowanie i nadzór Kongresu pomogłyby im w tym.

Artykuł opublikowany w czwartek jest drugim z czterech opublikowanych przez Hurda i Kelly’ego w ramach Bipartisan Policy Center na temat strategii sztucznej inteligencji. Pierwsza, wydana na początku tego miesiąca, dotyczyła miejsca pracy. Jego zalecenia obejmowały przeprojektowanie edukacji od przedszkola do szkoły średniej, aby przygotować więcej Amerykanów do pracy z lub nad sztuczną inteligencją. Dwa artykuły, które mają się ukazać, dotyczą badań i rozwoju sztucznej inteligencji oraz etyki sztucznej inteligencji.

Kelly i Hurd podzielają zainteresowanie sztuczną inteligencją od czasu, gdy pracowali nad przesłuchaniami na ten temat podkomisji ds. Technologii informatycznych Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów w 2018 r. Para później napisała raport ostrzegający, że Stany Zjednoczone mogą stracić wiodącą pozycję w dziedzinie sztucznej inteligencji. Kelly mówi, że chce mieć pewność, że Stany Zjednoczone pozostaną liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji, ale także, że „ludzie w zróżnicowanym dystrykcie, z którego pochodzę, mają kawałek tego ciasta i że nie ma wobec nich uprzedzeń ani obaw o prywatność”.

Zostać w tyle

Pod koniec rządów Obamy Biały Dom przygotował obszerne dokumenty dotyczące wspierania rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji w USA oraz radzenia sobie z potencjalnymi wadami, takimi jak bezrobocie technologiczne. Administracja Trumpa postanowiła nie budować na nich, ale w zeszłym roku prezydent Trump podpisał dekret nakazujący skierowanie istniejących programów rządowych na projekty AI. Pozostawia USA mniej zaawansowaną strategię sztucznej inteligencji niż wiele innych krajów, w tym Chiny, które wprowadziły nowe programy i źródła finansowania. Hurd i Kelly próbują to zmienić.

James Lewis, który kieruje pracami nad polityką technologiczną w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, pochwala wysiłki. Mówi, że czas jest dobry, ponieważ coraz więcej prawodawców interesuje się polityką technologiczną. „Teraz zdają sobie sprawę, że walczymy z Chinami i uświadomili sobie, że technologie takie jak sztuczna inteligencja, półprzewodniki i cyberbezpieczeństwo są ważne” – mówi. W zeszłym tygodniu Senat przegłosował 96-4, aby zmienić roczny budżet Pentagonu o 25 miliardów dolarów na wsparcie krajowych badań i produkcji nowych technologii chipowych.

Lewis popiera ograniczenie eksportu chipów do Chin – pomysł, który mógłby zyskać na popularności w Kongresie wykazującym nowe zainteresowanie kontrolą eksportu technologii. Jest sceptyczny, że gorąca linia AI lub wymyślanie specjalnych form dyplomacji AI, aby zapobiegać wypadkom autonomicznym, są warte zachodu. Wydarzenia z czasów zimnej wojny, a ostatnio w takich obszarach jak cyberbezpieczeństwo, sugerują, że Chiny i Rosja nie traktują takich programów poważnie, mówi Lewis.

Hurd i Kelly opracowują obecnie rezolucję kongresową uwzględniającą ich pomysły na temat sztucznej inteligencji, w tym bezpieczeństwa narodowego. Potem zaczną pracę nad przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji. „Mam nadzieję, że część z nich zakończymy na tym Kongresie, a inne będą mogły zostać podjęte na następnym Kongresie” – mówi Hurd.

Ta historia pojawiła się po raz pierwszy na wired.com.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook