Nauka

Co to jest super tajfun i dlaczego są tak niebezpieczne?

To było rekordowy tydzień pod względem globalnych huraganów, gdy potężne burze uderzyły w baseny Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego, pozostawiając naukowców zastanawiających się, czy są zwiastunami bardziej destrukcyjnej przyszłości ocieplonej klimatycznie, czy też są wartościami odstającymi, które testują granice – ale pozostają w – królestwie normalnej zmienności.

Obraz może zawierać: Wszechświat, Kosmos, Astronomię, Kosmos, Planetę, Noc, Na zewnątrz, Księżyc i Naturę

Przewodnik WIRED po zmianach klimatu

Świat się ociepla, pogoda się pogarsza. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, co ludzie mogą zrobić, aby przestać niszczyć planetę.

W niedzielę Super Typhoon Goni pozostawił ślad zniszczenia na kilku mniejszych filipińskich wyspach, a wiatry szacowane były na 195 mil na godzinę. To była najsilniejsza burza, jaka kiedykolwiek uderzyła w ląd, według pomiarów przeprowadzonych przez National Hurricane Center i Joint Tajfoon Warning Center w National Oceanic and Atmospheric Administration. Na szczęście Gomi tęskniła za gęsto zaludnioną Manilą i jej okolicami. Oczekuje się, że pod koniec czwartku uderzy w Wietnam z ulewnymi deszczami i słabszymi wiatrami.

A na Karaibach huragan Eta kategorii 4 uderzył we wtorek w wybrzeże Nikaragui z wiatrem o prędkości 145 mil na godzinę, powodując „zagrażające życiu gwałtowne fale, katastrofalne wiatry, gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi” w częściach Ameryki Środkowej, zgodnie z We wtorek rano porada z centrum huraganów NOAA. Nikaraguańskie służby ratunkowe wydały rozkaz ewakuacji dla całej linii brzegowej i oczekuje się, że do niedzieli region zostanie oblany nawet 35-calowym deszczem.

Huragan Eta to 28. nazwany sztorm roku 2020 w basenie Atlantyku, ustanawiając rekord ustanowiony w 2005 roku.

Powodem, dla którego obie burze były tak silne i tak późne, jest to, że zarówno oceany Pacyfiku, jak i Atlantyku pozostały w tym roku ciepłe, mówi John Knaff, meteorolog z NOAA Cooperative Institute for Research in the Atmosphere na Colorado State University. „Sezon atlantycki jest prototypem tego, co dzieje się, gdy temperatura powierzchni morza jest bardzo wysoka” – mówi Knaff. „Masz więcej energii, aby burze stały się bardzo silne”.

Z meteorologicznego punktu widzenia tajfuny i huragany to to samo zjawisko; tradycyjnie nazywa się je tajfunami na zachodnim Pacyfiku lub huraganami na wschodnim Pacyfiku lub Atlantyku. Zaczynają się jako burze, które przechodzą nad gorącymi wodami powierzchniowymi, co najmniej 80 stopni Fahrenheita, do głębokości 150 stóp. Burze te zasysają wodę z powierzchni oceanu, która wyparowuje do powietrza. Gdy się unoszą, para wodna skrapla się, tworząc kropelki, uwalniając więcej energii, podczas gdy niskie ciśnienie pod rosnącymi masami powietrza powoduje przypływ większej ilości powietrza. Burza tropikalna oficjalnie zamienia się w huragan, gdy wiatry przeciwne do ruchu wskazówek zegara osiągają 74 mil na godzinę. Meteorolodzy nadali Typhoon Goni oznaczenie „super” po tym, jak wiatr osiągnął prędkość 150 mil na godzinę.

Na początku tego roku urzędnicy NOAA przewidzieli, że na Atlantyku powstanie 26 nazwanych huraganów, z czego od trzech do sześciu sklasyfikowanych jako „główne”, a akademickie zespoły badawcze oddzielnie przewidywały „nadaktywny” sezon huraganów. Jak dotąd w 2020 r. Pięć z 28 burz było poważnymi. „Na początku sezonu na Atlantyku byłem sceptyczny” – mówi Knaff. „Ale to było dość spektakularne”.

Z drugiej strony meteorolodzy NOAA przewidzieli wolniejszy niż zwykle sezon burz na Pacyfiku i chociaż Super Typhoon Goni był dużym okresem, prognoza ta ogólnie się sprawdziła.

Knaff jest meteorologiem obserwacyjnym, który bada warunki środowiskowe, które powodują huragany. Inni, jak Kerry Emanuel, badają, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na powstawanie dużych burz, takich jak Goni i Eta, i jak może się to zmienić w przyszłości, gdy temperatura powietrza i oceanów będzie nadal rosła. „Interesujące jest to, że w ciągu ostatniej dekady w ogóle niszczyliśmy wszelkiego rodzaju zapisy” – mówi Emanuel, profesor nauk o atmosferze z Massachusetts Institute of Technology.

Według bazy danych NOAA (IBTrACS) historycznych huraganów (IBTrACS) na całym świecie siedem z 10 najsilniejszych burz, które nawiedziły ląd, miało miejsce od 2006 roku. To jest oparte na aktach federalnych z lat trzydziestych XX wieku. Przed Tajfunem Goni 20 super tajfunów kategorii 5 z wiatrem co najmniej 160 mil na godzinę nawiedziło Filipiny od 1952 roku. To prawie tak, jakby podczas dużych burz zniesiono ograniczenie prędkości, mówi Emanuel.

Naukowcy coraz lepiej dopracowują globalne modele klimatyczne, które przewidują wzorce pogodowe, które będziemy obserwować w miarę wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze i zbliżania się Ziemi do ocieplenia o dwa stopnie Celsjusza, które jest spodziewane do połowy wieku. W rzeczywistości niedawny raport Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ stwierdza, że ​​oznaki życiowe planety ledwo zostały spowolnione przez zamrożenie gospodarcze pandemii, a świat jest na dobrej drodze, aby zobaczyć najcieplejsze pięć lat w historii. Wyższe temperatury powietrza oznaczają, że atmosfera zatrzymuje więcej pary wodnej z oceanów, pary wodnej, która zamienia się w opady deszczu podczas huraganów. Jednocześnie burze pobierają więcej energii cieplnej z ciepłych wód powierzchniowych, aby napędzać ich rozwój – im cieplejsza woda, tym silniejsza burza.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook