Różności i nowinki technologia

Co to jest wykres pół-dziennika i jak go używać do danych Covid?

Żeby było jasne, 106 oznacza 10 x 10 x 10 x 10 x 10 x 10. A co jeśli chcę zrobić odwrotność 10 podniesioną do jakiejś potęgi? Dużo łatwiej jest pisać duże liczby, podnosząc je do pewnej potęgi – dokładnie to robimy z liczbami w notacji naukowej. Znalezienie potęgi 10, do której liczba jest podniesiona, jest dokładnie tym, co robi logarytm. Jeśli wezmę dziennik 1 000 000, daje wynik 6. Och, oto ważna uwaga. Jeśli mówimy o 10 podniesionych do pewnej potęgi, oznacza to, że używamy logarytmu o podstawie 10. Dwie najbardziej powszechne podstawy to 10 (ponieważ zapisujemy liczby o podstawie 10) lub e, czyli liczba naturalna, gdzie e wynosi około 2,718 (to irracjonalne). Oto bardziej szczegółowe wyjaśnienie e.

Ilustracja: Rhett Allain

Ale poczekaj! Możesz również wziąć logarytm dla liczb, które nie są całkowitymi potęgami 10. Wybierzmy po prostu liczbę – mam 1,234. Jeśli wezmę logarytm tej liczby, otrzymam:

Ilustracja: Rhett Allain

Oznacza to, że jeśli podbijesz 10 do potęgi 3,09132, otrzymasz 1,234. Ale dlaczego? Dlaczego chcesz to zrobić? OK, wróćmy do naszych okropnych danych Covid. Załóżmy, że zamiast wykreślać liczbę potwierdzonych infekcji, wykreślam dziennik (podstawa 10) liczby infekcji. Mogę następnie wykreślić dziennik liczby w funkcji numeru dnia. Oto jak to wygląda.

Dla jasności – to te same dane, co na pierwszym wykresie, ale jest duża różnica. W rzeczywistości można zobaczyć dane dla Korei Południowej, mimo że liczby w tym kraju są o wiele niższe niż w USA. Czemu? Cóż, spójrzmy na całkowitą liczbę potwierdzonych przypadków na 17 listopada 2020 r. W USA jest to 11 036 935, a w Korei Południowej – 28 769. Teraz weźmy log (podstawa 10) obu tych liczb.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook