Różności i nowinki technologia

Co trzeba zrobić, aby szczepionki Covid-19 były odporne na warianty?

W zeszłym tygodniu dwa więcej firm farmaceutycznych wspieranych przez rząd federalny USA w programie Operation Warp Speed ​​ogłosiło wstępne wyniki szeroko zakrojonych badań klinicznych swoich szczepionek Covid-19. Obaj mieli bardzo dobre wyniki. Przeważnie.

pracownicy sanitarni sprzątający schody

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Oto cały zasięg WIRED w jednym miejscu, od tego, jak zapewnić rozrywkę swoim dzieciom, po wpływ tej epidemii na gospodarkę.

Według komunikatu prasowego Johnson & Johnson, pojedynczy zastrzyk firmy był skuteczny w 85% w zapobieganiu ciężkim formom choroby u 44 000 osób biorących udział w każdym z trzech badań w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i RPA. Ale jeśli chodzi o zwalczanie łagodniejszych przypadków zakażenia koronawirusem, szczepionka działała najlepiej w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapewniała 72% ochrony w porównaniu z zaledwie 57% w RPA. (Skuteczność zastrzyku w Ameryce Łacińskiej wynosiła 66 procent.)

Tak samo było z Novavax, znacznie mniejszą firmą z siedzibą w Maryland. W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii z udziałem 15 000 osób szczepionka wykazała 89-procentową skuteczność przeciwko łagodnym, umiarkowanym i ciężkim przypadkom Covid-19; w mniejszym badaniu firmy w Republice Południowej Afryki współczynnik skuteczności spadł do około 50 procent.

Dramatyczna różnica prawdopodobnie sprowadza się do poszczególnych wersji koronawirusa krążących w różnych lokalizacjach. Pod koniec ubiegłego roku, mniej więcej w czasie, gdy zarówno Novavax, jak i Johnson & Johnson rozpoczynali swoje południowoafrykańskie badania, naukowcy z Durbanu odkryli nową grupę przypadków, z których wszystkie łączy wyjątkowa konstelacja mutacji w genie białka wirusa. Odmiana ta, znana jako B.1.351, szybko rozprzestrzeniła się w całym kraju, stając się dominującym szczepem w ciągu zaledwie kilku tygodni i napędzając ogromny wzrost liczby nowych infekcji.

Od czasu pierwszego odkrycia B.1.351 naukowcy z całego świata biegali sprintem, aby lepiej zrozumieć jego mutacje. Seria niepoddanych recenzji badań opublikowanych jako przedruki w ostatnich tygodniach wykazała, że ​​w szczególności jedno, o nazwie E484K, znacznie utrudniało przeciwciałom znalezionym we krwi pobranych pacjentów z Covid-19 i osób zaszczepionych rozpoznanie wersji B.1.351 wirus. Opierając się na tych eksperymentach laboratoryjnych, naukowcy mieli silne podejrzenie, że obecna klasa autoryzowanych szczepionek nadal będzie działać przeciwko temu szczepowi – ale może po prostu nie tak dobrze. Wydaje się, że dane zebrane z prób Novavax i Johnson & Johnson potwierdzają to przeczucie.

„To jest pobudka dla nas wszystkich” – powiedział Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, na spotkaniu prasowym w Białym Domu w piątek. Przyznał, że wirus zmienia się szybciej, niż kiedyś sądzono, i że warianty rozprzestrzeniające się teraz na całym świecie nie będą końcem jego ewolucji. „Oznacza to, że my, jako rząd, firmy, wszyscy razem, będziemy musieli wykazać się zwinnością, aby móc łatwo się dostosować, aby stworzyć wersje szczepionki, które są specjalnie ukierunkowane na mutacje dominujące w danym momencie, ” on kontynuował.

B.1.351 to jeden z co najmniej trzech wariantów – w tym jeden pierwszy znaleziony w Wielkiej Brytanii, a drugi w Brazylii – który, jak się uważa, rozprzestrzenia się łatwiej niż wcześniejsze formy koronawirusa, chociaż nie jest jeszcze jasne, o ile każdy z nich jest bardziej przenoszony, i w jakim stopniu mogą powodować ponowne zakażenia. Co jest dla naukowców i ekspertów ds. zdrowia publicznego oczywiste jest, że Stany Zjednoczone, a nawet świat, są teraz w wyścigu o zaszczepienie jak największej liczby osób, zanim te problematyczne mutacje zdobędą przyczółek. Ale jednocześnie muszą rozpocząć się równoległe wysiłki na rzecz opracowania i dystrybucji wielowariantowych szczepionek zwalczających wszystkie istniejące szczepy. Jak to właściwie będzie działać?

Kierownictwo zarówno firmy Pfizer, jak i Moderna, pierwszych firm, które otrzymały szczepionki Covid-19 zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds.Żywności i Leków, powiedzieli, że zmieniają narzędzia, aby zwiększyć ochronę przed tymi nowymi mutacjami, jako środek ostrożności. Moderna posunęła się tak daleko, aby rozpocząć przygotowania do badania fazy I dawki przypominającej specyficznej dla B.1.351, która byłaby podawana jako kontynuacja osobom, które otrzymały już oryginalną szczepionkę.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook