Kryptowaluty

Co wiemy o zwalczaniu kryptowalut w Chinach

W tym tygodniu Bitcoin spadł poniżej 30 000 USD po raz pierwszy od stycznia. To połowa tego, co było warte zaledwie trzy miesiące temu, i pojawia się wśród obaw, że Chiny, największy na świecie kraj wydobycia bitcoinów, próbują całkowicie zakazać kryptowalut. Czy to jest? Oto, co wiemy na dzień dzisiejszy.

Chociaż nie widzieliśmy żadnych doniesień o całkowitym zakazie kryptowalut w Chinach, rząd zaczął wydawać ostrzeżenia dotyczące handlu i kopania kryptowalut w maju i powiedział gigantom finansowym w tym kraju, że będą musieli przestać handlować kryptowalutami. Od tego czasu widzieliśmy, jak trzy największe regiony wydobywcze w kraju zaczynają robić ruchy przeciwko górnikom, a rząd podobno ponownie spotkał się z głównymi bankami w tym tygodniu, aby powtórzyć, że banki nie mogą być zaangażowane w transakcje kryptowalutowe.

Raporty wskazują na potencjał dużego spadku światowych zdolności kopania kryptowalut: Uniwersytet Cambridge oszacował w kwietniu 2020 r., że Chiny dostarczyły 65 procent hashrate Bitcoina, przy czym trzy główne prowincje stanowią większość tej mocy obliczeniowej. Wydaje się, że te trzy regiony idą za przykładem rządu, pracując nad ograniczeniem kryptowalut — Xinjiang, region o największym średnim wydobyciu według rozkładu prowincji Cambridge, zamknął główny ośrodek wydobywczy, Blok, a Mongolia Wewnętrzna podobno rozpoczęła proces wprowadzania całkowitego zakazu wydobycia. W zeszłym tygodniu prowincja Syczuan wprowadziła zakaz wydobycia, nakazując firmom energetycznym odcięcie zasilania od wszelkich odkrytych operacji wydobywczych. Rząd prowincji Yunnan podobno powiedział także swoim firmom energetycznym, aby przestały zawierać umowy z górnikami. .

Trzy najlepsze regiony górnicze zaczęły przykręcać górnikom śrubę.
Wykres: Uniwersytet Cambridge

Ogromna rola Xinjiangu w globalnym wydobyciu kryptowalut została przywrócona do domu w kwietniu 2021 r., kiedy jedna elektrownia węglowa w regionie zalała i została zamknięta na weekend, podobno zmniejszając światową zdolność wydobycia bitcoinów o około 35 procent. O ile zmniejszy się produkcja kryptowalut w Chinach, jeśli wszystkie te regiony przejdą w tryb offline? „Ponad 90 procent zdolności wydobywczych Bitcoin, czyli jedna trzecia mocy obliczeniowej globalnej sieci kryptograficznej, zostanie zawieszona w krótkim okresie”, szacuje jeden z chińskich dyrektorów generalnych firmy blockchain, zgodnie z Czasy globalne.

Na zaostrzenie przepisów zareagowali zarówno górnicy, jak i rynek. Zeszły tydzień, CNBC poinformował, że trwa „wielka migracja górnicza”, a niektórzy górnicy z Chin pakują się i przenoszą do innych krajów, takich jak Stany Zjednoczone czy Kazachstan. Inni są sprzedają swój sprzęt górniczy dla zagranicznych nabywców, jak widać poniżej.

Według rządowych proklamacji w maju ceny kart graficznych w tym kraju wyraźnie spadły, jak wynika z danych Poranna poczta południowochińska China, ponieważ spadło zapotrzebowanie na górnicze GPU. Cena głównych kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum, również gwałtownie spadła od czasu, gdy Chiny dokonały tych ruchów, według trackera Coinbase – od początku maja ceny bitcoinów wzrosły z około 55 000 USD do około 32 000 USD, a wartość Ethereum spadła o połowę. Trudno powiązać to bezpośrednio z działaniami Chin, zwłaszcza biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak Elon Musk i NFT, ale publikacje takie jak Dziennik Wall Street dyskutowaliśmy o tym jako o czynniku.

Chiński rząd twierdzi, że działa teraz z powodu obaw o niestabilną cenę kryptowaluty i jej potencjalne wykorzystanie do prania pieniędzy i nielegalnych transakcji, zgodnie z Reuters. Istnieją również spekulacje, że chiński rząd może być zaniepokojony optyką: reputacja kopania kryptowalut jako katastrofy ekologicznej nie zgadza się z dążeniem Chin do bycia postrzeganym jako lider w dziedzinie zielonej energii, a jej przywódca obiecuje, że kraj będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. do 2060 roku. Warto zauważyć, że Chiny rozwijają również własną scentralizowaną walutę cyfrową.

Chiński rząd od lat dokręca śrubę bitcoina — zakazał bankom obsługi bitcoinów w 2013 r. i zakazał pierwszych ofert monet w 2017 r. Ale tania energia elektryczna z elektrowni wodnych i węgla, wraz z pewnymi prawnymi szarymi strefami, podobno pozwoliły na wydobycie eksplodować w kraju. Teraz wygląda na to, że niektórzy górnicy mają już dość. Powiedział prezes kopalni w Hongkongu CNBC że nie „chce stawiać czoła co roku nowemu zakazowi w Chinach”.

Chiny nie są jedynym krajem, który wprowadza zmiany w polityce wokół kryptowalut — Iran wydał tymczasowy zakaz wydobycia w miesiącach letnich, a Indie potencjalnie delegalizują posiadanie kryptowalut. Salwador poszedł w przeciwnym kierunku, stając się pierwszym krajem, w którym Bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook