GryKryptowalutyNowości

Coinbase debiutuje – a Bitcoin pojawia się na Wall Street

Fizycy są nieustannie zastanawiając się, jak pękają bąbelki. To jeden z tych dokuczliwych problemów w fizyce, zwodniczo prosty, jak wyliczenie sił, które utrzymują rower w pozycji pionowej. Problem polega na tym, że podczas gdy bąbelki pojawiają się wokół nas przez cały czas, te trzaski pojawiają się w ułamku sekundy, przez co podstawowe zasady są trudne do dostrzeżenia. Jednak kilka lat temu, używając wyjątkowo szybkich kamer, naukowcy zauważyli niezwykłe zjawisko: pękające bąbelki tworzą wiele innych bąbelków – nazywają je „córkami” – które otaczają rodzica. Innymi słowy, bańka zawiera niezliczone inne, które czekają na utworzenie i zniszczenie w jednej chwili.

Ile bąbelków czyha podczas tej spekulacyjnej wiosny? W ostatnich miesiącach pieniądze oderwały się od rzeczywistości i wkroczyły w nowe królestwa dziwactwa: niewydawane żetony, memecoiny i kamienie. Zapytaj ekonomistę, dlaczego, a powie Ci, że pieniądze mają niewiele miejsc, do których można się udać. Podczas pandemii wydrukowano dużo pieniędzy. Dla wielu osób trafiało to prosto do sklepów spożywczych i do wypożyczenia; ale inni już się zarumieniali i szukali powrotu. Nie można było zostawić pieniędzy w gotówce, ponieważ gotówka się nie opłaca i nadciągała inflacja; obligacje nie zwracają tego, co kiedyś. Na początku więc akcje były rozsądnym wyborem, zwłaszcza akcje spółek technologicznych, których rosnące wartości można było zracjonalizować wraz z rokiem pracy zdalnej.

Ale logika może przynieść wycenę tylko do tylu bilionów dolarów. Dlaczego więc nie zainwestować w bitcoin? Ludzie gromadzili się, a wartość wzrosła do oszałamiających i być może niepokojących wysokości, ostatnio przekroczyła 60 000 USD i pomagała przy tych NFT i Dogecoinach. Nawet wielu z tych inwestorów boi się bańki, więc nie mogą się doczekać debiutu Coinbase, giełdy kryptowalut postrzeganej jako bezpieczniejsza i bardziej przyjazna ekspozycja na świat kryptowalut. Dziś Coinbase zacznie handlować na Nasdaq jako firma warta 100 miliardów dolarów, przynajmniej na papierze, wśród najcenniejszych debiutów w historii i mniej więcej na równi z Facebookiem w 2012 roku. Z pewnością jest to solidny grunt.

Debiuty rynkowe mają powiedzieć coś o przyszłości. Grupa bankierów i inwestorów kapitału podwyższonego ryzyka współpracuje, aby zdecydować, ile coś jest teraz warte, budując oczekiwania na to, jak będzie się rozwijać. Dzisiejszy Coinbase opiera się na kupowaniu i sprzedawaniu monet takich jak bitcoin i pobieraniu za nie opłat; przyszły Coinbase jest zbudowany na czymś wspanialszym, obejmującym więcej monet i szerszą gamę produktów opartych na kryptowalutach, takich jak NFT i „zdecentralizowane” pożyczki. Niektórzy analitycy są sceptyczni. Pojawiają się pytania, czy ta „kryptoekonomia”, jak to ujął dyrektor generalny Coinbase, Brian Armstrong, okaże się tak duża, jak obiecywano. Krytycy zwracają uwagę, że nawet jeśli ta rzeczywistość się urzeczywistni, branża przyciągnie większą konkurencję (tak jak już to zrobiła) i obniży opłaty Coinbase.

Ten obraz może przedstawiać grę i hazard

Przewodowy przewodnik po Bitcoinie

Kryptowaluta reprezentuje niesamowity postęp technologiczny. Bitcoin ma wiele do zrobienia, zanim stanie się prawdziwym zamiennikiem, a nawet dodatkiem do globalnego systemu finansowego.

W międzyczasie Coinbase jest firmą bitcoinową. Nigdy nie było to do końca tajemnicą, ale dokumenty do publicznego umieszczenia na giełdzie wykazały, że około 60 procent przychodów firmy pochodzi z opłat za handel bitcoinami. W każdym razie inne monety, którymi handluje się na tej platformie, rosną i spadają wraz z bitcoinem. (Kolejna bańka macierzysta i jej córki). Firma jest uzależniona od zmienności bitcoina i jego potencjalnych korzyści. Wśród gwałtownych wzrostów cen kryptowalut na początku tego roku przychody firmy w pierwszym kwartale wyniosły 1,8 miliarda dolarów, czyli więcej niż w całym ubiegłym roku. W 2019 roku, kiedy cena bitcoina była dużo niższa i nikt o tym nie mówił, Coinbase stracił 30 milionów dolarów.

Wszystko to oznacza, że ​​notowanie Coinbase jest trochę podobne do debiutu giełdowego Bitcoin. Co jest dziwne, kiedy myślisz o tym, gdzie zaczął się bitcoin. W swojej książce z 2019 roku Ekonomia narracyjna, ekonomista Robert Shiller, zdobywca nagrody Nobla, opisuje powstanie bitcoina jako wyczyn opowiadania historii. Jak pisze, była korzyść z bycia pierwszym, a wyjątkowa niezależność technologii od autorytetu, o której opowiadała historia, sprawiła, że ​​stała się ona zabezpieczeniem przed upadkiem rządu i inflacją. Inni, w tym Joe Weisenthal z Bloomberga, posunęli się nawet do nazwania bitcoina aktywem „opartym na wierze”. Wiara jak w religii. Zaczęło się od jego pseudonimowego proroka, Satoshi Nakamoto, który skompilował kod i zniknął. Zawiera słowa kodowe, świętą białą księgę, rytualny harmonogram „dzielenia na pół” kreacji nowych bloków w łańcuchu. Tak, wszystkie aktywa wymagają wiary. Ale wiara w dolara nie jest wiarą w papier lub monetę, ale w rząd Stanów Zjednoczonych. W przypadku bitcoina wiara jest w samą rzecz, sieć, która generuje monety i zapewnia ich bezpieczeństwo.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook