Różności i nowinki technologia

Colonial Pipeline podobno zapłaciło hakerom prawie 5 milionów dolarów, pomimo sugestii przeciwnych

Po niszczycielskim i głęboko zawstydzającym cyberataku na jeden z największych rurociągów naftowych w Stanach Zjednoczonych, który zmusił wiele stacji benzynowych do zamknięcia i podobno spowodował, że średnie krajowe ceny gazu wzrosły powyżej 3 dolarów po raz pierwszy od 2014 roku, ropa znów płynie . Ale Bloomberg donosi, że Colonial Pipeline musiał zapłacić prawie 5 milionów dolarów okupu, aby się tam dostać, i zapłacił ten okup w ciągu zaledwie kilku godzin.

To uderzające, ponieważ jest przeciwieństwem tego, co Reuters, CNN, a inni donosili o ataku. „Źródła zaznajomione z odpowiedzią firmy”, zwrot często używany, gdy firma nie chce być nazwana, sugeruje, że firma nie planowała płacić hakerom. Źródła CNN utrzymywały, że firma Colonial Pipeline nie zapłaciła jeszcze okupu i prawdopodobnie nie zapłaci potrzeba zapłacić, co sugeruje, że udało mu się już „odzyskać najważniejsze skradzione dane” z pomocą rządu USA.

Jest to również trochę niepokojące, ponieważ skuteczny okup może zachęcić hakerów w przyszłości. Przez lata słyszeliśmy doniesienia o mniejszych firmach i jednostkach samorządowych płacących okup, aby odzyskać dostęp do swoich komputerów, ale jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych przykładów oprogramowania ransomware, a wiadomości mogą zainspirować naśladowców.

Plusem jest ekspert w dziedzinie kryminalistyki cyfrowej, z którym rozmawiał Bloomberg zasugerował, że 5 milionów dolarów nie jest szczególnie dużą sumą pieniędzy za coś takiego: „Okup dla takiej firmy wynosi zwykle około 25-35 milionów dolarów. Myślę, że aktor zagrożenia zdał sobie sprawę, że wkroczył na niewłaściwą firmę i wywołał masową reakcję rządu ”- powiedział w rozmowie z publikacją dyrektor generalny LIFARS, Ondrej Krehel. W poniedziałek hakerzy z Colonial Pipeline przeprosili za „konsekwencje społeczne” i obiecali w przyszłości okupować mniej kontrowersyjne cele.

Nie jest jasne, które części rurociągu kolonialnego były zagrożone: rzecznik sugerował, że nie ma dowodów na to, że systemy operacyjne firmy zostały naruszone; CNN trzy źródła podały wczoraj, że rurociąg został zamknięty, ponieważ wpłynęło to na jego system rozliczeniowy, a firma nie była pewna, czy będzie w stanie prawidłowo naliczać paliwo. Raport Kim Zettera, dziennikarza zajmującego się cyberbezpieczeństwem, sugeruje, że decyzja była prawdopodobnie bardziej skomplikowana, ponieważ inne podmioty w systemie dystrybucji ropy również obawiały się, że ransomware może również rozprzestrzenić się na ich komputery.

Wczoraj prezydent Biden podpisał dekret mający na celu poprawę krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego, w którym Biały Dom określił konkretnie rurociąg kolonialny, włamanie do SolarWinds i luki w zabezpieczeniach serwera Microsoft Exchange jako rodzaje awarii infrastruktury, które rząd ma nadzieję usunąć.

Rurociąg kolonialny wznowił działalność w środę wieczorem, a prezydent Biden powiedział, że powinien „osiągnąć pełną zdolność operacyjną, gdy mówimy” na odprawie wczesnym czwartkowym popołudniem. Zasoby ropy naftowej powinny „zacząć od tego weekendu wracać do normalności w poszczególnych regionach” – mówi.

Mimo to ostrzega: „to nie jest jak pstryknięcie włącznika światła – ten rurociąg ma długość 500 000 mil, nigdy nie został zamknięty w swojej historii… zajmie to trochę czasu, a wzdłuż tutaj ”.

Biden mówi, że Stany Zjednoczone nie obwiniają Rosji bezpośrednio: „Nie wierzymy, że rosyjski rząd był zamieszany w ten atak, ale mamy mocne powody, by sądzić, że przestępcy, którzy go dokonali, mieszkają w Rosji” – mówi.

Zapowiedział również zastosowanie konkretnego środka przeciwko oprogramowaniu ransomware: „Nasz Departament Sprawiedliwości powołał nową grupę zadaniową, której celem jest ściganie hakerów ransomware w pełnym zakresie prawa”.

Prezydent Biden odmówił komentarza w sprawie zapłacenia okupu przez Colonial Pipeline.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook