Różności i nowinki technologia

Covid najmocniej uderza w mniejszości, ale dane często tego nie pokazują

Stacje tranzytowe mają ostatnio było cicho, ale sześć dni wcześniej w tym miesiącu ludzie ustawili się w kolejce przed stacją metra w przeważającej części Hispanic Mission District w San Francisco. Nie czekali na pociąg, ale na test na koronawirusa, w białym namiocie, w którym pracują pracownicy z pobliskiego UC San Francisco.

Namioty zostały rozstawione przed stacją BART 24th Street, aby zająć się zgubnym schematem wybuchu epidemii Covid-19 w USA. Obciążenie chorobami i śmiercią jest znacznie większe w dzielnicach o niskich dochodach i mniejszościach, takich jak Misja – podobnie jak jakość danych związanych z chorobą.

Przeczytaj całe nasze pokrycie koronawirusa tutaj.

Nierówności w amerykańskiej służbie zdrowia są długotrwałe i zostały zaostrzone przez Covid-19. Społeczności o niskich dochodach i mniejszości mają zwykle większe potrzeby, ale otrzymują mniej opieki ze względu na bariery, takie jak ograniczenia związane z opieką nad dziećmi, praca o niskim statusie i koszty. Czynniki te utrudniły również dostęp do testów Covid-19, utrudniając poznanie prawdziwego wpływu na społeczności o niskich dochodach. Co komplikuje problem, wiele programów zdrowia publicznego nie gromadzi danych potrzebnych do wykazania wpływu pandemii na ludzi biednych i należących do mniejszości. „Jesteśmy niesamowicie nastawieni na naszą świadomość i wszelkie prognozy” – mówi Samuel Scarpino, profesor i epidemiolog z Northeastern.

Niedawny raport z Centrum Badań i Polityki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Minnesota ostrzegł, że brak danych na temat wpływu Covid-19 na grupy mniejszościowe ogranicza reakcję Stanów Zjednoczonych na tę chorobę. Ponad połowa przypadków Covid-19 zgłoszonych rządowi federalnemu przez stany do końca maja nie dotyczyła rasy ani pochodzenia etnicznego pacjenta. „Bez tych danych trudno powiedzieć, gdzie interwencje mogą być najbardziej korzystne” – mówi Angela Ulrich, pracownik naukowy w dziedzinie epidemiologii i zdrowia społeczności, która pracowała nad raportem.

W innym badaniu opublikowanym w zeszłym miesiącu znaleziono dowody na to, że uprzedzenia socjoekonomiczne są zakorzenione w podstawowym federalnym programie nadzoru chorób grypopodobnych, ILINet. Został opracowany, aby pomóc w śledzeniu Covid-19, który często obejmuje objawy grypopodobne.

Scarpino i inni badacze zbadali, jak dobrze dane zebrane przez program dla obszaru Dallas – Fort Worth mogą przewidywać hospitalizacje związane z grypą w różnych dzielnicach w okresie pięciu lat do 2012 r. Prognozy były dobre dla kodów pocztowych o najwyższych dochodach. „Dla najniższego kwartylu prognozy były szalenie niedokładne” – mówi Scarpino. „Podejrzewam, że jest to wzór wszędzie”.

Dzielnica Mission District w San Francisco, jedna z dzielnic o najniższych dochodach w mieście, to lokalne epicentrum Covid-19, które również było pionierem w ujawnianiu wypaczonego wpływu choroby.

pracownicy sanitarni sprzątający schody

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Oto cały zasięg WIRED w jednym miejscu, od tego, jak zapewnić rozrywkę swoim dzieciom, po wpływ tej epidemii na gospodarkę.

Na początku pandemii przywódcy społeczności Mission i pracownicy UCSF zauważyli, że wiele osób chorych na nowego wirusa to Latynosy – mówi Susana Rojas, dyrektor wykonawczy lokalnej organizacji non-profit Calle 24 Latino Cultural District. Obie organizacje rozpoczęły badanie o nazwie Unidos En Salud, które oferowało bezpłatne testy wszystkim w gęsto zaludnionej strefie w sercu dzielnicy, niezależnie od tego, czy byli chorzy, czy nie.

Wyniki były oszałamiające. Latynosowie stanowili 40 procent z prawie 4000 osób, które przebadały – ale 95 procent osób, które uzyskały wynik pozytywny. Rojas mówi, że dzieje się tak dlatego, że mieszkańcy Latinx częściej mieszkają w bardziej zatłoczonych domach i pracują poza domem, podczas gdy inni pracują w domu. „To było bardzo przygnębiające, gdy zobaczyliśmy, że nasza najbardziej wrażliwa populacja jest najbardziej dotknięta” – mówi Rojas. Wyniki sprawiły, że Calle 24 i UCSF ponownie połączyły siły, aby zaoferować testy na stacji 24th Street w tym miesiącu, aby spróbować dotrzeć do większej liczby kluczowych pracowników Misji, gdy podróżowali do iz pracy.

Rojas mówi, że polityka imigracyjna administracji Trumpa sprawiła, że ​​pomoc i gromadzenie danych od społeczności o niskich dochodach i mniejszości były wyjątkowo trudne. Wielu mieszkańców Misji stało się bardziej podejrzliwych wobec oficjalności, nawet zakładów opieki zdrowotnej podczas śmiertelnej pandemii, ponieważ obawiają się przyciągnięcia uwagi władz.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook