Nowości

Czy Biden może poczynić postępy w dziedzinie klimatu dzięki podzielonemu kongresowi? Właściwie tak

Kiedy prezydent elekt Joe Biden wszedł na scenę w Wilmington w stanie Delaware w sobotnią noc, aby wygłosić przemówienie zwycięskie, obiecał „zebrać siły nauki i siły nadziei” do walki z nowym koronawirusem, ożywienia gospodarki, osiągnięcia sprawiedliwości rasowej i ochrony klimatu Strona internetowa byłego wiceprezydenta w sprawie zmiany postuluje zerową emisję dwutlenku węgla netto do roku 2050, wzniosły cel wymagany, aby emisje gazów cieplarnianych nie powodowały ocieplenia o 2 stopnie Celsjusza, które według naukowców spowoduje katastrofalne zmiany klimatyczne, susze i burze do końca wieku.

Czytaj więcej

Biden mówi, że może ocalić klimat, jednocześnie zwiększając zatrudnienie. Chce, aby rząd federalny odbudował drogi, mosty i budynki, aby uczynić je bardziej przyjaznymi dla środowiska; zatkać opuszczone odwierty naftowe i gazowe, aby zapobiec emisji metanu i dwutlenku węgla, które ocieplają planetę; budować nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych i wprowadzać autobusy elektryczne w każdym mieście liczącym ponad 100 000 mieszkańców; i uruchomić między innymi Korpus Ochrony Klimatu. To super ambitny plan. Biorąc jednak pod uwagę impas na Kapitolu w ciągu ostatnich sześciu lat oraz fakt, że pomimo dążenia do Zielonego Nowego Ładu ze strony niektórych Demokratów w zeszłym roku, od 1990 roku Kongres nie uchwalił żadnego ważnego ustawodawstwa środowiskowego, żaden z zielonych planów Bidena w ogóle nie zostanie przyjęty z ziemi?

Grupy ekologiczne mają nadzieję, że Biden przynajmniej sprawi, że autobus klimatyczny będzie toczył się we właściwym kierunku, jednocześnie uznając, że ustawodawstwo federalne może być pomostem za daleko. Nawet jeśli dwa sporne miejsca w Senacie w Gruzji w jakiś sposób odwrócą się na korzyść Demokratów, to pozostawi remis 50-50, z przyszłą wiceprzewodniczącą Kamalą Harris jako rozstrzygającą. Ale zgodnie z obecnymi przepisami Senatu, wszelkie nieposiadające wydatków ustawy wymagają 60 głosów, aby rozwiązać problem obstrukcji, co oznacza, że ​​ustawy klimatyczne musiałyby pokonać tę wyższą przeszkodę. Jedynym skrótem jest złożenie środków klimatycznych w ustawę o wydatkach, która musi przejść, która wymaga tylko 51 głosów.

Według Andrew Lighta, byłego negocjatora klimatycznego w Departamencie Stanu z czasów Obamy, a obecnie starszego członka World Resources Institute, bezpartyjnego think tanku z siedzibą w Waszyngtonie, połączenie rachunków klimatycznych i pakietu stymulacyjnego koronawirusa może być zwycięskim biletem. „To miejsce, w którym można sobie wyobrazić jakąś możliwość” – mówi Light. Zauważa, że ​​ponad 10 procent pakietu stymulacyjnego o wartości 787 miliardów dolarów w 2009 roku byłego prezydenta Obamy przeznaczono na wydatki związane z klimatem, w tym na innowacje w zakresie czystej energii i renowację krajowej sieci energetycznej. Jeśli Biden zdoła skłonić Kongres do przyjęcia swojego planu stymulacyjnego wartego biliony dolarów, przeznaczenie 10 procent z tego na walkę ze zmianami klimatycznymi „może się zsumować i wywrzeć wpływ” – mówi Light.

Wielu obserwatorów twierdzi, że Biden będzie miał większe szanse na przeforsowanie swojego programu klimatycznego poprzez zarządzenia wykonawcze, które nie wymagają zgody Kongresu. Obama zezwolił Kalifornii na wymaganie czystszych norm dotyczących rur wydechowych w samochodach na mocy takiego zarządzenia, które prezydent Donald Trump natychmiast anulował i jest obecnie przedmiotem walki w sądzie. Trump odwrócił również Plan Czystej Energii Obamy, który ograniczyłby emisje gazów cieplarnianych wytwarzanych przez zakłady energetyczne i wstrzymał wysiłki na rzecz zmniejszenia ocieplenia klimatu chemikaliów z czynników chłodniczych znanych jako wodorofluorowęglowodory.

Ze swojej strony Biden zapowiada, że ​​zmieni anty-klimatyczne rozkazy wykonawcze Trumpa. Biden mówi, że pierwszego dnia przywróci USA do porozumienia klimatycznego z Paryża, które dobrowolnie nakłada ograniczenia na emisje gazów cieplarnianych. Kraj oficjalnie wyszedł z porozumienia paryskiego 4 listopada. Planuje również podpisać oddzielne rozkazy zakazujące nowych wierceń ropy i gazu na ziemiach federalnych oraz anulowanie rurociągu Keystone XL.

Odwrócenie klimatu Trumpa, jeśli pozostanie bez kontroli, spowoduje dodatkowe 1,8 gigaton emisji gazów cieplarnianych do roku 2035, około jednej trzeciej całkowitej emisji w USA, według niedawnego badania przeprowadzonego przez Rhodium Group, niezależną grupę zajmującą się badaniami i analizami energii. . Autor badania, John Larsen, były analityk ds. Polityki w Departamencie Energii, mówi, że najlepszy efekt klimatyczny za grosze wynika z podniesienia standardów przebiegu samochodów w USA. A największy motor tej akcji może pochodzić ze stanów, a nie z Kongresu.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook