FotoNowości

Czy kamera Pixel 5 nadal może konkurować przy użyciu tego samego starego czujnika starzenia?

Nowe telefony Pixel firmy Google są tutaj, podobnie jak coroczna runda spekulacji na temat wydajności ich aparatów. Kamery Pixel od kilku lat znajdują się w dziwnym miejscu; Pixel 2 w 2017 roku był niesamowitym krokiem naprzód w fotografii smartfonem, ale poza funkcjami takimi jak Night Sight, 3 i 4 były w większości ewolucjami na tym samym sprzęcie i oprogramowaniu, co czasami wydawało się subiektywnymi poprawkami bardziej niż wyraźną poprawą jakości obrazu . To zasługa Google, że nadal pozostają jednymi z najlepszych aparatów telefonicznych, jakie można kupić.

Nie można wydać prawdziwej oceny na temat Pixel 5 i Pixel 4A 5G, które mają te same przednie i tylne kamery, dopóki nie będziemy mogli ich przetestować. Jednak z tego, co dotychczas powiedział Google, wydają się one być podobnie ewolucyjnymi ulepszeniami.

Po pierwsze, Google nadal używa tego samego 12,2-megapikselowego czujnika Sony IMX363, co w kilku ostatnich telefonach Pixel. Google powiedział The Verge w odprawie, że ta ciągłość pomaga zespołowi aparatów Pixel udoskonalać algorytmy z pokolenia na pokolenie i że na rynku nie było części, która byłaby lepiej dostosowana do potrzeb firmy.

Znaczenie samego sprzętu czujnika zostało bagatelizowane przez Marc Levoy, byłego wybitnego inżyniera w Google, który kierował zespołem pracującym nad większością oprogramowania aparatu Pixel, w tym przełomowymi funkcjami, takimi jak HDR +. W zeszłym miesiącu w rozmowie z Skraj redaktor naczelny Nilay Patel, Levoy powiedział: „Ze względu na malejące zyski wynikające z praw fizyki, nie wiem, czy podstawowe czujniki są aż tak atrakcyjne”, wskazując, że części o wyższej rozdzielczości polegają na de -mozaikowanie wejścia ze znacznie mniejszych pikseli.

Te czujniki aparatu telefonicznego o wysokiej rozdzielczości są również fizycznie znacznie większe niż te, których Google używa przez ostatnie cztery lata i muszę się zastanawiać, co zespół Pixel mógłby osiągnąć dzięki 12-megapikselowemu czujnikowi tego samego rozmiaru co 48- lub 64-megapikselowe części, które są powszechne w dzisiejszych telefonach. Levoy niedawno opuścił Google dla Adobe, więc Google musi zdecydować, jak długo może polegać na tym samym potoku sprzętowo-programowym.

To powiedziawszy, nadal powinniśmy spodziewać się pewnych ulepszeń w podstawowej jakości obrazu Pixel 5. W ogłoszonym wideo, menedżer produktu Soniya Jobanputra powiedział, że HDR +, podstawowa technologia fotografii obliczeniowej Pixela, otrzymała „poważną aktualizację” w nowych telefonach, łącząc algorytmy Google z technikami takimi jak braketing ekspozycji. Dostępne są również nowe funkcje, takie jak możliwość robienia portretów nocnych przy słabym oświetleniu, a także narzędzie do edycji portretów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Będziemy musieli zobaczyć, jak okażą się wyniki i czy Googleowi udało się wykręcić kolejną generację aktualizacji ze starego czujnika.

Nie oznacza to, że nic się nie zmieniło w sprzęcie. Po raz pierwszy Google wprowadza ultraszerokokątny obiektyw, zastępując teleobiektyw Pixela 4. Google mówi The Verge Dzieje się tak dlatego, że telefony Pixel od czasu Pixela 3 mają funkcję Super Res Zoom, która poprawia rozdzielczość zdjęć z zoomem cyfrowym, podczas gdy soczewki ultraszerokie mogą uchwycić zupełnie nowe perspektywy. To jest … dokładnie dlatego, że rok temu pomyślałem, że Pixel 4 powinien był zawierać ultraszerokokątny zamiast teleobiektywu rok temu, ale przynajmniej cieszę się, że Google dokonuje teraz właściwego wyboru.

(Chociaż nadal będę zwracać uwagę, że wiele telefonów zawiera tylko oba obiektywy).

Odwieczną wadą kamer Pixel jest ich nagrywanie wideo, które nigdy nie jest tak imponujące, jak jakość obrazu. W szczególności iPhone radzi sobie znacznie lepiej, rejestrując płynny materiał filmowy ze zrównoważoną ekspozycją. W tym roku Google wprowadza trzy nowe tryby stabilizacji wideo Pixel o nazwie Locked, Active i Cinematic Pan. Google również mówi The Verge że zespół Pixel spędził dużo czasu na optymalizacji możliwości nagrywania wideo w oparciu o opinie, więc będziemy się temu przyglądać z zainteresowaniem, gdy będziemy mieć telefony w ręku.

Możemy teraz powiedzieć, że Google nadal pokłada niezwykłą wiarę w swój zespół programistów, aby utrzymać sprzęt dla pieszych Pixela z przodu opakowania, nawet w obliczu imponującej technicznie konkurencji ze strony Huawei. Jak dotąd ta wiara nie została źle ulokowana. Nawet Pixel 4A za 349 USD to fantastyczny aparat telefoniczny, który pasuje do Pixela 4 i z łatwością radzi sobie dziś z dużo droższymi urządzeniami, więc oczekiwania dotyczące Pixela 5 powinny być nadal wysokie. Bądź na bieżąco The Verge aby dowiedzieć się, jak to wytrzymuje badanie.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook