Różności i nowinki technologia

Czy to jest skamieniała kryjówka przerażającego robaka?

Nie żartować mój własny róg, ale wiem co nieco o dziwacznych zwierzętach. I mogę powiedzieć bez cienia wątpliwości, że robak bobbit jest zdecydowanie najbardziej dziwaczny. Dorastając do 10 stóp długości, robak kopie norę w dnie morskim, pozostawiając tylko swoją pułapkę na niedźwiedzia, wystającą paszczę. Kiedy ryba się zbliża, robak wyskakuje z nory z zadziwiającą prędkością, zaciskając szczęki wokół ofiary. Następnie za pomocą gwałtownych szarpnięć robak wciąga ofiarę do legowiska, gdzie żywcem zjada rybę. (Och, jest wideo.)

Teraz naukowcy twierdzą, że znaleźli dowody na to, że przodek bobbita mógł zagrażać rybom 20 milionów lat temu. Piszę dzisiaj w dzienniku Raporty naukowe, Naukowcy twierdzą, że setki skamieniałych nor robaków znalezionych na terenie dzisiejszego Tajwanu wykazują charakterystyczne oznaki walki. Pamiętaj, że nie znaleźli samych robaków, ponieważ stworzenia bez kości, takie jak robaki (znane jako bezkręgowce, ponieważ brakuje im kręgosłupa), bardzo rzadko ulegają skamienieniu. Zamiast tego odkryli ślad skamieniałości, cechy geologiczne, które wskazują na zachowanie starożytnych zwierząt, w piaskowcu, który kiedyś był dnem morskim.

„Uważamy, że jest to pierwszy raz, kiedy faktycznie znaleźliśmy śladową skamielinę, która pokazuje, jak bezkręgowce, takie jak robaki, żywiły się kręgowcami” – mówi sedymentolog Ludvig Löwemark, współautor nowej pracy z National Taiwan University. „Ponieważ zazwyczaj w zapisach osadów znajdujemy zwierzęta poruszające się w osadzie”. Na przykład bezkręgowce mogą kopać tunele w dnie morskim i pompować wodę przez swoje nory, filtrując cząsteczki. „Ale to jest zapis o wiele bardziej aktywnego zachowania” – kontynuuje. „Robaki faktycznie chowały się w osadzie, wyskakiwały, chwytały zdobycz, a następnie wciągały ją w dół do osadu”.

Formacja piaskowca na Tajwanie, na której kiedyś polowały gigantyczne robaki.

Dzięki uprzejmości Ludviga Löwemarka

Skamieniałe nory mają około 6,5 stopy długości. Z otworów w powierzchni dna morskiego wbiegliby mniej więcej prosto w błoto. Następnie w połowie zginali się pod kątem około 45 stopni, tworząc kształt litery L lub bumerangu. W pobliżu wejść do tuneli Löwemark i jego koledzy zauważyli „zapadające się lejki”, czyli sterty osadu, które zgromadziły się wewnątrz nory. Naukowcy twierdzą, że jest to oznaka walki, zachowana przez miliony lat w zapisie kopalnym: gdy robak wciągnął wijącą się rybę do swojego legowiska, osad wylałby się, wypełniając pustkę.

Przekrój nory ma kształt nieco przypominający pióro, z głównym kanałem w postaci szybu, a lejki zapadania rozgałęziają się w osadzie z każdej strony. Naukowcy twierdzą, że jest to cecha charakterystyczna nawyków żywieniowych robaków. „Kiedy robak strawi zdobycz, ponownie wypływa na powierzchnię” – mówi Löwemark. „Przywraca system tuneli w środku tych zapadających się struktur i tak powstają te przypominające pióra struktury wokół rury”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook